Facebook klar til historiens største internet-børsnotering

Det sociale netværk slår alle rekorder med sin børsnotering i dag, hvor selskabets samlede værdi runder 100 milliarder dollar.

Artikel top billede

Så er der lagt op til børsfest senere i dag, hvor Facebook-aktierne bliver introduceret på teknologi-børsen Nasdaq i New York under forkortelsen "FB". Aktien er blevet prisfastsat til 38 dollar - 221,35 kroner - per styk - og det ligger i den høje ende af det spektrum mellem 34 og 38 dollar, som Facebook på forhånd havde meldt ud.

Det er den største børsnotering for et internet-firma nogensinde og selskabets samlede værdi kommer op på 104 milliarder dollar eller svimlende 606 milliarder kroner.

Facebook sælger 421 millioner aktier på børsen og henter 16 mia. dollar eller 93 mia. kr. i denne omgang. Det er dog kun halvdelen af pengene, der går til selskabet selv, men resten går til forskellige tidlige investorer.

Det otte år gamle firma fra Menlo Park er dermed med ét slag blandt verdens mest værdifulde børsnoterede virksomheder - og nogle analytikere forventer, at aktiekursen vil stige voldsomt allerede på den første dag.

Med sine 900 millioner medlemmer er Facebook verdens største sociale netværk, men der er tvivl om selskabets forretningsmodel. Det kan lægge en dæmper på børsfesten. Senest har General Motors meldt ud, at man ikke længere vil bruge penge på Facebook-annoncer.

Facebook-stifter Mark Zuckerberg er ikke selv i New York senere i dag for at ringe klokken på børsen - han bliver i Californien.

Det er usædvanligt, men Facebook er heller ikke en helt almindelig virksomhed. Selskabet bliver ofte sammenlignet med Google, der gik på børsen i 2004 med en værdi på 23 mia. dollar. I dag er søgegiganten ti gange mere værdi.

Mange nye millionærer

Der bliver skabt mange nye millionærer og milliardærer i dag. En af dem der kan glæde sig over en milliard-indtægt er Facebook-stifteren Eduardo Saverin, der netop har droppet sit statsborgerskab i USA og dermed sandsynligvis kan slippe for en større skatteregning.

Mange nuværende og tidligere medarbejdere tjener stort på deres aktier og optioner. En af dem der kommer til at profitere af børsnoteringen er graffiti-kunstneren David Choe, som lavede malerier til Facebooks første hovedkvarter - og gjorde en ganske fornuftig handel. I stedet for kontanter blev han betalt med aktier i firmaet. Disse aktier er nu mere end en milliard kroner værd.

Marks Zuckerbergs egne aktier har en formodet værdi på omkring 165 milliarder kroner. Den første eksterne investor, Peter Thiel, har aktier til en værdi af 12 mia. kr.

U2-frontmanden Bonos investeringsfirma Elevation Partners kan også hente en pæn milliard-fortjeneste, og det samme kan Accel Partners, som investerede i Facebook allerede for syv år siden.

Firmaets økonomichef Sheryl Sandberg ejer 0,1 pct. af aktierne og det skulle være nok til at gøre hende til den rigeste kvinde i Silicon Valley.

Mange af pengene går til Rusland - den russiske milliardær Yuri Milner ejer 7 procent af selskabet. Mark Zuckerbergs far, en tandlæge i New York, har også en pæn aktiepost. Medstifteren Dustin Moskovitz har 133,8 millioner aktier.

I de første år blev 250 Facebook-ansatte belønnet med værdifulde aktieoptioner. Det stoppede i 2007, men mange af de senere ansatte ejer alligevel millioner af aktier.

Der regnes med 1.000 nye dollar-millionærer og det kan også få huspriserne i Silicon Valley til at stige.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S