Pinterest er allerede ni milliarder kroner værd

Japansk internet-gigant investerer nu stort i det nye sociale netværk.

Artikel top billede

Der er kun gået lidt mere end tre måneder, siden ComON første gang omtalte det nye sociale netværk Pinterest, og tjenesten er stadig i test-fasen, hvor man har brug for en invitation for at blive medlem. Men det er gået rigtig stærkt for Pinterest.

Nu har selskabet afsluttet en ny investeringsrunde, hvor den japanske e-handelsgigant Rakuten sammen med andre investorer har skudt 100 mio. dollar eller næsten 600 mio. kr. i selskabet. Dermed bliver den samlede værdiansættelse for Pinterest på ni milliarder kroner.

Rakuten-chef Hiroshi Mikitani fortæller om baggrunden for investeringen i et interview med Financial Times. Han mener at sociale netværk som Pinterest kan drive yderligere trafik til netbutikker og måske endda blive en større faktor for e-handel end søgemaskiner.

Blandt de eksisterende investorer er Andreessen Horowitz (med Netscape-stifteren Mark Andreessen som medejer), Bessemer Venture Partners og FirstMark Capital. De er også med i den nye investeringsrunde.

Ifølge AllThings D bidrager Rakuten med lidt mere end halvdelen af de 100 mio. dollar, og resten kommer fra de gamle investorer.

Billeder af møbler

Trafikken hos Pinterest er allerede så stor, at selskabet nu ligger som det tredjestørste sociale netværk. Kun Facebook og Twitter er større.

På Pinterest finder man især billeder af indretning, møbler, kunst og mad. De fleste af brugerne (60 pct.) er kvinder og den største aldersgruppe (55 pct.) er mellem 25 og 44 år.

Pinterest kan bedst beskrives som "visuelle bogmærker". Det bruger et lille bookmarklet i browseren - ligesom Instapaper, Tumblr og Delicious - som gør det muligt at "pinne" billeder fra nettet på din væg.

Det geniale er, at Pinterest automatisk viser en oversigt med alle billeder på den pågældende side, når du klikker på "Pin It" knappen. Her kan du så vælge det ønskede billede, der bliver slået op på din væg.

Andre brugere kan så "repinne" billedet på deres væg og de billeder som har fået flest "repins" bliver fremhævet på særlige temasider.

Det bliver typisk brugt til at samle billeder fra netbutikker med mode, møbler og andre ting, som brugerne har lyst til at købe. Hvis man f.eks. planlægger et bryllup kan man hurtigt samle en liste med ting - og det forklarer måske også, hvorfor det især er unge kvinder der bruger Pinterest.

Men det store problem for Pinterest er, at billeder kan blive "pinned" uden tilladelse fra rettigheds-haveren.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension