Historisk SpaceX-mission stoppet i sidste øjeblik

I sidste øjeblik blev opsendelsen af den første kommercielle rumkapsel afbrudt lørdag.

Artikel top billede

Lørdag skulle den første privatudviklede ubemandede rumkapsel sendes op til den internationale rumstation ISS. Men den historiske mission blev afbrudt i sidste øjeblik. Rakettens motorer var allerede tændt, men sensorer viste for højt tryk i en af motorerne og et automatisk computer-system trak derefter i nødbremsen.

En efterfølgende inspektion viste en fejl i en ventil, som nu skal skiftes, og SpaceX forventer at gøre et nyt forsøg tirsdag på at få Falcon 9 raketten sendt op.

Raketopsendelsen måtte stoppes i de sidste sekunder, og kommentatoren på NASA Tv havde allerede erklæret "two, one, zero - lift-off". Raketten flyttede sig dog ikke fra startrampen, selvom nattehimlen blev fyldt med røg fra udstødningen.

SpaceX-stifter Elon Musk skrev i første omgang i en tweet, at problemet måske kan løses ved at ændre de tilladte grænseværdier i kontrolprogrammet, men det viste sig senere, at det er nødvendigt at udskifte ventilen.

Samtidig afviser selskabet at lørdagens opsendelse kan betegnes som en fiasko. Elon Musk har på forhånd forsøgt at nedtone forventningerne og understrege at der er planlagt yderligere to forsøg i år.

Turen er den første af 12 transport-flyvninger til ISS, som NASA har bestilt hos selskabet SpaceX for 10 milliarder kroner.

Dragon-kapslen bliver "parkeret" i rummet tæt ved rumstationen, indtil man er helt sikker på, at den kan fjernstyres og reagerer på alle kommandoer fra besætningen. Først derefter får den lov til at nærmere sig ISS og bliver til sidst opfanget og fastgjort af en robotarm.

NASA har sendt de gamle rumfærger på pension og må derfor bruge private firmaer og russiske rumkapsler for at nå ISS.

Den første opsendelse er en test, som skal vise om Dragon er klar til opgaven. Det private firma har selv udviklet raketten, der skal bruges til at transportere kapslen ud i rummet.

Dragon skal transportere omkring 500 kilo forsyninger op til astronauterne på ISS, og senere skal den fragte 600 kilo affald tilbage til Jorden. Den skal lande i Stillehavet ud for Californiens kyst og senere bjerges med et specialskib.

Elon Musk blev milliardær med salget af PayPal til eBay. Han har både startet elbil-firmaet Tesla Motors og SpaceX.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    Linux systemadministrator til Statens It

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S