Historisk SpaceX-mission stoppet i sidste øjeblik

I sidste øjeblik blev opsendelsen af den første kommercielle rumkapsel afbrudt lørdag.

Artikel top billede

Lørdag skulle den første privatudviklede ubemandede rumkapsel sendes op til den internationale rumstation ISS. Men den historiske mission blev afbrudt i sidste øjeblik. Rakettens motorer var allerede tændt, men sensorer viste for højt tryk i en af motorerne og et automatisk computer-system trak derefter i nødbremsen.

En efterfølgende inspektion viste en fejl i en ventil, som nu skal skiftes, og SpaceX forventer at gøre et nyt forsøg tirsdag på at få Falcon 9 raketten sendt op.

Raketopsendelsen måtte stoppes i de sidste sekunder, og kommentatoren på NASA Tv havde allerede erklæret "two, one, zero - lift-off". Raketten flyttede sig dog ikke fra startrampen, selvom nattehimlen blev fyldt med røg fra udstødningen.

SpaceX-stifter Elon Musk skrev i første omgang i en tweet, at problemet måske kan løses ved at ændre de tilladte grænseværdier i kontrolprogrammet, men det viste sig senere, at det er nødvendigt at udskifte ventilen.

Samtidig afviser selskabet at lørdagens opsendelse kan betegnes som en fiasko. Elon Musk har på forhånd forsøgt at nedtone forventningerne og understrege at der er planlagt yderligere to forsøg i år.

Turen er den første af 12 transport-flyvninger til ISS, som NASA har bestilt hos selskabet SpaceX for 10 milliarder kroner.

Dragon-kapslen bliver "parkeret" i rummet tæt ved rumstationen, indtil man er helt sikker på, at den kan fjernstyres og reagerer på alle kommandoer fra besætningen. Først derefter får den lov til at nærmere sig ISS og bliver til sidst opfanget og fastgjort af en robotarm.

NASA har sendt de gamle rumfærger på pension og må derfor bruge private firmaer og russiske rumkapsler for at nå ISS.

Den første opsendelse er en test, som skal vise om Dragon er klar til opgaven. Det private firma har selv udviklet raketten, der skal bruges til at transportere kapslen ud i rummet.

Dragon skal transportere omkring 500 kilo forsyninger op til astronauterne på ISS, og senere skal den fragte 600 kilo affald tilbage til Jorden. Den skal lande i Stillehavet ud for Californiens kyst og senere bjerges med et specialskib.

Elon Musk blev milliardær med salget af PayPal til eBay. Han har både startet elbil-firmaet Tesla Motors og SpaceX.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S