Historisk SpaceX-mission stoppet i sidste øjeblik

I sidste øjeblik blev opsendelsen af den første kommercielle rumkapsel afbrudt lørdag.

Artikel top billede

Lørdag skulle den første privatudviklede ubemandede rumkapsel sendes op til den internationale rumstation ISS. Men den historiske mission blev afbrudt i sidste øjeblik. Rakettens motorer var allerede tændt, men sensorer viste for højt tryk i en af motorerne og et automatisk computer-system trak derefter i nødbremsen.

En efterfølgende inspektion viste en fejl i en ventil, som nu skal skiftes, og SpaceX forventer at gøre et nyt forsøg tirsdag på at få Falcon 9 raketten sendt op.

Raketopsendelsen måtte stoppes i de sidste sekunder, og kommentatoren på NASA Tv havde allerede erklæret "two, one, zero - lift-off". Raketten flyttede sig dog ikke fra startrampen, selvom nattehimlen blev fyldt med røg fra udstødningen.

SpaceX-stifter Elon Musk skrev i første omgang i en tweet, at problemet måske kan løses ved at ændre de tilladte grænseværdier i kontrolprogrammet, men det viste sig senere, at det er nødvendigt at udskifte ventilen.

Samtidig afviser selskabet at lørdagens opsendelse kan betegnes som en fiasko. Elon Musk har på forhånd forsøgt at nedtone forventningerne og understrege at der er planlagt yderligere to forsøg i år.

Turen er den første af 12 transport-flyvninger til ISS, som NASA har bestilt hos selskabet SpaceX for 10 milliarder kroner.

Dragon-kapslen bliver "parkeret" i rummet tæt ved rumstationen, indtil man er helt sikker på, at den kan fjernstyres og reagerer på alle kommandoer fra besætningen. Først derefter får den lov til at nærmere sig ISS og bliver til sidst opfanget og fastgjort af en robotarm.

NASA har sendt de gamle rumfærger på pension og må derfor bruge private firmaer og russiske rumkapsler for at nå ISS.

Den første opsendelse er en test, som skal vise om Dragon er klar til opgaven. Det private firma har selv udviklet raketten, der skal bruges til at transportere kapslen ud i rummet.

Dragon skal transportere omkring 500 kilo forsyninger op til astronauterne på ISS, og senere skal den fragte 600 kilo affald tilbage til Jorden. Den skal lande i Stillehavet ud for Californiens kyst og senere bjerges med et specialskib.

Elon Musk blev milliardær med salget af PayPal til eBay. Han har både startet elbil-firmaet Tesla Motors og SpaceX.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S