Windows 8 får et helt nyt desktop-design

Den almindelige desktop-brugerflade i Windows 8 får også et Metro-lignende design.

Artikel top billede

I det kommende operativsystem Windows 8 kan brugerne skifte mellem Metro-brugerfladen og en almindelig desktop, der minder om det klassiske Windows. Men Microsoft fortæller nu, at desktop-brugerfladen også får et nyt, Metro-lignende design. Det kendte Aero Glass design, der blev introduceret med Windows Vista, forsvinder helt.

Det betyder også, at der sker betydelige forandringer i designet mellem den nuværende Consumer Preview af Windows 8 og den færdige version, der ventes senere i år. I Microsofts Building Windows-blog kan man læse om det nye design og se det første skærmbillede. Her er også en visuel historie af de forskellige Windows-brugerflader gennem tiden.

Microsoft fortæller at man vil skabe en gennemgående rød tråd, en "visuel harmoni", mellem Metro og desktoppen.

I Metro-brugerfladen er der hverken titelbjælker, kanter eller andre vindues-elementer rundt om applikationerne, men de vil fortsat være at finde i den klassiske desktop-modus. Deres udseende bliver dog helt anderledes end i Aero Glass.

Hjørnerne bliver mere firkantede igen, knapperne har ikke længere glow-effekter og farveovergange. Mange af skyggerne og de transparente baggrunde forsvinder også. Microsoft vender altså tilbage til mange af de klassiske Windows-dyder.

Bloggen indeholder også flere interessante kommentarer om de gamle Windows-versioner. Microsoft erkender at det var umuligt for brugerne at finde Start-knappen i Windows 95, så man var nødt til at tilføje "Klik her for at begynde" teksten til startbjælken.

Aero Glass, som altså kom med Windows Vista, beskrives som "forældet og poppet".

Microsoft fortæller også at ARM-versionen af operativsystemet, WinRT, får en funktion kaldet Snap, hvor man kan køre to applikationer ved siden af hinanden. Det betyder altså, at man f.eks. kan se en video på sin tavlecomputer mens man surfer på nettet.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS