Windows 8 får et helt nyt desktop-design

Den almindelige desktop-brugerflade i Windows 8 får også et Metro-lignende design.

Artikel top billede

I det kommende operativsystem Windows 8 kan brugerne skifte mellem Metro-brugerfladen og en almindelig desktop, der minder om det klassiske Windows. Men Microsoft fortæller nu, at desktop-brugerfladen også får et nyt, Metro-lignende design. Det kendte Aero Glass design, der blev introduceret med Windows Vista, forsvinder helt.

Det betyder også, at der sker betydelige forandringer i designet mellem den nuværende Consumer Preview af Windows 8 og den færdige version, der ventes senere i år. I Microsofts Building Windows-blog kan man læse om det nye design og se det første skærmbillede. Her er også en visuel historie af de forskellige Windows-brugerflader gennem tiden.

Microsoft fortæller at man vil skabe en gennemgående rød tråd, en "visuel harmoni", mellem Metro og desktoppen.

I Metro-brugerfladen er der hverken titelbjælker, kanter eller andre vindues-elementer rundt om applikationerne, men de vil fortsat være at finde i den klassiske desktop-modus. Deres udseende bliver dog helt anderledes end i Aero Glass.

Hjørnerne bliver mere firkantede igen, knapperne har ikke længere glow-effekter og farveovergange. Mange af skyggerne og de transparente baggrunde forsvinder også. Microsoft vender altså tilbage til mange af de klassiske Windows-dyder.

Bloggen indeholder også flere interessante kommentarer om de gamle Windows-versioner. Microsoft erkender at det var umuligt for brugerne at finde Start-knappen i Windows 95, så man var nødt til at tilføje "Klik her for at begynde" teksten til startbjælken.

Aero Glass, som altså kom med Windows Vista, beskrives som "forældet og poppet".

Microsoft fortæller også at ARM-versionen af operativsystemet, WinRT, får en funktion kaldet Snap, hvor man kan køre to applikationer ved siden af hinanden. Det betyder altså, at man f.eks. kan se en video på sin tavlecomputer mens man surfer på nettet.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics