Leap Motion vil revolutionere pc-styring

Et lille nystartet firma vil revolutionere betjeningen af pc'en med en lille boks, der lægges foran computeren og genkender dine bevægelser.

Artikel top billede

Snart kan du betjene din computer med dine fingre uden at røre ved tastatur, mus eller skærm. Det nystartede firma Leap Motion i San Francisco har udviklet en lille iPod-lignende boks, der placeres foran skærmen og skaber et slags usynligt interaktivt 3D-rum. Her bliver alle dine bevægelser registreret og konverteret til styresignaler.

Det minder om Microsofts Kinect, som både fås til Xbox 360 og pc'er, men Leap Motion hævder at firmaets teknologi er 200 gange mere præcis end andre systemer, som registrerer brugerens bevægelser. Nøjagtigheden skulle være helt ned til 1/100 millimeter.

Den lille boks er kun en del af tricket. Den anden del er en avanceret softwareplatform, der sørger for at du f.eks. kan klemme med fingrene for at zoome eller vifte med hånden for at bladre i browseren.

Ifølge CNET kommer det færdige produkt først til næste år og det skal koste omkring 70 dollar.

Leap Motion mener at teknologien blandt andet kan bruges til spil og til at underskrive dokumenter ved at skrive med en pen i luften.

Det ser ud til at Leap Motion har lært lektien fra Microsofts Kinect-lancering, hvor man i første omgang forsøgte at blokere for uautoriserede applikationer. Microsoft måtte til sidst bøje sig og støtte de mange Kinect-hackere, som fandt på nye og kreative måder at bruge teknologien.

Leap Motion vil invitere alle udviklere til at skabe deres egne applikationer med firmaets teknologi allerede fra begyndelsen og åbne en form for app store, hvor brugerne kan finde programmerne.

"Vi håber at der kommer programmer, som vil forandre verden og fundamentalt ændre, hvordan folk interagerer med deres operativsystem eller browser nettet ... Målet er at revolutionere, hvordan folk interagerer med computere og gøre det på samme måde, som det skete med musen, hvor transformationen ramte alle," siger firmachef Michael Buckwald til CNET.

Han fortæller at man allerede har modtaget mere end 1.000 henvendelser fra udviklere, og nu vil man udvælge de første, som kan gå i gang med at skabe applikationer til systemet.

Det grundlæggende gennembrud ligger i de algoritmer, der bruges til at registrere bevægelserne, forklarer han.

"Det er ikke sådan, at vi bruger en masse regnekraft eller noget hardware der lige er kommet på markedet. Det er faktisk et meget grundlæggende videnskabeligt gennembrud, som er nået efter fire-fem års forskning," siger Buckwald.

Firmaet, der tidligere har opereret i "stealth mode" under det mindre sexede navn Opuspec, har netop modtaget en frisk kapital-tilførsel på omkring 70 mio. kr. Pengene skal nu bruges til at færdigudvikle systemet.

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job