Fremtidens mikrochip er fuld af fejl

En ny computerchip med indbyggede regnefejl er 15 gange mere effektiv end dagens teknologi.

Artikel top billede

Det lyder paradoksalt, men nogle gange kan det være en fordel at lave fejl. Forskere fra Rice University har udviklet en "unøjagtig" computerchip med indbyggede regnefejl, som skulle være op til 15 gange mere effektiv end de nuværende processorer. Forskningen blev præsenteret i sidste uge på ACM International Conference on Computing Frontiers i Italien.

"Det er spændende at se denne teknologi i en fungerende chip, som vi kan måle og validere for første gang," siger projektleder Krishna Palem. Han tilføjer at chippen fungerer endnu bedre end forventet.

Konceptet er meget simpelt. Chippens strømforbrug bliver reduceret ved at tillade regneenhederne at lave små fejl.

Forskerne bruger en metode kaldet "pruning", hvor man fjerner nogle af de sjældent brugte dele af digitale kredsløb på en mikrochip. Det kan halvere chippens størrelse og halvere strømforbruget, og samtidig bliver ydelsen fordoblet.

"Vores seneste tests har vist at pruning kan reducere energiforbruget 3,5 gange med chips der afviger fra det korrekte resultat med et gennemsnit på 0,25 pct. Når størrelsen og hastigheden bliver regnet med, er disse chips 7,5 gange mere effektive end regulære chips. Chips som leverer det forkerte resultat med en større afvigelse på 8 pct. er op til 15 gange mere effektive," siger forskeren Avinash Lingameni.

I computerens verden bliver regnefejl normalt opfattet som en katastrofe. Hvis computeren skal løse et regnestykke eller afvikle et program, så er det vigtigt, at processoren arbejder helt uden fejl. Men i andre tilfælde gør det ikke så meget, hvis der optræder små fejl. Det gælder f.eks. hvis man streamer musik eller video, hvor fejlene vil drukne i datastrømmen.

"Bestemte typer af applikationer er meget fejl-tolerante. Menneskets øje har eksempelvis en indbygget mekanisme til fejl-korrektion. Vi brugte unøjagtig addition til billeder og konstaterede at relative fejl på op til 0,54 pct. er næsten umulige at se, og relative fejl på op til 7,5 pct. frembringer stadig brugbare billeder," siger en anden af forskerne, Christian Enz.

I første omgang skal teknologien bruges i integrerede processorer, f.eks. til høreapparater og kameraer.

Den unøjagtige processor skal også bruges i en meget billig tavlecomputer, I-slate, der er udviklet specielt til det indiske marked. Den ventes klar til næste år.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S