Fremtidens mikrochip er fuld af fejl

En ny computerchip med indbyggede regnefejl er 15 gange mere effektiv end dagens teknologi.

Artikel top billede

Det lyder paradoksalt, men nogle gange kan det være en fordel at lave fejl. Forskere fra Rice University har udviklet en "unøjagtig" computerchip med indbyggede regnefejl, som skulle være op til 15 gange mere effektiv end de nuværende processorer. Forskningen blev præsenteret i sidste uge på ACM International Conference on Computing Frontiers i Italien.

"Det er spændende at se denne teknologi i en fungerende chip, som vi kan måle og validere for første gang," siger projektleder Krishna Palem. Han tilføjer at chippen fungerer endnu bedre end forventet.

Konceptet er meget simpelt. Chippens strømforbrug bliver reduceret ved at tillade regneenhederne at lave små fejl.

Forskerne bruger en metode kaldet "pruning", hvor man fjerner nogle af de sjældent brugte dele af digitale kredsløb på en mikrochip. Det kan halvere chippens størrelse og halvere strømforbruget, og samtidig bliver ydelsen fordoblet.

"Vores seneste tests har vist at pruning kan reducere energiforbruget 3,5 gange med chips der afviger fra det korrekte resultat med et gennemsnit på 0,25 pct. Når størrelsen og hastigheden bliver regnet med, er disse chips 7,5 gange mere effektive end regulære chips. Chips som leverer det forkerte resultat med en større afvigelse på 8 pct. er op til 15 gange mere effektive," siger forskeren Avinash Lingameni.

I computerens verden bliver regnefejl normalt opfattet som en katastrofe. Hvis computeren skal løse et regnestykke eller afvikle et program, så er det vigtigt, at processoren arbejder helt uden fejl. Men i andre tilfælde gør det ikke så meget, hvis der optræder små fejl. Det gælder f.eks. hvis man streamer musik eller video, hvor fejlene vil drukne i datastrømmen.

"Bestemte typer af applikationer er meget fejl-tolerante. Menneskets øje har eksempelvis en indbygget mekanisme til fejl-korrektion. Vi brugte unøjagtig addition til billeder og konstaterede at relative fejl på op til 0,54 pct. er næsten umulige at se, og relative fejl på op til 7,5 pct. frembringer stadig brugbare billeder," siger en anden af forskerne, Christian Enz.

I første omgang skal teknologien bruges i integrerede processorer, f.eks. til høreapparater og kameraer.

Den unøjagtige processor skal også bruges i en meget billig tavlecomputer, I-slate, der er udviklet specielt til det indiske marked. Den ventes klar til næste år.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse