SAP-millionær snød med stregkoder for at købe billig LEGO

Det lyder næsten for utroligt til at være sandt. En topchef hos SAP står anklaget for at fuske med stregkoder på LEGO-æsker.

Artikel top billede

Hvad laver it-millionærer i deres fritid? Nogle har travlt med at bygge rumskibe, rejse rundt om verden i en luftballon eller bestige de højeste bjerge. Men andre får tiden til at gå med at forfalske stregskoder, snige sig ind i deres lokale Target-butik og klæbe stregkoderne på LEGO-æsker. Sådan lyder anklagen mod den 47-årige Thomas Langenbach, der har titel som vice president hos SAP Labs Integration and Certification Center i Silicon Valley.

SAP er en af verdens største softwarevirksomheder og Langenbach bliver beskrevet som en mangemillionær. Men alligevel er han nu anholdt og skal fremstilles i Santa Clara County Court senere i dag. Politiet mener, at han har forfalsket stregkoderne på syv LEGO-æsker for at kunne købe dem billigere. Den samlede værdi for de syv æsker anslås til små 1.000 dollar.

Men politiet har fundet "hundreder og hundreder" af LEGO-æsker under en ransagning i Langenbachs millionær-villa, og han har solgt 2.100 LEGO-produkter siden sidste april på eBay under navnet "tomsbrickyard". Så det ser ud til, at Langenbach er lidt af en LEGO-nørd.

I hans bil fandt politiet også 32 færdige stregkoder, men han er indtil videre kun sigtet for tyveri i fire tilfælde. Politiet forsøger nu at finde ud af, hvor meget LEGO han har købt til en "særlig" pris.

Det er NBC Bay Area, der kan fortælle den usædvanlige historie. Ifølge politiet har Langenbach blandt andet sat en 50-dollars stregkode på en Millenium Falcon boks, der normalt koster 279 dollar.

Tilbage i 2005 blev en mand anholdt for at have udskiftet stregkoder og stjålet LEGO-æsker for et millionbeløb hos Target, som så blev solgt videre på nettet med en pæn fortjeneste.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S