SAP-millionær snød med stregkoder for at købe billig LEGO

Det lyder næsten for utroligt til at være sandt. En topchef hos SAP står anklaget for at fuske med stregkoder på LEGO-æsker.

Artikel top billede

Hvad laver it-millionærer i deres fritid? Nogle har travlt med at bygge rumskibe, rejse rundt om verden i en luftballon eller bestige de højeste bjerge. Men andre får tiden til at gå med at forfalske stregskoder, snige sig ind i deres lokale Target-butik og klæbe stregkoderne på LEGO-æsker. Sådan lyder anklagen mod den 47-årige Thomas Langenbach, der har titel som vice president hos SAP Labs Integration and Certification Center i Silicon Valley.

SAP er en af verdens største softwarevirksomheder og Langenbach bliver beskrevet som en mangemillionær. Men alligevel er han nu anholdt og skal fremstilles i Santa Clara County Court senere i dag. Politiet mener, at han har forfalsket stregkoderne på syv LEGO-æsker for at kunne købe dem billigere. Den samlede værdi for de syv æsker anslås til små 1.000 dollar.

Men politiet har fundet "hundreder og hundreder" af LEGO-æsker under en ransagning i Langenbachs millionær-villa, og han har solgt 2.100 LEGO-produkter siden sidste april på eBay under navnet "tomsbrickyard". Så det ser ud til, at Langenbach er lidt af en LEGO-nørd.

I hans bil fandt politiet også 32 færdige stregkoder, men han er indtil videre kun sigtet for tyveri i fire tilfælde. Politiet forsøger nu at finde ud af, hvor meget LEGO han har købt til en "særlig" pris.

Det er NBC Bay Area, der kan fortælle den usædvanlige historie. Ifølge politiet har Langenbach blandt andet sat en 50-dollars stregkode på en Millenium Falcon boks, der normalt koster 279 dollar.

Tilbage i 2005 blev en mand anholdt for at have udskiftet stregkoder og stjålet LEGO-æsker for et millionbeløb hos Target, som så blev solgt videre på nettet med en pæn fortjeneste.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job