SAP-millionær snød med stregkoder for at købe billig LEGO

Det lyder næsten for utroligt til at være sandt. En topchef hos SAP står anklaget for at fuske med stregkoder på LEGO-æsker.

Artikel top billede

Hvad laver it-millionærer i deres fritid? Nogle har travlt med at bygge rumskibe, rejse rundt om verden i en luftballon eller bestige de højeste bjerge. Men andre får tiden til at gå med at forfalske stregskoder, snige sig ind i deres lokale Target-butik og klæbe stregkoderne på LEGO-æsker. Sådan lyder anklagen mod den 47-årige Thomas Langenbach, der har titel som vice president hos SAP Labs Integration and Certification Center i Silicon Valley.

SAP er en af verdens største softwarevirksomheder og Langenbach bliver beskrevet som en mangemillionær. Men alligevel er han nu anholdt og skal fremstilles i Santa Clara County Court senere i dag. Politiet mener, at han har forfalsket stregkoderne på syv LEGO-æsker for at kunne købe dem billigere. Den samlede værdi for de syv æsker anslås til små 1.000 dollar.

Men politiet har fundet "hundreder og hundreder" af LEGO-æsker under en ransagning i Langenbachs millionær-villa, og han har solgt 2.100 LEGO-produkter siden sidste april på eBay under navnet "tomsbrickyard". Så det ser ud til, at Langenbach er lidt af en LEGO-nørd.

I hans bil fandt politiet også 32 færdige stregkoder, men han er indtil videre kun sigtet for tyveri i fire tilfælde. Politiet forsøger nu at finde ud af, hvor meget LEGO han har købt til en "særlig" pris.

Det er NBC Bay Area, der kan fortælle den usædvanlige historie. Ifølge politiet har Langenbach blandt andet sat en 50-dollars stregkode på en Millenium Falcon boks, der normalt koster 279 dollar.

Tilbage i 2005 blev en mand anholdt for at have udskiftet stregkoder og stjålet LEGO-æsker for et millionbeløb hos Target, som så blev solgt videre på nettet med en pæn fortjeneste.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job