Via udvikler mini-computer med Android

Via kommer med en ny ultrakompakt computer, der minder om Raspberry Pi.

Artikel top billede

Den nye Android PC (APC) fra Via skal sælges for blot 50 dollar. Men så er der også kun tale om et bundkort på 8,5 x 17 centimeter i Mini-ITX-format. Man skal altså selv bygge bundkortet ind i et kabinet.

Via fortæller at Android-operativsystemet er blevet modificeret, så det kan betjenes optimalt med tastatur og mus.

Mini-computeren bruger Android 2.3 og den er udstyret med en 800 Mhz ARM-processor, 512 MB RAM, 2 GB Flash-lager, USB 2.0 (fire porte), HDMI, VGA og Ethernet-port.

Der er også en indstikplads til MicroSD-kort. Via oplyser at strømforbruget er meget lavt (en ekstern 15 watt strømforsyning følger med).

Man skal altså blot tilslutte en skærm, tastatur og mus og har så en fuldt funktionsdygtig Android-computer.

APC minder om Raspberry Pi, som er en lille computer i kreditkort-format med ARM-processor og integreret grafikenhed samt 256 MB hukommelse. Det er britiske David Braben, der står bag Raspberry Pi. Han var med til at udvikle det berømte spil Elite i 1980'erne.

Intel har også annonceret en ultrakompakt computer, den såkaldte Next Unit of Computing, der måler 10 x 10 centimeter. NUC er udstyret med en Sandy Bridge i3/i5 processor, to indstikpladser til hukommelses-moduler samt Thunderbolt, HDMI og USB 3.0.
 
Hos Intel har man altså formået at presse en fuldt funktionsdygtig i5-processor ned i en ultrakompakt computer - det eneste minus er, at man er begrænset til den indbyggede HD 3000 grafik.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,