Via udvikler mini-computer med Android

Via kommer med en ny ultrakompakt computer, der minder om Raspberry Pi.

Artikel top billede

Den nye Android PC (APC) fra Via skal sælges for blot 50 dollar. Men så er der også kun tale om et bundkort på 8,5 x 17 centimeter i Mini-ITX-format. Man skal altså selv bygge bundkortet ind i et kabinet.

Via fortæller at Android-operativsystemet er blevet modificeret, så det kan betjenes optimalt med tastatur og mus.

Mini-computeren bruger Android 2.3 og den er udstyret med en 800 Mhz ARM-processor, 512 MB RAM, 2 GB Flash-lager, USB 2.0 (fire porte), HDMI, VGA og Ethernet-port.

Der er også en indstikplads til MicroSD-kort. Via oplyser at strømforbruget er meget lavt (en ekstern 15 watt strømforsyning følger med).

Man skal altså blot tilslutte en skærm, tastatur og mus og har så en fuldt funktionsdygtig Android-computer.

APC minder om Raspberry Pi, som er en lille computer i kreditkort-format med ARM-processor og integreret grafikenhed samt 256 MB hukommelse. Det er britiske David Braben, der står bag Raspberry Pi. Han var med til at udvikle det berømte spil Elite i 1980'erne.

Intel har også annonceret en ultrakompakt computer, den såkaldte Next Unit of Computing, der måler 10 x 10 centimeter. NUC er udstyret med en Sandy Bridge i3/i5 processor, to indstikpladser til hukommelses-moduler samt Thunderbolt, HDMI og USB 3.0.
 
Hos Intel har man altså formået at presse en fuldt funktionsdygtig i5-processor ned i en ultrakompakt computer - det eneste minus er, at man er begrænset til den indbyggede HD 3000 grafik.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S