Via udvikler mini-computer med Android

Via kommer med en ny ultrakompakt computer, der minder om Raspberry Pi.

Artikel top billede

Den nye Android PC (APC) fra Via skal sælges for blot 50 dollar. Men så er der også kun tale om et bundkort på 8,5 x 17 centimeter i Mini-ITX-format. Man skal altså selv bygge bundkortet ind i et kabinet.

Via fortæller at Android-operativsystemet er blevet modificeret, så det kan betjenes optimalt med tastatur og mus.

Mini-computeren bruger Android 2.3 og den er udstyret med en 800 Mhz ARM-processor, 512 MB RAM, 2 GB Flash-lager, USB 2.0 (fire porte), HDMI, VGA og Ethernet-port.

Der er også en indstikplads til MicroSD-kort. Via oplyser at strømforbruget er meget lavt (en ekstern 15 watt strømforsyning følger med).

Man skal altså blot tilslutte en skærm, tastatur og mus og har så en fuldt funktionsdygtig Android-computer.

APC minder om Raspberry Pi, som er en lille computer i kreditkort-format med ARM-processor og integreret grafikenhed samt 256 MB hukommelse. Det er britiske David Braben, der står bag Raspberry Pi. Han var med til at udvikle det berømte spil Elite i 1980'erne.

Intel har også annonceret en ultrakompakt computer, den såkaldte Next Unit of Computing, der måler 10 x 10 centimeter. NUC er udstyret med en Sandy Bridge i3/i5 processor, to indstikpladser til hukommelses-moduler samt Thunderbolt, HDMI og USB 3.0.
 
Hos Intel har man altså formået at presse en fuldt funktionsdygtig i5-processor ned i en ultrakompakt computer - det eneste minus er, at man er begrænset til den indbyggede HD 3000 grafik.

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS