Via udvikler mini-computer med Android

Via kommer med en ny ultrakompakt computer, der minder om Raspberry Pi.

Artikel top billede

Den nye Android PC (APC) fra Via skal sælges for blot 50 dollar. Men så er der også kun tale om et bundkort på 8,5 x 17 centimeter i Mini-ITX-format. Man skal altså selv bygge bundkortet ind i et kabinet.

Via fortæller at Android-operativsystemet er blevet modificeret, så det kan betjenes optimalt med tastatur og mus.

Mini-computeren bruger Android 2.3 og den er udstyret med en 800 Mhz ARM-processor, 512 MB RAM, 2 GB Flash-lager, USB 2.0 (fire porte), HDMI, VGA og Ethernet-port.

Der er også en indstikplads til MicroSD-kort. Via oplyser at strømforbruget er meget lavt (en ekstern 15 watt strømforsyning følger med).

Man skal altså blot tilslutte en skærm, tastatur og mus og har så en fuldt funktionsdygtig Android-computer.

APC minder om Raspberry Pi, som er en lille computer i kreditkort-format med ARM-processor og integreret grafikenhed samt 256 MB hukommelse. Det er britiske David Braben, der står bag Raspberry Pi. Han var med til at udvikle det berømte spil Elite i 1980'erne.

Intel har også annonceret en ultrakompakt computer, den såkaldte Next Unit of Computing, der måler 10 x 10 centimeter. NUC er udstyret med en Sandy Bridge i3/i5 processor, to indstikpladser til hukommelses-moduler samt Thunderbolt, HDMI og USB 3.0.
 
Hos Intel har man altså formået at presse en fuldt funktionsdygtig i5-processor ned i en ultrakompakt computer - det eneste minus er, at man er begrænset til den indbyggede HD 3000 grafik.

Annonce

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S