Mozilla vil undervise i web-programmering

Mozilla starter et nyt projekt, Webmaker, der skal få flere internet-brugere til at lave deres egne websider.

Artikel top billede

"Helping the world make the web". Sådan lyder overskriften på den nye kampagne Mozilla Webmaker, som netop er startet. Målet er at forvandle millioner af internet-brugere til internet-skabere, forklarer Mozilla i sin blog.

"Vi vil hjælpe brugerne med at opnå en større forståelse for nettet og få en større kontrol over deres online-liv med nye værktøjer, projekter og events," forklarer Matt Thompson fra Mozilla.

Kampagnen hviler på tre konkrete søjler. Dels en samling af værktøjer som Popcorn, Hackasaurus og Thimble, der kan hjælpe med at forberede indhold og publicere det på nettet, dels en række færdige projekter, guider og vejledninger, som hjælper med at bygge alt fra simple hjemmesider til komplette web-applikationer, og dels en række community-aktiviteter.

Som en del af kampagnen starter Mozilla den såkaldte Summer Code Party, der starter den 23. juni og løber hele sommeren. Her kan alle deltage og holde deres eget kodearrangement, f.eks. i skolen, på en sommerlejr eller et offentligt bibliotek. Det hele slutter med en stor afslutningsfest i september.

Foruden Mozilla deltager også Tumblr, Creative Commons og Code for America samt Soundcloud, biblioteket i San Francisco og London Zoo.

Det officielle Webmaker site bliver lanceret den 6. juni. En oversigt over de forskellige Summer Code Party arrangementer findes her - indtil videre er der ingen planlagte events i Danmark.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S