Artikel top billede

Mozilla vil undervise i web-programmering

Mozilla starter et nyt projekt, Webmaker, der skal få flere internet-brugere til at lave deres egne websider.

"Helping the world make the web". Sådan lyder overskriften på den nye kampagne Mozilla Webmaker, som netop er startet. Målet er at forvandle millioner af internet-brugere til internet-skabere, forklarer Mozilla i sin blog.

"Vi vil hjælpe brugerne med at opnå en større forståelse for nettet og få en større kontrol over deres online-liv med nye værktøjer, projekter og events," forklarer Matt Thompson fra Mozilla.

Kampagnen hviler på tre konkrete søjler. Dels en samling af værktøjer som Popcorn, Hackasaurus og Thimble, der kan hjælpe med at forberede indhold og publicere det på nettet, dels en række færdige projekter, guider og vejledninger, som hjælper med at bygge alt fra simple hjemmesider til komplette web-applikationer, og dels en række community-aktiviteter.

Som en del af kampagnen starter Mozilla den såkaldte Summer Code Party, der starter den 23. juni og løber hele sommeren. Her kan alle deltage og holde deres eget kodearrangement, f.eks. i skolen, på en sommerlejr eller et offentligt bibliotek. Det hele slutter med en stor afslutningsfest i september.

Foruden Mozilla deltager også Tumblr, Creative Commons og Code for America samt Soundcloud, biblioteket i San Francisco og London Zoo.

Det officielle Webmaker site bliver lanceret den 6. juni. En oversigt over de forskellige Summer Code Party arrangementer findes her - indtil videre er der ingen planlagte events i Danmark.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere