Mozilla vil undervise i web-programmering

Mozilla starter et nyt projekt, Webmaker, der skal få flere internet-brugere til at lave deres egne websider.

Artikel top billede

"Helping the world make the web". Sådan lyder overskriften på den nye kampagne Mozilla Webmaker, som netop er startet. Målet er at forvandle millioner af internet-brugere til internet-skabere, forklarer Mozilla i sin blog.

"Vi vil hjælpe brugerne med at opnå en større forståelse for nettet og få en større kontrol over deres online-liv med nye værktøjer, projekter og events," forklarer Matt Thompson fra Mozilla.

Kampagnen hviler på tre konkrete søjler. Dels en samling af værktøjer som Popcorn, Hackasaurus og Thimble, der kan hjælpe med at forberede indhold og publicere det på nettet, dels en række færdige projekter, guider og vejledninger, som hjælper med at bygge alt fra simple hjemmesider til komplette web-applikationer, og dels en række community-aktiviteter.

Som en del af kampagnen starter Mozilla den såkaldte Summer Code Party, der starter den 23. juni og løber hele sommeren. Her kan alle deltage og holde deres eget kodearrangement, f.eks. i skolen, på en sommerlejr eller et offentligt bibliotek. Det hele slutter med en stor afslutningsfest i september.

Foruden Mozilla deltager også Tumblr, Creative Commons og Code for America samt Soundcloud, biblioteket i San Francisco og London Zoo.

Det officielle Webmaker site bliver lanceret den 6. juni. En oversigt over de forskellige Summer Code Party arrangementer findes her - indtil videre er der ingen planlagte events i Danmark.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen