DanID afliver leopard ved en fejl

Mac OS X 10.5 er ikke dømt helt ude i kulden endnu.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Danskere med aldrende Apple-computere kan stadig bruge NemID. Det siger DanID.

Det er kun Mac-ejere med PowerPC-baserede maskiner, som ikke skal være sikre på, at de kan anvende NemID fremadrettet. De sidste Macs med PowerPC blev solgt i 2006.

I mandags kunne man ellers få det indtryk, at man skal investere i en ny Mac, hvis man ikke bruger et at de to seneste Mac operativsystemer (10.6 & 10.7).
Hos DanID kunne man læse, at Mac OS X 10.5 ikke længere bliver understøttet. Men den formulering er forkert og skal rettes, fortæller DanID selv.

Digitaliseringsstyrelsen har nu udsendt en meddelelse for at fjerne misforståelser.

"De berørte Mac-brugere er brugere med Mac OS X 10.5 på PowerPC solgt frem til 2006. Brugere af nyere Apple computere med Intel-processorer og Mac OS X 10.5 er ikke berørt af problematikken, skriver styrelsen.

Brugere med 10.5 og PowerPC oplever, at de ikke kan logge på NemID efter en Java-opdatering fra Apple. De får en sikkerhedsadvarsel om, at afsenderen af certifikatet ikke kan bekræftes.
Men det er en fejl fra Apples side, siger Digitaliseringsstyrelsen. Der er ifølge ikke nogen konkret sikkerhedsfejl ved at anvende Mac OS X 10.5.

"Brugere bør dog aldrig ignorere en sikkerhedsadvarsel i forbindelse med brug af NemID - heller ikke i dette konkrete tilfælde, hvor advarslen alene fremkommer på grund af en fejl i Java-implementeringen," oplyser styrelsen.

Digitaliseringsstyrelsen anbefaler derfor, at man bruger et nyere styresystem en 10.5. Ifølge brugerbetingelserne for at anvende NemID er det et direkte krav at bruge programmer og styresystemer, der stadig sikkerhedsopdateres.

Vi under støtter kun to OS tilbage

Hos DanID, der har udviklet NemID, mener man, at det er helt naturligt, at folk der har købt PowerPC Macs i 2006, nu bør opgradere for at bruge NemID sikkert.

"Nets DanID sikrer, at der kan ydes NemID support til de mest gængse operativsystemer til PC og Mac. I samarbejde med Digitaliseringsstyrelsen og bankerne er det aftalt, at man som minimum yder support til det nuværende operativsystem og det foregående. Det betyder IKKE, at man som bruger af et ældre operativsystem ikke kan bruge NemID. Det betyder, at der ikke ydes support og videreudvikles på dette system, da man i stedet retter udviklingsressourcerne mod nuværende og kommende operativsystemer," siger Ulrik Marschall kommunikationskonsulent hos Nets DanID.

Langt de fleste Mac-brugere vil derfor stadig kunne bruge deres NemID uden problemer - også selvom deres operativsystem er en tidligere version end OS 10.6.


Windows XP skiller sig ud

Udgangspunktet med kun at understøtte to styresystemer tilbage, holder dog ikke i forhold til Windows XP, som DanID fortsætter med at understøtte, fordi det vurderes, at der er så mange danskere, der stadig bruger det.

Bankerne, DanID og styrelsen mødes regelmæssigt i løbet af året og vurderer, hvilke versioner af operativsystemerne, der skal supporteres.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S