Windows 8 starter for hurtigt

Det kommende operativsystem starter så hurtigt, at du ikke kan nå at afbryde boot-processen. Men Microsoft har en løsning.

Artikel top billede

Microsoft erkender nu at Windows 8 har et problem - det starter for hurtigt. Så hurtigt, faktisk, at der ikke længere er tid til at stoppe boot-processen. Der er ikke tid til, at du kan nå at trykke F2 eller F8 og systemet kan ikke nå at vise en besked som "Press F2 for setup". Du kan altså ikke længere bremse boot-processen og få din computer til at gøre andet end det, som den normalt gør under opstarten.

Problemet bliver beskrevet i Microsofts Building Windows 8-blog, hvor man også præsenterer løsningen. Microsoft har samlet alle valgmuligheder under opstarten i en enkelt menu - den såkaldte "boot options menu" - hvor man finder alle værktøjer til fejlfinding, funktioner til udviklere, metoder til at få adgang til BIOS og muligheden for at boote fra alternative enheder som f.eks. USB-drev.

Hvis der opstår et problem med opstarten, sørger systemet automatisk for at skifte til denne boot-menu. Microsoft har indbygget en automatisk failover-funktion i Windows 8, så man i mange tilfælde ikke længere behøver F8 eller en anden taste hvis der opstår fejl. Systemet skulle også være i stand til at foreslå, hvad man kan gøre for at rette fejlen.  

Men det kan stadig være nødvendigt at hente boot-menuen, selvom computeren kan starte uden problemer. Det gælder eksempelvis hvis man vil boote fra et andet drev eller ændre indstillinger i BIOS.

Den primære metode for at komme frem til boot-menuen er at gå ind under "PC Settings" menuen i Windows og vælge "Restart now" under "Advanced startup", hvorefter computeren genstarter og henter boot-menuen. Det samme kan opnås ved at holde Skift-tasten nede og klikke på den almindelige "Genstart" knap. Den sidste metode for at komme frem til boot-menuen er at bruge "shutdown.exe /r /o" fra kommandolinjen.

I et andet indlæg på Building Windows 8-bloggen fortæller Microsoft om den udvidede understøttelse for systemer med mere end én skærm i det kommende operativsystem. Det viser sig at 14 pct. af alle desktop-pc'er er tilsluttet flere skærme.

En af de vigtigste nyheder er, at opgavebjælken nu kan strækkes over to eller flere skærme. Desuden kan man nu vælge forskellige baggrundsbilleder til hver skærm eller strække det samme panorama-billede over flere monitorer.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job