Windows 8 starter for hurtigt

Det kommende operativsystem starter så hurtigt, at du ikke kan nå at afbryde boot-processen. Men Microsoft har en løsning.

Artikel top billede

Microsoft erkender nu at Windows 8 har et problem - det starter for hurtigt. Så hurtigt, faktisk, at der ikke længere er tid til at stoppe boot-processen. Der er ikke tid til, at du kan nå at trykke F2 eller F8 og systemet kan ikke nå at vise en besked som "Press F2 for setup". Du kan altså ikke længere bremse boot-processen og få din computer til at gøre andet end det, som den normalt gør under opstarten.

Problemet bliver beskrevet i Microsofts Building Windows 8-blog, hvor man også præsenterer løsningen. Microsoft har samlet alle valgmuligheder under opstarten i en enkelt menu - den såkaldte "boot options menu" - hvor man finder alle værktøjer til fejlfinding, funktioner til udviklere, metoder til at få adgang til BIOS og muligheden for at boote fra alternative enheder som f.eks. USB-drev.

Hvis der opstår et problem med opstarten, sørger systemet automatisk for at skifte til denne boot-menu. Microsoft har indbygget en automatisk failover-funktion i Windows 8, så man i mange tilfælde ikke længere behøver F8 eller en anden taste hvis der opstår fejl. Systemet skulle også være i stand til at foreslå, hvad man kan gøre for at rette fejlen.  

Men det kan stadig være nødvendigt at hente boot-menuen, selvom computeren kan starte uden problemer. Det gælder eksempelvis hvis man vil boote fra et andet drev eller ændre indstillinger i BIOS.

Den primære metode for at komme frem til boot-menuen er at gå ind under "PC Settings" menuen i Windows og vælge "Restart now" under "Advanced startup", hvorefter computeren genstarter og henter boot-menuen. Det samme kan opnås ved at holde Skift-tasten nede og klikke på den almindelige "Genstart" knap. Den sidste metode for at komme frem til boot-menuen er at bruge "shutdown.exe /r /o" fra kommandolinjen.

I et andet indlæg på Building Windows 8-bloggen fortæller Microsoft om den udvidede understøttelse for systemer med mere end én skærm i det kommende operativsystem. Det viser sig at 14 pct. af alle desktop-pc'er er tilsluttet flere skærme.

En af de vigtigste nyheder er, at opgavebjælken nu kan strækkes over to eller flere skærme. Desuden kan man nu vælge forskellige baggrundsbilleder til hver skærm eller strække det samme panorama-billede over flere monitorer.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job