Windows 8 starter for hurtigt

Det kommende operativsystem starter så hurtigt, at du ikke kan nå at afbryde boot-processen. Men Microsoft har en løsning.

Artikel top billede

Microsoft erkender nu at Windows 8 har et problem - det starter for hurtigt. Så hurtigt, faktisk, at der ikke længere er tid til at stoppe boot-processen. Der er ikke tid til, at du kan nå at trykke F2 eller F8 og systemet kan ikke nå at vise en besked som "Press F2 for setup". Du kan altså ikke længere bremse boot-processen og få din computer til at gøre andet end det, som den normalt gør under opstarten.

Problemet bliver beskrevet i Microsofts Building Windows 8-blog, hvor man også præsenterer løsningen. Microsoft har samlet alle valgmuligheder under opstarten i en enkelt menu - den såkaldte "boot options menu" - hvor man finder alle værktøjer til fejlfinding, funktioner til udviklere, metoder til at få adgang til BIOS og muligheden for at boote fra alternative enheder som f.eks. USB-drev.

Hvis der opstår et problem med opstarten, sørger systemet automatisk for at skifte til denne boot-menu. Microsoft har indbygget en automatisk failover-funktion i Windows 8, så man i mange tilfælde ikke længere behøver F8 eller en anden taste hvis der opstår fejl. Systemet skulle også være i stand til at foreslå, hvad man kan gøre for at rette fejlen.  

Men det kan stadig være nødvendigt at hente boot-menuen, selvom computeren kan starte uden problemer. Det gælder eksempelvis hvis man vil boote fra et andet drev eller ændre indstillinger i BIOS.

Den primære metode for at komme frem til boot-menuen er at gå ind under "PC Settings" menuen i Windows og vælge "Restart now" under "Advanced startup", hvorefter computeren genstarter og henter boot-menuen. Det samme kan opnås ved at holde Skift-tasten nede og klikke på den almindelige "Genstart" knap. Den sidste metode for at komme frem til boot-menuen er at bruge "shutdown.exe /r /o" fra kommandolinjen.

I et andet indlæg på Building Windows 8-bloggen fortæller Microsoft om den udvidede understøttelse for systemer med mere end én skærm i det kommende operativsystem. Det viser sig at 14 pct. af alle desktop-pc'er er tilsluttet flere skærme.

En af de vigtigste nyheder er, at opgavebjælken nu kan strækkes over to eller flere skærme. Desuden kan man nu vælge forskellige baggrundsbilleder til hver skærm eller strække det samme panorama-billede over flere monitorer.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S