Windows 8 starter for hurtigt

Det kommende operativsystem starter så hurtigt, at du ikke kan nå at afbryde boot-processen. Men Microsoft har en løsning.

Artikel top billede

Microsoft erkender nu at Windows 8 har et problem - det starter for hurtigt. Så hurtigt, faktisk, at der ikke længere er tid til at stoppe boot-processen. Der er ikke tid til, at du kan nå at trykke F2 eller F8 og systemet kan ikke nå at vise en besked som "Press F2 for setup". Du kan altså ikke længere bremse boot-processen og få din computer til at gøre andet end det, som den normalt gør under opstarten.

Problemet bliver beskrevet i Microsofts Building Windows 8-blog, hvor man også præsenterer løsningen. Microsoft har samlet alle valgmuligheder under opstarten i en enkelt menu - den såkaldte "boot options menu" - hvor man finder alle værktøjer til fejlfinding, funktioner til udviklere, metoder til at få adgang til BIOS og muligheden for at boote fra alternative enheder som f.eks. USB-drev.

Hvis der opstår et problem med opstarten, sørger systemet automatisk for at skifte til denne boot-menu. Microsoft har indbygget en automatisk failover-funktion i Windows 8, så man i mange tilfælde ikke længere behøver F8 eller en anden taste hvis der opstår fejl. Systemet skulle også være i stand til at foreslå, hvad man kan gøre for at rette fejlen.  

Men det kan stadig være nødvendigt at hente boot-menuen, selvom computeren kan starte uden problemer. Det gælder eksempelvis hvis man vil boote fra et andet drev eller ændre indstillinger i BIOS.

Den primære metode for at komme frem til boot-menuen er at gå ind under "PC Settings" menuen i Windows og vælge "Restart now" under "Advanced startup", hvorefter computeren genstarter og henter boot-menuen. Det samme kan opnås ved at holde Skift-tasten nede og klikke på den almindelige "Genstart" knap. Den sidste metode for at komme frem til boot-menuen er at bruge "shutdown.exe /r /o" fra kommandolinjen.

I et andet indlæg på Building Windows 8-bloggen fortæller Microsoft om den udvidede understøttelse for systemer med mere end én skærm i det kommende operativsystem. Det viser sig at 14 pct. af alle desktop-pc'er er tilsluttet flere skærme.

En af de vigtigste nyheder er, at opgavebjælken nu kan strækkes over to eller flere skærme. Desuden kan man nu vælge forskellige baggrundsbilleder til hver skærm eller strække det samme panorama-billede over flere monitorer.

Læses lige nu

    Annonce

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-projekter

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S