Windows 8 starter for hurtigt

Det kommende operativsystem starter så hurtigt, at du ikke kan nå at afbryde boot-processen. Men Microsoft har en løsning.

Artikel top billede

Microsoft erkender nu at Windows 8 har et problem - det starter for hurtigt. Så hurtigt, faktisk, at der ikke længere er tid til at stoppe boot-processen. Der er ikke tid til, at du kan nå at trykke F2 eller F8 og systemet kan ikke nå at vise en besked som "Press F2 for setup". Du kan altså ikke længere bremse boot-processen og få din computer til at gøre andet end det, som den normalt gør under opstarten.

Problemet bliver beskrevet i Microsofts Building Windows 8-blog, hvor man også præsenterer løsningen. Microsoft har samlet alle valgmuligheder under opstarten i en enkelt menu - den såkaldte "boot options menu" - hvor man finder alle værktøjer til fejlfinding, funktioner til udviklere, metoder til at få adgang til BIOS og muligheden for at boote fra alternative enheder som f.eks. USB-drev.

Hvis der opstår et problem med opstarten, sørger systemet automatisk for at skifte til denne boot-menu. Microsoft har indbygget en automatisk failover-funktion i Windows 8, så man i mange tilfælde ikke længere behøver F8 eller en anden taste hvis der opstår fejl. Systemet skulle også være i stand til at foreslå, hvad man kan gøre for at rette fejlen.  

Men det kan stadig være nødvendigt at hente boot-menuen, selvom computeren kan starte uden problemer. Det gælder eksempelvis hvis man vil boote fra et andet drev eller ændre indstillinger i BIOS.

Den primære metode for at komme frem til boot-menuen er at gå ind under "PC Settings" menuen i Windows og vælge "Restart now" under "Advanced startup", hvorefter computeren genstarter og henter boot-menuen. Det samme kan opnås ved at holde Skift-tasten nede og klikke på den almindelige "Genstart" knap. Den sidste metode for at komme frem til boot-menuen er at bruge "shutdown.exe /r /o" fra kommandolinjen.

I et andet indlæg på Building Windows 8-bloggen fortæller Microsoft om den udvidede understøttelse for systemer med mere end én skærm i det kommende operativsystem. Det viser sig at 14 pct. af alle desktop-pc'er er tilsluttet flere skærme.

En af de vigtigste nyheder er, at opgavebjælken nu kan strækkes over to eller flere skærme. Desuden kan man nu vælge forskellige baggrundsbilleder til hver skærm eller strække det samme panorama-billede over flere monitorer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo