Nu tvinges Windows Phone-brugere til opdatering

Microsoft kræver at Windows Phone skal opdateres til version 7.5, ellers er det slut med adgang til Marketplace.

Artikel top billede

Hvis man ikke har opdateret sin Windows Phone 7-smartphone til den aktuelle version 7.5, er det snart slut med at hente nye apps fra Marketplace. Det fortæller Microsoft selv i sin blog. De fleste Windows Phone-brugere har allerede version 7.5, der kom sidste efterår, og de behøver ikke foretage sig noget.

Mens hvis man har en ældre version installeret på telefonen, kommer en fejlmeddelelse når man forsøger at installere en ny applikation eller opdatere en eksisterende app.

Den eneste mulighed for at få nye apps på telefonen er altså at opdatere til version 7.5.

Microsoft skriver i bloggen at denne ændring i Marketplace bliver aktiv i løbet af en eller to dage.

I et ældre blogindlæg leverer softwarefirmaet også en forklaring på, hvorfor det er nødvendigt at tvinge brugerne til en opdatering.

"Hvorfor gør vi dette? Marketplace vokser meget hurtigt. Der er nu mere end 80.000 apps og den er tilgængelig i 54 (snart 63) lande verden over. Kravet om Windows Phone 7.5 er en del af en større indsats for at forbedre ydelsen og sikkerheden i Marketplace, og for at bane vejen for større vækst og flere nye funktioner," skriver Microsoft.

denne side kan man få hjælp til at sikre, at telefonen er opdateret til den seneste version af operativsystemet.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S