Nu tvinges Windows Phone-brugere til opdatering

Microsoft kræver at Windows Phone skal opdateres til version 7.5, ellers er det slut med adgang til Marketplace.

Artikel top billede

Hvis man ikke har opdateret sin Windows Phone 7-smartphone til den aktuelle version 7.5, er det snart slut med at hente nye apps fra Marketplace. Det fortæller Microsoft selv i sin blog. De fleste Windows Phone-brugere har allerede version 7.5, der kom sidste efterår, og de behøver ikke foretage sig noget.

Mens hvis man har en ældre version installeret på telefonen, kommer en fejlmeddelelse når man forsøger at installere en ny applikation eller opdatere en eksisterende app.

Den eneste mulighed for at få nye apps på telefonen er altså at opdatere til version 7.5.

Microsoft skriver i bloggen at denne ændring i Marketplace bliver aktiv i løbet af en eller to dage.

I et ældre blogindlæg leverer softwarefirmaet også en forklaring på, hvorfor det er nødvendigt at tvinge brugerne til en opdatering.

"Hvorfor gør vi dette? Marketplace vokser meget hurtigt. Der er nu mere end 80.000 apps og den er tilgængelig i 54 (snart 63) lande verden over. Kravet om Windows Phone 7.5 er en del af en større indsats for at forbedre ydelsen og sikkerheden i Marketplace, og for at bane vejen for større vækst og flere nye funktioner," skriver Microsoft.

denne side kan man få hjælp til at sikre, at telefonen er opdateret til den seneste version af operativsystemet.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS