Nu tvinges Windows Phone-brugere til opdatering

Microsoft kræver at Windows Phone skal opdateres til version 7.5, ellers er det slut med adgang til Marketplace.

Artikel top billede

Hvis man ikke har opdateret sin Windows Phone 7-smartphone til den aktuelle version 7.5, er det snart slut med at hente nye apps fra Marketplace. Det fortæller Microsoft selv i sin blog. De fleste Windows Phone-brugere har allerede version 7.5, der kom sidste efterår, og de behøver ikke foretage sig noget.

Mens hvis man har en ældre version installeret på telefonen, kommer en fejlmeddelelse når man forsøger at installere en ny applikation eller opdatere en eksisterende app.

Den eneste mulighed for at få nye apps på telefonen er altså at opdatere til version 7.5.

Microsoft skriver i bloggen at denne ændring i Marketplace bliver aktiv i løbet af en eller to dage.

I et ældre blogindlæg leverer softwarefirmaet også en forklaring på, hvorfor det er nødvendigt at tvinge brugerne til en opdatering.

"Hvorfor gør vi dette? Marketplace vokser meget hurtigt. Der er nu mere end 80.000 apps og den er tilgængelig i 54 (snart 63) lande verden over. Kravet om Windows Phone 7.5 er en del af en større indsats for at forbedre ydelsen og sikkerheden i Marketplace, og for at bane vejen for større vækst og flere nye funktioner," skriver Microsoft.

denne side kan man få hjælp til at sikre, at telefonen er opdateret til den seneste version af operativsystemet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS