Nu tvinges Windows Phone-brugere til opdatering

Microsoft kræver at Windows Phone skal opdateres til version 7.5, ellers er det slut med adgang til Marketplace.

Artikel top billede

Hvis man ikke har opdateret sin Windows Phone 7-smartphone til den aktuelle version 7.5, er det snart slut med at hente nye apps fra Marketplace. Det fortæller Microsoft selv i sin blog. De fleste Windows Phone-brugere har allerede version 7.5, der kom sidste efterår, og de behøver ikke foretage sig noget.

Mens hvis man har en ældre version installeret på telefonen, kommer en fejlmeddelelse når man forsøger at installere en ny applikation eller opdatere en eksisterende app.

Den eneste mulighed for at få nye apps på telefonen er altså at opdatere til version 7.5.

Microsoft skriver i bloggen at denne ændring i Marketplace bliver aktiv i løbet af en eller to dage.

I et ældre blogindlæg leverer softwarefirmaet også en forklaring på, hvorfor det er nødvendigt at tvinge brugerne til en opdatering.

"Hvorfor gør vi dette? Marketplace vokser meget hurtigt. Der er nu mere end 80.000 apps og den er tilgængelig i 54 (snart 63) lande verden over. Kravet om Windows Phone 7.5 er en del af en større indsats for at forbedre ydelsen og sikkerheden i Marketplace, og for at bane vejen for større vækst og flere nye funktioner," skriver Microsoft.

denne side kan man få hjælp til at sikre, at telefonen er opdateret til den seneste version af operativsystemet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo