Yahoo er klar med sin egen browser

Nu kommer Yahoo med sin egen browser, som skal gøre det lettere at søge på nettet.

Artikel top billede

Det er efterhånden længe siden, at Yahoo har gjort sig bemærket med andet end negative historier om fyringer, patent-retssager og ballade i chefetagen. Men det er måske for tidligt at afskrive den gamle internet-portal. Nu melder Yahoo sig tilbage i kampen med en helt ny browser, Axis, der kommer i versioner til iPad og iPhone og som plug-in til Internet Explorer, Chrome, Firefox og Safari på desktop-computere.

Målet med browseren er at gøre det lettere at søge og finde informationer på nettet. Det er normalt en proces i tre trin; først indtaster du din søgeforespørgsel, herefter kommer en resultat-oversigt og her klikker du dig så videre til den ønskede side.

Med Axis skulle det være muligt at springe det mellemste trin over, skriver CNET, så du går direkte fra søgeforespørgsel til den rigtige side.

I praksis fungerer det ikke helt så nemt, men Axis præsenterer det, som Yahoo kalder en "visual search preview". Det er en horisontal bjælke med små thumbnail-billeder af resultat-siderne, hvor man kan bladre i søgeresultaterne i en grafisk visning. Så der er stadig en liste med søgeresultater, men den er integreret direkte i browseren og bliver vist i et lækkert format.

Yahoo har stadig 700 millioner browsere og man satser på, at en stor del af disse brugere vil vælge at bruge den nye browser.

Det ser ud til at Yahoo har investeret flest kræfter i de mobile udgaver; Apple støtter iOS-udgaven, men brugeren kan ikke ændre, at Safari altid er standard-browser på iOS-enheder. En Android-version er også under udvikling.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job