Yahoo er klar med sin egen browser

Nu kommer Yahoo med sin egen browser, som skal gøre det lettere at søge på nettet.

Artikel top billede

Det er efterhånden længe siden, at Yahoo har gjort sig bemærket med andet end negative historier om fyringer, patent-retssager og ballade i chefetagen. Men det er måske for tidligt at afskrive den gamle internet-portal. Nu melder Yahoo sig tilbage i kampen med en helt ny browser, Axis, der kommer i versioner til iPad og iPhone og som plug-in til Internet Explorer, Chrome, Firefox og Safari på desktop-computere.

Målet med browseren er at gøre det lettere at søge og finde informationer på nettet. Det er normalt en proces i tre trin; først indtaster du din søgeforespørgsel, herefter kommer en resultat-oversigt og her klikker du dig så videre til den ønskede side.

Med Axis skulle det være muligt at springe det mellemste trin over, skriver CNET, så du går direkte fra søgeforespørgsel til den rigtige side.

I praksis fungerer det ikke helt så nemt, men Axis præsenterer det, som Yahoo kalder en "visual search preview". Det er en horisontal bjælke med små thumbnail-billeder af resultat-siderne, hvor man kan bladre i søgeresultaterne i en grafisk visning. Så der er stadig en liste med søgeresultater, men den er integreret direkte i browseren og bliver vist i et lækkert format.

Yahoo har stadig 700 millioner browsere og man satser på, at en stor del af disse brugere vil vælge at bruge den nye browser.

Det ser ud til at Yahoo har investeret flest kræfter i de mobile udgaver; Apple støtter iOS-udgaven, men brugeren kan ikke ændre, at Safari altid er standard-browser på iOS-enheder. En Android-version er også under udvikling.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect