Yahoo er klar med sin egen browser

Nu kommer Yahoo med sin egen browser, som skal gøre det lettere at søge på nettet.

Artikel top billede

Det er efterhånden længe siden, at Yahoo har gjort sig bemærket med andet end negative historier om fyringer, patent-retssager og ballade i chefetagen. Men det er måske for tidligt at afskrive den gamle internet-portal. Nu melder Yahoo sig tilbage i kampen med en helt ny browser, Axis, der kommer i versioner til iPad og iPhone og som plug-in til Internet Explorer, Chrome, Firefox og Safari på desktop-computere.

Målet med browseren er at gøre det lettere at søge og finde informationer på nettet. Det er normalt en proces i tre trin; først indtaster du din søgeforespørgsel, herefter kommer en resultat-oversigt og her klikker du dig så videre til den ønskede side.

Med Axis skulle det være muligt at springe det mellemste trin over, skriver CNET, så du går direkte fra søgeforespørgsel til den rigtige side.

I praksis fungerer det ikke helt så nemt, men Axis præsenterer det, som Yahoo kalder en "visual search preview". Det er en horisontal bjælke med små thumbnail-billeder af resultat-siderne, hvor man kan bladre i søgeresultaterne i en grafisk visning. Så der er stadig en liste med søgeresultater, men den er integreret direkte i browseren og bliver vist i et lækkert format.

Yahoo har stadig 700 millioner browsere og man satser på, at en stor del af disse brugere vil vælge at bruge den nye browser.

Det ser ud til at Yahoo har investeret flest kræfter i de mobile udgaver; Apple støtter iOS-udgaven, men brugeren kan ikke ændre, at Safari altid er standard-browser på iOS-enheder. En Android-version er også under udvikling.

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse