Yahoo er klar med sin egen browser

Nu kommer Yahoo med sin egen browser, som skal gøre det lettere at søge på nettet.

Artikel top billede

Det er efterhånden længe siden, at Yahoo har gjort sig bemærket med andet end negative historier om fyringer, patent-retssager og ballade i chefetagen. Men det er måske for tidligt at afskrive den gamle internet-portal. Nu melder Yahoo sig tilbage i kampen med en helt ny browser, Axis, der kommer i versioner til iPad og iPhone og som plug-in til Internet Explorer, Chrome, Firefox og Safari på desktop-computere.

Målet med browseren er at gøre det lettere at søge og finde informationer på nettet. Det er normalt en proces i tre trin; først indtaster du din søgeforespørgsel, herefter kommer en resultat-oversigt og her klikker du dig så videre til den ønskede side.

Med Axis skulle det være muligt at springe det mellemste trin over, skriver CNET, så du går direkte fra søgeforespørgsel til den rigtige side.

I praksis fungerer det ikke helt så nemt, men Axis præsenterer det, som Yahoo kalder en "visual search preview". Det er en horisontal bjælke med små thumbnail-billeder af resultat-siderne, hvor man kan bladre i søgeresultaterne i en grafisk visning. Så der er stadig en liste med søgeresultater, men den er integreret direkte i browseren og bliver vist i et lækkert format.

Yahoo har stadig 700 millioner browsere og man satser på, at en stor del af disse brugere vil vælge at bruge den nye browser.

Det ser ud til at Yahoo har investeret flest kræfter i de mobile udgaver; Apple støtter iOS-udgaven, men brugeren kan ikke ændre, at Safari altid er standard-browser på iOS-enheder. En Android-version er også under udvikling.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S