Her er den nye Google-computer

Nu har Googles Chromebook fået en desktop-søster.

Artikel top billede

Det er næsten præcis et år siden, at Google lancerede sin første bærbare computer med Chrome OS under betegnelsen Chromebook. Den blev betegnet som en ny form for computer, der er specielt designet til dem, der kun bruger nettet og browseren. Allerede for et år siden fortalte Google, at man også ville lancere en desktop-model, en Chromebox, baseret på det samme koncept.

Men først nu er Chromebox dukket op hos den amerikanske forhandler Tigerdirect - og det var åbenbart for tidligt, for den er allerede forsvundet igen. Flere kunder har dog alligevel fået fat i en Chromebox til 330 dollar.

Samsung er den første hardware-partner og har indbygget en Intel Celeron B840-processor (dual-core, HD3000-grafik) og 4 GB RAM i sin Chromebox. I forhold til de første Chromebooks er hardwaren dermed noget kraftigere.

Brugeren må klare sig med 16 GB lagerplads på en SSD, men konceptet er jo også, at alt bliver lagret i skyen hos Google. Det er altså helt nødvendigt med en internet-forbindelse.

Der er seks USB-porte, DVI-I, to Displayport-udgange, Gigabit-Ethernet og Bluetooth 3.0 samt dual-band WLAN.

De automatiske opdateringer til Chrome OS skal sørge for at computeren bliver hurtigere med tiden - i modsætning til Windows, der er kendt for at blive langsommere.

Brugerens data bliver altså gemt i skyen og er så tilgængelige på alle netopkoblede enheder. Det skulle også give en meget høj sikkerhed - hvis man ellers stoler på skyen.

Google har frigivet alle API'er og satser på åben teknologi. Brugeren kan selv tilpasse og udskifte computerens kernel. Med software fra Citrix og VMware skulle det også være muligt at køre normale applikationer på computerne.

En beskrivelse af den nye Samsung Chromebox findes i den nedenstående video fra en amerikansk blogger. På pakken kan man se adressen samsung.com/chromebox, men den fungerer indtil videre ikke.

Samsung og Google har ikke fortalt, hvornår Chromebox kan købes i Europa.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS