Her er den nye Google-computer

Nu har Googles Chromebook fået en desktop-søster.

Artikel top billede

Det er næsten præcis et år siden, at Google lancerede sin første bærbare computer med Chrome OS under betegnelsen Chromebook. Den blev betegnet som en ny form for computer, der er specielt designet til dem, der kun bruger nettet og browseren. Allerede for et år siden fortalte Google, at man også ville lancere en desktop-model, en Chromebox, baseret på det samme koncept.

Men først nu er Chromebox dukket op hos den amerikanske forhandler Tigerdirect - og det var åbenbart for tidligt, for den er allerede forsvundet igen. Flere kunder har dog alligevel fået fat i en Chromebox til 330 dollar.

Samsung er den første hardware-partner og har indbygget en Intel Celeron B840-processor (dual-core, HD3000-grafik) og 4 GB RAM i sin Chromebox. I forhold til de første Chromebooks er hardwaren dermed noget kraftigere.

Brugeren må klare sig med 16 GB lagerplads på en SSD, men konceptet er jo også, at alt bliver lagret i skyen hos Google. Det er altså helt nødvendigt med en internet-forbindelse.

Der er seks USB-porte, DVI-I, to Displayport-udgange, Gigabit-Ethernet og Bluetooth 3.0 samt dual-band WLAN.

De automatiske opdateringer til Chrome OS skal sørge for at computeren bliver hurtigere med tiden - i modsætning til Windows, der er kendt for at blive langsommere.

Brugerens data bliver altså gemt i skyen og er så tilgængelige på alle netopkoblede enheder. Det skulle også give en meget høj sikkerhed - hvis man ellers stoler på skyen.

Google har frigivet alle API'er og satser på åben teknologi. Brugeren kan selv tilpasse og udskifte computerens kernel. Med software fra Citrix og VMware skulle det også være muligt at køre normale applikationer på computerne.

En beskrivelse af den nye Samsung Chromebox findes i den nedenstående video fra en amerikansk blogger. På pakken kan man se adressen samsung.com/chromebox, men den fungerer indtil videre ikke.

Samsung og Google har ikke fortalt, hvornår Chromebox kan købes i Europa.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S