Her er den nye Google-computer

Nu har Googles Chromebook fået en desktop-søster.

Artikel top billede

Det er næsten præcis et år siden, at Google lancerede sin første bærbare computer med Chrome OS under betegnelsen Chromebook. Den blev betegnet som en ny form for computer, der er specielt designet til dem, der kun bruger nettet og browseren. Allerede for et år siden fortalte Google, at man også ville lancere en desktop-model, en Chromebox, baseret på det samme koncept.

Men først nu er Chromebox dukket op hos den amerikanske forhandler Tigerdirect - og det var åbenbart for tidligt, for den er allerede forsvundet igen. Flere kunder har dog alligevel fået fat i en Chromebox til 330 dollar.

Samsung er den første hardware-partner og har indbygget en Intel Celeron B840-processor (dual-core, HD3000-grafik) og 4 GB RAM i sin Chromebox. I forhold til de første Chromebooks er hardwaren dermed noget kraftigere.

Brugeren må klare sig med 16 GB lagerplads på en SSD, men konceptet er jo også, at alt bliver lagret i skyen hos Google. Det er altså helt nødvendigt med en internet-forbindelse.

Der er seks USB-porte, DVI-I, to Displayport-udgange, Gigabit-Ethernet og Bluetooth 3.0 samt dual-band WLAN.

De automatiske opdateringer til Chrome OS skal sørge for at computeren bliver hurtigere med tiden - i modsætning til Windows, der er kendt for at blive langsommere.

Brugerens data bliver altså gemt i skyen og er så tilgængelige på alle netopkoblede enheder. Det skulle også give en meget høj sikkerhed - hvis man ellers stoler på skyen.

Google har frigivet alle API'er og satser på åben teknologi. Brugeren kan selv tilpasse og udskifte computerens kernel. Med software fra Citrix og VMware skulle det også være muligt at køre normale applikationer på computerne.

En beskrivelse af den nye Samsung Chromebox findes i den nedenstående video fra en amerikansk blogger. På pakken kan man se adressen samsung.com/chromebox, men den fungerer indtil videre ikke.

Samsung og Google har ikke fortalt, hvornår Chromebox kan købes i Europa.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job