Her er den nye Google-computer

Nu har Googles Chromebook fået en desktop-søster.

Artikel top billede

Det er næsten præcis et år siden, at Google lancerede sin første bærbare computer med Chrome OS under betegnelsen Chromebook. Den blev betegnet som en ny form for computer, der er specielt designet til dem, der kun bruger nettet og browseren. Allerede for et år siden fortalte Google, at man også ville lancere en desktop-model, en Chromebox, baseret på det samme koncept.

Men først nu er Chromebox dukket op hos den amerikanske forhandler Tigerdirect - og det var åbenbart for tidligt, for den er allerede forsvundet igen. Flere kunder har dog alligevel fået fat i en Chromebox til 330 dollar.

Samsung er den første hardware-partner og har indbygget en Intel Celeron B840-processor (dual-core, HD3000-grafik) og 4 GB RAM i sin Chromebox. I forhold til de første Chromebooks er hardwaren dermed noget kraftigere.

Brugeren må klare sig med 16 GB lagerplads på en SSD, men konceptet er jo også, at alt bliver lagret i skyen hos Google. Det er altså helt nødvendigt med en internet-forbindelse.

Der er seks USB-porte, DVI-I, to Displayport-udgange, Gigabit-Ethernet og Bluetooth 3.0 samt dual-band WLAN.

De automatiske opdateringer til Chrome OS skal sørge for at computeren bliver hurtigere med tiden - i modsætning til Windows, der er kendt for at blive langsommere.

Brugerens data bliver altså gemt i skyen og er så tilgængelige på alle netopkoblede enheder. Det skulle også give en meget høj sikkerhed - hvis man ellers stoler på skyen.

Google har frigivet alle API'er og satser på åben teknologi. Brugeren kan selv tilpasse og udskifte computerens kernel. Med software fra Citrix og VMware skulle det også være muligt at køre normale applikationer på computerne.

En beskrivelse af den nye Samsung Chromebox findes i den nedenstående video fra en amerikansk blogger. På pakken kan man se adressen samsung.com/chromebox, men den fungerer indtil videre ikke.

Samsung og Google har ikke fortalt, hvornår Chromebox kan købes i Europa.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS