Snart kan du også betale den onde trold med PayPal

Køb nye baner eller et flammende sværd i dit favoritspil og betal med PayPal. Det bliver muligt til næste år.

Artikel top billede

PayPal arbejder på at lave en global løsning, der skal gøre det lettere for både spiludviklere og gamere at håndtere betaling i spil. Lige nu findes der ikke en samlet løsning, og det kan gøre det svært for spiludviklerne at vælge den rigtige betalingsform til spil.

Det nye betalingssystem, kaldet "PayPal for Games", blev præsenteret på Nordic Game konferencen i Malmø i sidste uge. Det er indtil videre i en lukket betatest og den færdige version skulle være klar i begyndelsen af næste år.

PayPal havde sendt sin innovations-chef John Lunn til spilkonferencen for at fortælle om mulighederne i det nye system, der integrerer med en lang række eksisterende betalingsløsninger - lige fra Facebook credits til Apple iTunes.

I stedet for at skulle vælge mellem alle de forskellige løsninger kan udviklere nøjes med at indbygge understøttelse for "PayPal for Games", som så sørger for at håndtere hele betalings-processen.

Det betyder også, at brugeren kun behøver udlevere sine kortinformationer ét sted - nemlig til PayPal - for at kunne købe genstande, figurer og baner i spil.

"Vi har desværre set nogle eksempler på, at kendte spilnetværk har mistet brugernes kortdata, og vi anbefaler generelt at betalings-oplysninger ikke bør ligge hos spiludbyderne," siger John Lunn til ComON.

Sidste år var Sonys PlayStation Network offline i flere måneder efter et gigantisk datatyveri, hvor flere end 75 millioner brugere fik stjålet deres kortdata.

Det har rystet tilliden til spilbranchen - og banet vejen for PayPal, som nu vil etablere sig på det voksende marked for in-game-betalinger. Det sker blandt andet med et betalingsvindue, hvor det ikke længere er nødvendigt at åbne en browser og skifte til en PayPal-side for at ordne betalingen. Det hele klares inde i spillet.

Mange spil bruger efterhånden en freemium-model, hvor det er gratis at hente spillet og bruge kerneindholdet. Inde i spillet kan man så betale for at stige hurtigere i level, få nye fartøjer eller åbne flere baner.

Microsoft har blandt andet valgt denne model til Flight, som er efterfølgeren til den legendariske Flight Simulator.

Mange onlinespil er skiftet til en lignende model i det seneste år. LEGO forsøgte også at redde sin online-verden LEGO Universe ved at gøre dele af spillet gratis i sommeren 2011, men det fungerede ikke og den danske koncern måtte lukke sin store online-satsning.

For at free-to-play kan fungere kræves et meget stort antal spillere - typisk er det kun 2-3 pct., der betaler for at købe genstande inde i spillet. Resten nøjes med det gratis indhold. Mange Facebook-spil bruger denne model, som er blevet en guldrandet forretning for spiludviklere som Zynga.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S