Den nye iPad giver ikke altid bedre grafik

Trods Retina-display bliver grafikken i nogle tilfælde dårligere på den nye iPad. Forklaringen er den høje opløsning.

Artikel top billede

Tidligere i år kom Apple med sin nye iPad, som har en processor med quad-core-grafik og et display med en imponerende opløsning på 2.048 x 1.536 billedpunkter. Nu skulle man tro, at alle apps også bliver flottere med den høje opløsning. Men sådan er det ikke nødvendigvis.

The Verge har testet en række spil på den gamle og nye iPad. Her viser det sig, at nogle spil faktisk ser flottere ud på iPad 2 end på den nye model. Problemet er, at de mange pixels tvinger udviklerne til at skrue ned for de grafiske effekter.

I nogle tilfælde er teksturerne ikke så flotte og skyggerne ikke helt så overbevisende. Andre spil har en lavere frame-rate og man kan altså risikere at det hakker i billedet.

I sin test har The Verge kigget på otte spil; Nova 3, Modern Combat 3, Sky Gamblers, Infinity Blade 2, Shadowgun, Riptide GP, Real Racing 2 HD og Mass Effect Infiltrator.

Både Nova 3 og Modern Combat 3 ser bedre ud på iPad 2; her er der flere grafiske effekter og frame-raten er mere stabil. De har selvfølgelig en højere opløsning på iPad 3, men prisen er så, at man mister detaljer og det hele kører ikke så flydende.

Shadowgun og Real Racing 2 HD har formået at firedoble opløsningen uden at miste detaljer eller hastighed. Riptide har problemer med sin frame-rate, og Infinity Blade 2 og Mass Effect Infiltrator bruger ikke den fulde opløsning.

Konklusionen er, at Nova 3 nok er det mest dramatiske eksempel på et spil, hvor grafikken er forringet på iPad 3, men generelt er der problemer med mange 3D-spil. Det er generelt meget svært at øge opløsningen uden at gå på kompromis. Måske skulle udviklerne besinde sig og bruge mindre end den højeste opløsning på 2.048 x 1.536 til deres spil, lyder anbefalingen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)