Den nye iPad giver ikke altid bedre grafik

Trods Retina-display bliver grafikken i nogle tilfælde dårligere på den nye iPad. Forklaringen er den høje opløsning.

Artikel top billede

Tidligere i år kom Apple med sin nye iPad, som har en processor med quad-core-grafik og et display med en imponerende opløsning på 2.048 x 1.536 billedpunkter. Nu skulle man tro, at alle apps også bliver flottere med den høje opløsning. Men sådan er det ikke nødvendigvis.

The Verge har testet en række spil på den gamle og nye iPad. Her viser det sig, at nogle spil faktisk ser flottere ud på iPad 2 end på den nye model. Problemet er, at de mange pixels tvinger udviklerne til at skrue ned for de grafiske effekter.

I nogle tilfælde er teksturerne ikke så flotte og skyggerne ikke helt så overbevisende. Andre spil har en lavere frame-rate og man kan altså risikere at det hakker i billedet.

I sin test har The Verge kigget på otte spil; Nova 3, Modern Combat 3, Sky Gamblers, Infinity Blade 2, Shadowgun, Riptide GP, Real Racing 2 HD og Mass Effect Infiltrator.

Både Nova 3 og Modern Combat 3 ser bedre ud på iPad 2; her er der flere grafiske effekter og frame-raten er mere stabil. De har selvfølgelig en højere opløsning på iPad 3, men prisen er så, at man mister detaljer og det hele kører ikke så flydende.

Shadowgun og Real Racing 2 HD har formået at firedoble opløsningen uden at miste detaljer eller hastighed. Riptide har problemer med sin frame-rate, og Infinity Blade 2 og Mass Effect Infiltrator bruger ikke den fulde opløsning.

Konklusionen er, at Nova 3 nok er det mest dramatiske eksempel på et spil, hvor grafikken er forringet på iPad 3, men generelt er der problemer med mange 3D-spil. Det er generelt meget svært at øge opløsningen uden at gå på kompromis. Måske skulle udviklerne besinde sig og bruge mindre end den højeste opløsning på 2.048 x 1.536 til deres spil, lyder anbefalingen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision