Den nye iPad giver ikke altid bedre grafik

Trods Retina-display bliver grafikken i nogle tilfælde dårligere på den nye iPad. Forklaringen er den høje opløsning.

Artikel top billede

Tidligere i år kom Apple med sin nye iPad, som har en processor med quad-core-grafik og et display med en imponerende opløsning på 2.048 x 1.536 billedpunkter. Nu skulle man tro, at alle apps også bliver flottere med den høje opløsning. Men sådan er det ikke nødvendigvis.

The Verge har testet en række spil på den gamle og nye iPad. Her viser det sig, at nogle spil faktisk ser flottere ud på iPad 2 end på den nye model. Problemet er, at de mange pixels tvinger udviklerne til at skrue ned for de grafiske effekter.

I nogle tilfælde er teksturerne ikke så flotte og skyggerne ikke helt så overbevisende. Andre spil har en lavere frame-rate og man kan altså risikere at det hakker i billedet.

I sin test har The Verge kigget på otte spil; Nova 3, Modern Combat 3, Sky Gamblers, Infinity Blade 2, Shadowgun, Riptide GP, Real Racing 2 HD og Mass Effect Infiltrator.

Både Nova 3 og Modern Combat 3 ser bedre ud på iPad 2; her er der flere grafiske effekter og frame-raten er mere stabil. De har selvfølgelig en højere opløsning på iPad 3, men prisen er så, at man mister detaljer og det hele kører ikke så flydende.

Shadowgun og Real Racing 2 HD har formået at firedoble opløsningen uden at miste detaljer eller hastighed. Riptide har problemer med sin frame-rate, og Infinity Blade 2 og Mass Effect Infiltrator bruger ikke den fulde opløsning.

Konklusionen er, at Nova 3 nok er det mest dramatiske eksempel på et spil, hvor grafikken er forringet på iPad 3, men generelt er der problemer med mange 3D-spil. Det er generelt meget svært at øge opløsningen uden at gå på kompromis. Måske skulle udviklerne besinde sig og bruge mindre end den højeste opløsning på 2.048 x 1.536 til deres spil, lyder anbefalingen.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S