Apple vil både være åben og lukket

I sit første store interview som Apple-chef lover Tim Cook større åbenhed, men vil samtidig gøre mere for at holde på sine hemmeligheder.

Artikel top billede

Tim Cook stillede op tirsdag på D10-konferencen i Rancho Palos Verdes, hvor han blev interviewet af Kara Swisher og Walt Rossberg, og her lovede han at Apple fremover bliver mere transparent. Det var Tim Cooks første store interview som Apple-chef og han afviste at kommentere de mange spørgsmål om nye produkter.  

Så kan det lyde som et paradoks at Apple både skal være mere åben og mere lukket. Når det gælder nye produkter, opkøb og andre aktiviteter vil Tim Cook sørge for, at Apple bliver endnu mere hemmelighedsfuld. Han vil gøre alt for at forhindre lækager om kommende produkter.

Men samtidig vil han sørge for større åbenhed på de områder, hvor Apple har været udsat for kritik. Det gælder ikke mindst arbejdsforhold på fabrikkerne og miljøhensyn.

Så det er måske symbolsk, at Apple forleden sendte en brochure til sine kommende naboer i Cupertino med informationer om sit nye hovedkvarter - og samtidig fortalte, at der ikke vil være adgang for offentligheden. Der bliver end ikke et lille museum eller en Apple-butik i den gigantiske runde bygning, der er blevet sammenlignet med en strandet rumskib.

Der var småt med konkrete oplysninger på D10-konferencen. Tim Cook fortalte at man arbejder på at forbedre den digitale assistent Siri og muligvis vil lukke sit musik-netværk Ping.

Cook fortalte også at der er solgt 2,6 millioner eksemplarer af den nye Apple TV boks og ville hverken bekræfte rygter om et Apple-fjernsyn eller den næste iPhone. Han lovede kun "utrolige" nye produkter og dermed fortsætter han stilen fra sin forgænger Steve Jobs.

I modsætning til Microsoft vil Apple ikke satse på ét enkelt operativsystem til tablets og "store" computere. Hvis man skal tage hensyn til levn fra pc-verden, vil det kun bremse mulige innovationer på tavlecomputeren, lyder hans begrundelse. Men Cook tror heller ikke, at tablets helt vil erstatte traditionelle computere.

Han åbnede døren for et tættere samarbejde med Facebook - "Jeg tror, vi kan lave mere sammen" - og antydede en dybere integration af det sociale netværk i iOS.

Cook betegnede de mange patentstridigheder som "pain in the ass" og klagede over, at andre firmaer tyvstjæler firmaets teknologi. De samme anklager bliver selvfølgelig rejst mod Apple, men her er der kun tale om patenter, der er nødvendige for at implementere en given standard, lyder hans forsvar.

Generelt er det vigtigt at sørge for, at man har kontrol over nøgleteknologier, sagde Cook, som også tilføjede, at Steve Jobs har lært ham at koncentrere sig om nogle få ting - og ignorere alt andet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura