Apple vil både være åben og lukket

I sit første store interview som Apple-chef lover Tim Cook større åbenhed, men vil samtidig gøre mere for at holde på sine hemmeligheder.

Artikel top billede

Tim Cook stillede op tirsdag på D10-konferencen i Rancho Palos Verdes, hvor han blev interviewet af Kara Swisher og Walt Rossberg, og her lovede han at Apple fremover bliver mere transparent. Det var Tim Cooks første store interview som Apple-chef og han afviste at kommentere de mange spørgsmål om nye produkter.  

Så kan det lyde som et paradoks at Apple både skal være mere åben og mere lukket. Når det gælder nye produkter, opkøb og andre aktiviteter vil Tim Cook sørge for, at Apple bliver endnu mere hemmelighedsfuld. Han vil gøre alt for at forhindre lækager om kommende produkter.

Men samtidig vil han sørge for større åbenhed på de områder, hvor Apple har været udsat for kritik. Det gælder ikke mindst arbejdsforhold på fabrikkerne og miljøhensyn.

Så det er måske symbolsk, at Apple forleden sendte en brochure til sine kommende naboer i Cupertino med informationer om sit nye hovedkvarter - og samtidig fortalte, at der ikke vil være adgang for offentligheden. Der bliver end ikke et lille museum eller en Apple-butik i den gigantiske runde bygning, der er blevet sammenlignet med en strandet rumskib.

Der var småt med konkrete oplysninger på D10-konferencen. Tim Cook fortalte at man arbejder på at forbedre den digitale assistent Siri og muligvis vil lukke sit musik-netværk Ping.

Cook fortalte også at der er solgt 2,6 millioner eksemplarer af den nye Apple TV boks og ville hverken bekræfte rygter om et Apple-fjernsyn eller den næste iPhone. Han lovede kun "utrolige" nye produkter og dermed fortsætter han stilen fra sin forgænger Steve Jobs.

I modsætning til Microsoft vil Apple ikke satse på ét enkelt operativsystem til tablets og "store" computere. Hvis man skal tage hensyn til levn fra pc-verden, vil det kun bremse mulige innovationer på tavlecomputeren, lyder hans begrundelse. Men Cook tror heller ikke, at tablets helt vil erstatte traditionelle computere.

Han åbnede døren for et tættere samarbejde med Facebook - "Jeg tror, vi kan lave mere sammen" - og antydede en dybere integration af det sociale netværk i iOS.

Cook betegnede de mange patentstridigheder som "pain in the ass" og klagede over, at andre firmaer tyvstjæler firmaets teknologi. De samme anklager bliver selvfølgelig rejst mod Apple, men her er der kun tale om patenter, der er nødvendige for at implementere en given standard, lyder hans forsvar.

Generelt er det vigtigt at sørge for, at man har kontrol over nøgleteknologier, sagde Cook, som også tilføjede, at Steve Jobs har lært ham at koncentrere sig om nogle få ting - og ignorere alt andet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S