Nettet bliver mobilt

Mere end halvdelen af internet-trafikken kører over trådløse netværk og mobilnet i 2016, forudsiger Cisco.

Artikel top billede

Den seneste prognose over internet-trafikken for de kommende fire år fra Cisco forudsiger at den globale ip-trafik vil stige til 1,3 zettabyte i 2016 (en zettabyte svarer til over en milliard terabyte). Der er næsten tale om en firedobling i forhold til 2011, hvor trafikken lå på 369 exabyte.

Men er der også mange andre interessante tal i prognosen. Det forudsiges at WLAN og mobilnet kommer til at stå for 60 pct. af internet-trafikken om fire år. Trådløse netværk vil stige til 50 pct., mens mobilnet kommer til at repræsentere 10 pct. af datatrafikken.

Cisco regner med, at 46 procent af verdens befolkning vil være online i 2016, og det svarer til 3,4 milliarder brugere.

Der skulle også være 18,9 milliarder netopkoblede enheder til den tid - en fordobling i forhold til nu. Det er altså 2,5 enheder for hvert menneske på Jorden.

Den gennemsnitlige bredbånds-hastighed forventes at blive firedoblet fra 9 megabit/s i 2011 til 34 Mbit/s i 2016.

Hvert eneste sekund bliver der overført 1,2 millioner video-minutter (eller mere end 833 dage) over nettet om fire år, lyder prognosen. Det globale antal af video-brugere forventes at blive fordoblet til 1,5 milliarder.

Det ventes at fjernsyn vil udgøre 6 pct. af den private internet-trafik i 2016 (mod 4 pct. i dag), mens pc'er vil falde fra 94 til 81 pct. Her er det så smartphones, tablets og andre enheder, der overtager.

Læs flere prognoser om fremtidens internet-trafik i rapporten fra Cisco.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S