Nettet bliver mobilt

Mere end halvdelen af internet-trafikken kører over trådløse netværk og mobilnet i 2016, forudsiger Cisco.

Artikel top billede

Den seneste prognose over internet-trafikken for de kommende fire år fra Cisco forudsiger at den globale ip-trafik vil stige til 1,3 zettabyte i 2016 (en zettabyte svarer til over en milliard terabyte). Der er næsten tale om en firedobling i forhold til 2011, hvor trafikken lå på 369 exabyte.

Men er der også mange andre interessante tal i prognosen. Det forudsiges at WLAN og mobilnet kommer til at stå for 60 pct. af internet-trafikken om fire år. Trådløse netværk vil stige til 50 pct., mens mobilnet kommer til at repræsentere 10 pct. af datatrafikken.

Cisco regner med, at 46 procent af verdens befolkning vil være online i 2016, og det svarer til 3,4 milliarder brugere.

Der skulle også være 18,9 milliarder netopkoblede enheder til den tid - en fordobling i forhold til nu. Det er altså 2,5 enheder for hvert menneske på Jorden.

Den gennemsnitlige bredbånds-hastighed forventes at blive firedoblet fra 9 megabit/s i 2011 til 34 Mbit/s i 2016.

Hvert eneste sekund bliver der overført 1,2 millioner video-minutter (eller mere end 833 dage) over nettet om fire år, lyder prognosen. Det globale antal af video-brugere forventes at blive fordoblet til 1,5 milliarder.

Det ventes at fjernsyn vil udgøre 6 pct. af den private internet-trafik i 2016 (mod 4 pct. i dag), mens pc'er vil falde fra 94 til 81 pct. Her er det så smartphones, tablets og andre enheder, der overtager.

Læs flere prognoser om fremtidens internet-trafik i rapporten fra Cisco.

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS