Hver sjette computer er helt uden antivirus

Trods de mange historier om farlig malware er der stadig mange computere, som er uden beskyttelse.

Artikel top billede

Ifølge en global undersøgelse bestilt af den Intel-ejede sikkerheds-leverandør McAfee er det 17 procent af verdens computere, som er på nettet uden aktiv antivirus-beskyttelse. Det er altså hver sjette computer, som ikke er beskyttet.

Blandt de 22 lande i undersøgelsen er Danmark i top-fem. Her er det kun 14,9 pct., hvor der ikke er installeret eller aktiveret antivirus. I bunden ligger Singapore, hvor det er 21,75 pct. eller mere end hver femte computer uden beskyttelse mod virus.

Det ser ud til at finnerne er de mest sikkerheds-bevidste - her er det mindre end hver tiende computer, der ikke er beskyttet.

Hvis man kigger nærmere på tallene, så viser det sig at mange pc-brugere faktisk har antivirus installeret, men det er ikke aktiveret på computeren. Det gælder således 5,3 pct. af de danske brugere.

Det kan skyldes, at licensen til antivirus-programmet er udløbet, at brugeren ikke er klar over, hvordan det skal aktiveres, eller at det er blevet deaktiveret for at få computeren til at køre hurtigere.

Et andet resultat i undersøgelsen er, at hver fjerde af de adspurgte mener at det vil være "umuligt" at genskabe deres digitale filer hvis de bliver tabt på computeren. Så der burde være god grund til at beskytte sig.

Her er det dog værd at huske, at antivirus ikke er det eneste middel til at skabe sikkerhed. Som ComON kunne fortælle forleden, er der selv blandt sikkerheds-eksperter mange, som ikke bruger antivirus.

Problemet er, at det er rimelig let for de kriminelle at slippe forbi antivirus-beskyttelsen - de kan endda bruge tjenester som Virus Total til at teste om antivirus-software er i stand til at spotte deres malware.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS