Hver sjette computer er helt uden antivirus

Trods de mange historier om farlig malware er der stadig mange computere, som er uden beskyttelse.

Artikel top billede

Ifølge en global undersøgelse bestilt af den Intel-ejede sikkerheds-leverandør McAfee er det 17 procent af verdens computere, som er på nettet uden aktiv antivirus-beskyttelse. Det er altså hver sjette computer, som ikke er beskyttet.

Blandt de 22 lande i undersøgelsen er Danmark i top-fem. Her er det kun 14,9 pct., hvor der ikke er installeret eller aktiveret antivirus. I bunden ligger Singapore, hvor det er 21,75 pct. eller mere end hver femte computer uden beskyttelse mod virus.

Det ser ud til at finnerne er de mest sikkerheds-bevidste - her er det mindre end hver tiende computer, der ikke er beskyttet.

Hvis man kigger nærmere på tallene, så viser det sig at mange pc-brugere faktisk har antivirus installeret, men det er ikke aktiveret på computeren. Det gælder således 5,3 pct. af de danske brugere.

Det kan skyldes, at licensen til antivirus-programmet er udløbet, at brugeren ikke er klar over, hvordan det skal aktiveres, eller at det er blevet deaktiveret for at få computeren til at køre hurtigere.

Et andet resultat i undersøgelsen er, at hver fjerde af de adspurgte mener at det vil være "umuligt" at genskabe deres digitale filer hvis de bliver tabt på computeren. Så der burde være god grund til at beskytte sig.

Her er det dog værd at huske, at antivirus ikke er det eneste middel til at skabe sikkerhed. Som ComON kunne fortælle forleden, er der selv blandt sikkerheds-eksperter mange, som ikke bruger antivirus.

Problemet er, at det er rimelig let for de kriminelle at slippe forbi antivirus-beskyttelsen - de kan endda bruge tjenester som Virus Total til at teste om antivirus-software er i stand til at spotte deres malware.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos