Historisk SpaceX-mission er snart slut

Senere i dag skal PayPal-stifterens rumkapsel lande i havet efter turen til den internationale rumstation.

Artikel top billede

Hvis alt går efter planen lander den første privatudviklede rumkapsel i havet torsdag eftermiddag omkring kl. 18 dansk tid efter sin tur til den internationale rumstation ISS. Det er it-milliardæren Elon Musk, som snart kan fejre at hans firma SpaceX både har bygget raketten og rumkapslen og dermed kan prale med, at man nu har gjort det som ganske få lande i verden har opnået - nemlig at sende et rumfartøj ud i kredsløb og hente det tilbage igen.

Turen er den første af 12 transport-flyvninger til ISS, som NASA har bestilt hos SpaceX for 10 milliarder kroner. NASA har sendt de gamle rumfærger på pension og må derfor bruge private firmaer og russiske rumkapsler for at nå ISS.

SpaceX har tidligere testet sin Dragon-rumkapsel, men det er første gang, at den har transporteret fragt til ISS og er blevet koblet sammen med rumstationen.

I den sidste fase af turen til ISS blev rumkapslen fjernstyret fra rumstationen og grebet af en robotarm, og det samme skete torsdag morgen hvor Dragon blev frigjort og styret væk fra rumstationen.

Herefter har SpaceX overtaget kontrollen og skal så styre kapslen ned til den planlagte landing i havet ud for Californiens kyst. Hele turen kan følges på rumfirmaets egen blog og der er udsendt en pressemeddelelse om den planlagte landing i dag.

Elon Musk blev milliardær med salget af PayPal til eBay. Han har både startet elbil-firmaet Tesla Motors og SpaceX. Læs mere om den farverige it-milliardær.

Missionen kan følges live i den nedenstående stream.

Stream videos at Ustream

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S