Tyskland vil ikke logge borgernes nettrafik - nu på vej i retten

"Lad være med at straffe os - Drop hellere logning. Det virker ikke".

Tyskland og flere andre lande lever ikke op til logningskravene i EU. Derfor er Europa Kommissionen tæt på at trække landene i EF-domstolen i Luxembourg.

Det skriver Reuters.
Men logningen af tyskernes opførsel på nettet er tåbelig, og derfor skal de europæiske krav i stedet helt droppes, mener tyske politikere.

Logningskravene blev søsat i 2006. Blandt andet på grund af flere terrorangreb i Europa. Kravene betyder, at internetleverandører og teleselskaber skal gemme oplysninger om e-mailtrafik og telefonopkald.
Danmark og de fleste andre medlemlande har implementeret reglerne lokalt, men det mangler både Tyskland, Rumanien og Tjekkiet, skriver ArsTechnica.

Internetaktivister i landene mener, at EUs logningskrav i mellemtiden har vist sig ligegyldige og ulovlige.
Med henvisning til at overvågning af den type kun må implementeres i EU, hvis den er "nødvendig" og bidrager til en reel beskyttelse, eller hvis den beskytter en gruppes ytringsfrihed. 

"Men rapporten om implementeringen fra sidste år viste tydeligt, at datalogning ikke er "nødvendig". Statistik fra medlemsstaterne fra før og efter implementeringen dokumenterer det. Derfor er datalogning utvivlsom ulovligt i EU," siger Joe McNamee fra European Digital Rights.

Glem os

Derfor mener tyskrene, at det er irrellevant at trække landet for domstolen.

Til Ars Technica siger Malte Spitz fra det grønne parti:

"I stedet for at trække Tyskland i retten, så burde EU Kommissionen snarere sløjfe datadirektivet i stedet for at blive ved med at udskyde evalueringen af det."

Borgerretsorganisationen EFF har også kritiseret den europæiske logning for at sætte frygt over frihed på nettet.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS