Tyskland vil ikke logge borgernes nettrafik - nu på vej i retten

"Lad være med at straffe os - Drop hellere logning. Det virker ikke".

Tyskland og flere andre lande lever ikke op til logningskravene i EU. Derfor er Europa Kommissionen tæt på at trække landene i EF-domstolen i Luxembourg.

Det skriver Reuters.
Men logningen af tyskernes opførsel på nettet er tåbelig, og derfor skal de europæiske krav i stedet helt droppes, mener tyske politikere.

Logningskravene blev søsat i 2006. Blandt andet på grund af flere terrorangreb i Europa. Kravene betyder, at internetleverandører og teleselskaber skal gemme oplysninger om e-mailtrafik og telefonopkald.
Danmark og de fleste andre medlemlande har implementeret reglerne lokalt, men det mangler både Tyskland, Rumanien og Tjekkiet, skriver ArsTechnica.

Internetaktivister i landene mener, at EUs logningskrav i mellemtiden har vist sig ligegyldige og ulovlige.
Med henvisning til at overvågning af den type kun må implementeres i EU, hvis den er "nødvendig" og bidrager til en reel beskyttelse, eller hvis den beskytter en gruppes ytringsfrihed. 

"Men rapporten om implementeringen fra sidste år viste tydeligt, at datalogning ikke er "nødvendig". Statistik fra medlemsstaterne fra før og efter implementeringen dokumenterer det. Derfor er datalogning utvivlsom ulovligt i EU," siger Joe McNamee fra European Digital Rights.

Glem os

Derfor mener tyskrene, at det er irrellevant at trække landet for domstolen.

Til Ars Technica siger Malte Spitz fra det grønne parti:

"I stedet for at trække Tyskland i retten, så burde EU Kommissionen snarere sløjfe datadirektivet i stedet for at blive ved med at udskyde evalueringen af det."

Borgerretsorganisationen EFF har også kritiseret den europæiske logning for at sætte frygt over frihed på nettet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S