Windows 8 Release Preview er klar

Den sidste preview-version af Microsofts næste operativsystem kan nu hentes på nettet.

Artikel top billede

Nu har Microsoft frigivet den såkaldte Release Preview af Windows 8, som indeholder en del ændringer i forhold til den sidste Consumer Preview fra februar. Det er samtidig den sidste forhåndsversion af Microsofts næste Windows-generation, der ventes på markedet til efteråret.

Mod et mindre beløb kan alle de kunder, der køber en computer med Windows 7 i de kommende måneder, få en opgradering til Windows 8. Den europæiske pris kendes endnu ikke, men i USA kommer det til at koste 14 dollar.

Der er flere hundrede nye funktioner i Release Preview, en ny Internet Explorer 10 og nye apps, der kobler Windows 8 sammen med Hotmail, Skydrive, Messenger og andre Microsoft-tjenester.

Internet Explorer 10 har nu fået en optimeret version af Adobes Flash Player, der også skulle være egnet til mobile enheder, der er bedre understøttelse for systemer med flere skærme og en række nye sikkerhedsfunktioner.

Microsoft kalder ikke den nye testversion for Release Candidate og det er nok ikke helt tilfældigt. En Release Candidate er normalt identisk med det færdige produkt, men Preview-betegnelsen signalerer at der stadig kan komme ændringer.

Når Release Preview er installeret sender det løbende data tilbage til Microsoft om nedbrud, fejl og driver-installationer, og Microsoft fortæller at man også vil sende løbende opdateringer til preview-versionen for at teste update-funktionen.

Startknappen er forsvundet

Consumer Preview kom i februar og var den første betaversion af Windows 8 til almindelige brugere.

Sidste efterår kom en ufærdig Developer Preview til udviklere, men Microsoft fortæller at der er sket mere end 100.000 ændringer i operativsystemet siden denne version.

Windows 8 har fået en mobil-inspireret Metro-brugerflade og er optimeret til touch-teknologi. En stor del af brugerfladen er hentet direkte fra Windows Phone 7. Startknappen er forsvundet og der er en ny Windows Store, hvor man både finder gratis programmer og betalings-software.

I testversionen er der også adgang til Windows Store, hvor man allerede kan hente en række programmer. Alle applikationerne er gratis i betaperioden.

Windows 8 Release Preview kan downloades på denne side. Hele pakken fylder mellem 2,5 og 3,3 GB.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job