Windows 8 Release Preview er klar

Den sidste preview-version af Microsofts næste operativsystem kan nu hentes på nettet.

Artikel top billede

Nu har Microsoft frigivet den såkaldte Release Preview af Windows 8, som indeholder en del ændringer i forhold til den sidste Consumer Preview fra februar. Det er samtidig den sidste forhåndsversion af Microsofts næste Windows-generation, der ventes på markedet til efteråret.

Mod et mindre beløb kan alle de kunder, der køber en computer med Windows 7 i de kommende måneder, få en opgradering til Windows 8. Den europæiske pris kendes endnu ikke, men i USA kommer det til at koste 14 dollar.

Der er flere hundrede nye funktioner i Release Preview, en ny Internet Explorer 10 og nye apps, der kobler Windows 8 sammen med Hotmail, Skydrive, Messenger og andre Microsoft-tjenester.

Internet Explorer 10 har nu fået en optimeret version af Adobes Flash Player, der også skulle være egnet til mobile enheder, der er bedre understøttelse for systemer med flere skærme og en række nye sikkerhedsfunktioner.

Microsoft kalder ikke den nye testversion for Release Candidate og det er nok ikke helt tilfældigt. En Release Candidate er normalt identisk med det færdige produkt, men Preview-betegnelsen signalerer at der stadig kan komme ændringer.

Når Release Preview er installeret sender det løbende data tilbage til Microsoft om nedbrud, fejl og driver-installationer, og Microsoft fortæller at man også vil sende løbende opdateringer til preview-versionen for at teste update-funktionen.

Startknappen er forsvundet

Consumer Preview kom i februar og var den første betaversion af Windows 8 til almindelige brugere.

Sidste efterår kom en ufærdig Developer Preview til udviklere, men Microsoft fortæller at der er sket mere end 100.000 ændringer i operativsystemet siden denne version.

Windows 8 har fået en mobil-inspireret Metro-brugerflade og er optimeret til touch-teknologi. En stor del af brugerfladen er hentet direkte fra Windows Phone 7. Startknappen er forsvundet og der er en ny Windows Store, hvor man både finder gratis programmer og betalings-software.

I testversionen er der også adgang til Windows Store, hvor man allerede kan hente en række programmer. Alle applikationerne er gratis i betaperioden.

Windows 8 Release Preview kan downloades på denne side. Hele pakken fylder mellem 2,5 og 3,3 GB.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura