Google vil sikre sig .lol og .youtube

Nu kan alle med dybe lommer få sit helt eget top-level domænenavn. Google har en lang ønskeliste.

Artikel top billede

Google har nu afsløret at selskabet har søgt om en række nye top-level domænenavne (TLD'er). Tilbage i januar kunne ComON fortælle at man nu kan få sit eget TLD som f.eks. .cph eller .lego. Det koster 185.000 dollars at ansøge om et domæne - over en million kroner. Gebyret skal betales uanset, om man får navnet eller hvis domæne-organisationen ICANN giver afslag. Så det er ikke småpenge, der skal på bordet for at få sit eget generiske top-level domain.

Den 13. juni vil ICANN udsende en liste med de domæne-ansøgninger, der er modtaget, men allerede nu har Google afsløret sine ønsker i et blogindlæg.

Her fremgår det, at Google har indsendt en hel bunke ansøgninger i fire forskellige kategorier. Den første er selskabets kendte varemærker, som .google. Dernæst har selskabet søgt om TLD'er relateret til sin kerneforretning, som .docs.

Google har også søgt om TLD'er, der skal gøre det lettere at finde og bruge selskabets tjenester, som .youtube. Den sidste kategori er domæner med et interessant og kreativt potentiale, som Google udtrykker det. I denne kategori falder blandt andet det lidt overraskende .lol.

I sit blogindlæg henviser Google til, at næsten halvdelen af internet-trafikken stadig går til websteder i .com-domænet. Det var en af de første TLD'er, der blev skabt tilbage i 1984 til kommercielt indhold. I de sidste 28 år er der kun kommet 14 nye TLD'er. Så Google mener at det er på tide, at man får udvidet domæne-rummet.

ICANN vil tage stilling til ansøgningerne inden udgangen af året, og de første nye domæner kan blive aktive i begyndelsen af 2013.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S