Under 55 år? Så bør du tjekke dit password igen

Kan det virkelig passe, at du har dårligere internetsikkerhed end dine forældre?

Artikel top billede

(Foto: ©2005 Urmas Ääro/gratis / Urmas Ääro)

Folk over 55 år har dobbelt så sikre passwords som folk under 25 år.

Det viser verdens største undersøgelse af password-sikkerhed, skriver den britiske avis Daily Mail.

Undersøgelsen er blevet foretaget af den britiske forsker Joseph Bonneau fra University of Cambridge, der har haft adgang til at analysere password-sikkerheden hos intet mindre end 70 millioner Yahoo-brugere.

Joseph Bonnau har dog ikke haft adgang til detaljerede informationer om de enkelte personers brugernavne og adgangskoder, men blot fået adgang til oplysninger om styrken af brugernes adgangskoder samt data om blandt andet alder, køn og nationalitet.

Gennemgående lav sikkerhed

Selv om ældre mennesker har bedre password-sikkerhed end de yngre brugere, oplyser Joseph Bonneau i rapporten, at password-sikkerheden er gennemgående lav for alle demografiske gruppper, og at der er relativt få udsving at spore grupperne imellem.

Dog viser undersøgelsen, at de tyske og koreanske internetbrugere har højere password-sikkerhed end internetbrugere fra andre lande.

Heller ikke brugere med følsomme data på deres konti ser ud til at have en væsentligt højere sikkerhed end andre.

Hos Yahoo har brugerne mulighed for at tilknytte et betalingskort til deres konto. Men paradoksalt nok viser undersøgelsen, at folk der opbevarer kreditkort-info på deres konto alligevel ikke vælger stærkere password end andre brugere.

Der var dog en tendens til, at folk med kreditkortinformationer knyttet til deres konto var tilbøjelige til at undgå de ekstremt usikre passwords, som eksempelvis "1234".

Gennemtving høj sikkerhed

For at højne sikkerheden anbefaler Bonneau derfor, at virksomheder tvinger deres ansatte og kunder til at højne password-sikkerheden.

Det kan eksempelvis gøres ved at stille krav til, at passwords skal skiftes med visse intervaller samt være længere og bestå af en kombination af tal og bogstaver.

Synes du, at det kan være svært at huske dine mange forskellige passwords, kan vi anbefale, at du læser denne artikel, hvor Ivan Bjerre Damgård, professor i it-sikkerhed ved Aarhus Universitet, giver gode råd til, hvordan du husker dine passwords.

Er du Gmail-bruger, vil vi ligeledes anbefale, at du overvejer at slå Googles to-faktor-sikkerhed til. Læs hvordan du gør i denne artikel.

Hvis du ønsker at læse hele Joseph Bonneaus rapport, kan du downloade den her.

Læs også:

Hacker deler opskriften: Sådan stjal jeg sexbilleder fra Hollywood

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job