Under 55 år? Så bør du tjekke dit password igen

Kan det virkelig passe, at du har dårligere internetsikkerhed end dine forældre?

Artikel top billede

(Foto: ©2005 Urmas Ääro/gratis / Urmas Ääro)

Folk over 55 år har dobbelt så sikre passwords som folk under 25 år.

Det viser verdens største undersøgelse af password-sikkerhed, skriver den britiske avis Daily Mail.

Undersøgelsen er blevet foretaget af den britiske forsker Joseph Bonneau fra University of Cambridge, der har haft adgang til at analysere password-sikkerheden hos intet mindre end 70 millioner Yahoo-brugere.

Joseph Bonnau har dog ikke haft adgang til detaljerede informationer om de enkelte personers brugernavne og adgangskoder, men blot fået adgang til oplysninger om styrken af brugernes adgangskoder samt data om blandt andet alder, køn og nationalitet.

Gennemgående lav sikkerhed

Selv om ældre mennesker har bedre password-sikkerhed end de yngre brugere, oplyser Joseph Bonneau i rapporten, at password-sikkerheden er gennemgående lav for alle demografiske gruppper, og at der er relativt få udsving at spore grupperne imellem.

Dog viser undersøgelsen, at de tyske og koreanske internetbrugere har højere password-sikkerhed end internetbrugere fra andre lande.

Heller ikke brugere med følsomme data på deres konti ser ud til at have en væsentligt højere sikkerhed end andre.

Hos Yahoo har brugerne mulighed for at tilknytte et betalingskort til deres konto. Men paradoksalt nok viser undersøgelsen, at folk der opbevarer kreditkort-info på deres konto alligevel ikke vælger stærkere password end andre brugere.

Der var dog en tendens til, at folk med kreditkortinformationer knyttet til deres konto var tilbøjelige til at undgå de ekstremt usikre passwords, som eksempelvis "1234".

Gennemtving høj sikkerhed

For at højne sikkerheden anbefaler Bonneau derfor, at virksomheder tvinger deres ansatte og kunder til at højne password-sikkerheden.

Det kan eksempelvis gøres ved at stille krav til, at passwords skal skiftes med visse intervaller samt være længere og bestå af en kombination af tal og bogstaver.

Synes du, at det kan være svært at huske dine mange forskellige passwords, kan vi anbefale, at du læser denne artikel, hvor Ivan Bjerre Damgård, professor i it-sikkerhed ved Aarhus Universitet, giver gode råd til, hvordan du husker dine passwords.

Er du Gmail-bruger, vil vi ligeledes anbefale, at du overvejer at slå Googles to-faktor-sikkerhed til. Læs hvordan du gør i denne artikel.

Hvis du ønsker at læse hele Joseph Bonneaus rapport, kan du downloade den her.

Læs også:

Hacker deler opskriften: Sådan stjal jeg sexbilleder fra Hollywood

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S