Media Markt trækker håndbremsen: Dropper Norge

Læs hvorfor den tyske retailgigant skrotter tre års planlægning og sætter hold på erobringen af Norden.

Artikel top billede

Den tyske elektronikkæde Media Markt havde ellers lejemål klar: 20 butikker, der ifølge Dagen Næringsliv var større end de største af Elkjøps (Elgiganten i Norge) butikker.

Tilbage i februar måned sidste år blev ambitionerne meldt ud; at Media Markt efter års planlægning var parat til det store altudslettende angreb på Norge.

Men i fredags blev de ansatte i Media Markts nordiske hovedkvarter så informeret om, at det tyske hovedkvarter har aflyst angrebet på Norge.

Media Markts nordiske chef bekræfter over for Dagens Næringliv i Norge, at lanceringen bliver lagt på is.

"Vi vidste at lanceringen i Norge ville blive hård. Men jeg vil understrege at den hårde konkurrencesituation har været kendt fra dag ét, og dermed ikke har betydning for beslutningen. Det er helt og holdent faktorer udenfor Norge, der ligger til grund for den," siger den nordiske chef for Media Markt, Michel Hagman, til  Dagens Næringsliv.

Ifølge Dagens Næringsliv har Media Markt ikke opgivet at gå ind i Norge. Men nu kommer det tidligst til at ske om fire til fem år.

Læs videre:

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S