Facebook vil åbne for yngre brugere

Nu skal de yngste børn også lukkes ind på Facebook.

Artikel top billede

Facebook arbejder på en løsning, som skal give børn under 13 år sikker adgang til det sociale netværk. Det melder Wall Street Journal. I øjeblikket tester man flere muligheder, herunder at barnets konto bliver knyttet til forældrenes profil, så de kan bestemme, hvem børnene må være "venner" med. Forældrene kan også kontrollere, hvilke applikationer børnene skal kunne benytte.

Lige nu er det ikke tilladt at bruge Facebook, hvis man er under 13 år. Men mange børn lyver om deres alder og bruger alligevel det sociale netværk.

Det kan bringe Facebook i konflikt med den amerikanske lovgivning, som kræver forældrenes samtykke inden sites kan samle personlige data om børn. Nu ønsker Facebook at få ryddet op og få styr på de mange børn under 13 år, der allerede tumler sig på tjenesten.

Samtidig er der en mulig ny indtægtskilde for Facebook. Flere af de nye funktioner betyder at Facebook og selskabets partnere kan opkræve penge hos forældrene for de spil og andet underholdning, som børnene bruger.

"Det er meget svært at håndhæve aldersbegrænsninger på nettet, især når forældrene faktisk ønsker at deres børn skal have adgang til indhold og tjenester online," lyder kommentaren fra Facebook til Wall Street Journal.

Ifølge Consumer Reports er der allerede 7,5 millioner børn under 13 år på Facebook og mindst fem millioner af dem er under 10 år. En anden undersøgelse fra Microsoft Research viser, at 36 pct. af forældrene er klar over, at deres børn har meldt sig til Facebook selvom de er under 13 år, og mange af forældrene har ligefrem hjulpet børnene med dette.

Facebook-stifter Mark Zuckerberg sagde allerede for et år siden, at mindre børn også skal have lukkes ind i det sociale netværk.

Facebook kræver at man skal oplyse sin fødselsdato når man tilmelder sig, men det bliver ikke kontrolleret om denne oplysning faktisk er indtastet korrekt. Så det er nemt at snyde med alderen.

Annonceindlæg fra QNAP

QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S