Intel udvikler superstærkt plast-kabinet til ultrabooks

Det nye ultrabook-kabinet koster kun en brøkdel af prisen for et aluminium-kabinet, men kvaliteten skulle være den samme.

Artikel top billede

Intel melder nu om et gennembrud i udviklingen af fremtidens kabinet til ultrabooks. Med metoder fra bil- og luftfarts-industrien har Intel-udviklerne skabt et koncept-kabinet, som kun koster en brøkdel af prisen for de eksisterende aluminium-kabinetter. Kvaliteten skulle alligevel være på samme niveau.

I den korte meddelelse fra Intel er der ikke mange detaljer om, hvordan dette gennembrud er opnået, men chipfirmaet fortæller at man har brugt "structural reduction analysis" til at øge brudstyrken i de eksisterende plast-materialer.  

Intel vil nu dele den nye teknologi med sine partnere, og selskabet forventer at de første ultrabooks med det nye materiale kommer til næste år.

Her er der altså tale om supertynde computere i et meget stærkt og samtidig billigt plast. Det skal hjælpe med at få prisen ned og dermed fjerne en af de vigtigste barrierer.

Intel har længe kæmpet for at få prisen for ultrabooks ned under den magiske prisgrænse på 700 dollar og senere ned under 600 dollar.

Firmaet har investeret stort i de flade computere og tidligere forudsagt at de vil udgøre halvdelen af markedet for mobile computere i 2012. Men prisen er stadig en hindring. De første ultrabooks er noget dyrere end almindelige bærbare og det har bremset salget.

Forleden kom Intel med nye billige Celeron-processorer til ultrabooks, som også skal få prisen ned.

Indtil nu har de billige Celeron-modeller ikke være godkendt til ultrabooks.

Det ændrer sig med de to nye varianter, Celeron ULV 877 og 807, som kommer til efteråret og skal koste henholdsvis 86 og 70 dollar.

De billigste ultrabooks bruger i øjeblikket Core i3-2367M processoren, der koster omkring 200 dollar. Så det ser ud til, at Intel med ét slag har skåret mere end 100 dollar af ultrabook-prisen.

Det betyder selvfølgelig også, at man går på kompromis med ydelsen, som ikke er så høj i Celeron-modellerne.

Navnet ultrabook er Intels egen opfindelse og skal adskille de nye computere fra almindelige bærbare og langsomme netbooks.

Men Intel stiller strenge krav til de computere, der skal bære ultrabook-navnet. De skal bruge en godkendt Intel-processor.

Foruden det tynde og lette kabinet skal en ultrabook også kunne starte på få sekunder og køre i lang tid uden opladning - den samme oplevelse, som man kender fra en tavlecomputer.

KMD A/S

Product Owner

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Internal Account Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S