Intel udvikler superstærkt plast-kabinet til ultrabooks

Det nye ultrabook-kabinet koster kun en brøkdel af prisen for et aluminium-kabinet, men kvaliteten skulle være den samme.

Artikel top billede

Intel melder nu om et gennembrud i udviklingen af fremtidens kabinet til ultrabooks. Med metoder fra bil- og luftfarts-industrien har Intel-udviklerne skabt et koncept-kabinet, som kun koster en brøkdel af prisen for de eksisterende aluminium-kabinetter. Kvaliteten skulle alligevel være på samme niveau.

I den korte meddelelse fra Intel er der ikke mange detaljer om, hvordan dette gennembrud er opnået, men chipfirmaet fortæller at man har brugt "structural reduction analysis" til at øge brudstyrken i de eksisterende plast-materialer.  

Intel vil nu dele den nye teknologi med sine partnere, og selskabet forventer at de første ultrabooks med det nye materiale kommer til næste år.

Her er der altså tale om supertynde computere i et meget stærkt og samtidig billigt plast. Det skal hjælpe med at få prisen ned og dermed fjerne en af de vigtigste barrierer.

Intel har længe kæmpet for at få prisen for ultrabooks ned under den magiske prisgrænse på 700 dollar og senere ned under 600 dollar.

Firmaet har investeret stort i de flade computere og tidligere forudsagt at de vil udgøre halvdelen af markedet for mobile computere i 2012. Men prisen er stadig en hindring. De første ultrabooks er noget dyrere end almindelige bærbare og det har bremset salget.

Forleden kom Intel med nye billige Celeron-processorer til ultrabooks, som også skal få prisen ned.

Indtil nu har de billige Celeron-modeller ikke være godkendt til ultrabooks.

Det ændrer sig med de to nye varianter, Celeron ULV 877 og 807, som kommer til efteråret og skal koste henholdsvis 86 og 70 dollar.

De billigste ultrabooks bruger i øjeblikket Core i3-2367M processoren, der koster omkring 200 dollar. Så det ser ud til, at Intel med ét slag har skåret mere end 100 dollar af ultrabook-prisen.

Det betyder selvfølgelig også, at man går på kompromis med ydelsen, som ikke er så høj i Celeron-modellerne.

Navnet ultrabook er Intels egen opfindelse og skal adskille de nye computere fra almindelige bærbare og langsomme netbooks.

Men Intel stiller strenge krav til de computere, der skal bære ultrabook-navnet. De skal bruge en godkendt Intel-processor.

Foruden det tynde og lette kabinet skal en ultrabook også kunne starte på få sekunder og køre i lang tid uden opladning - den samme oplevelse, som man kender fra en tavlecomputer.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job