Flame spredte sig over Windows Update

Super-trojaneren har brugt opdaterings-funktionen i Windows til at sprede sig.

Artikel top billede

Både Kaspersky Labs og Symantec bekræfter nu at Flame har brugt Windows Update-funktionen til at sprede sig. Der er også fundet en omfattende server-infrastruktur, som nu er blevet deaktiveret. Kaspersky har tidligere beskrevet Flame som den mest avancerede malware, der nogensinde er fundet, men der er uenighed om dette i sikkerheds-branchen. Nogle eksperter mener, at der er tale om en storm i et glas vand.

Den seneste analyse viser, at Flame bruger et man-in-the-middle angreb til at integrere sig i netværket og installere sin egen update-server, som så distribuerer manipulerede opdaterings-pakker til andre computere.

Flame har brugt Microsofts Update-funktion og falske Microsoft-certifikater, som fik det til at se ud som om, der var tale om en officiel opdatering fra softwarefirmaet.

Ifølge Kaspersky har Flame primært spredt sig til systemer med Windows XP og Windows 7; sidstnævnte dog kun i 32-bit versionen.

Der er også nyt om den botnet-infrastruktur, som er brugt til at styre Flame. Der er fundet 15 servere med mere end 80 domæner, som nu er spærret. De fleste af domænerne er registreret hos firmaet GoDaddy, og der er brugt falske identiteter med adresser i Tyskland og Østrig.

En anden interessant detalje er, at Flame åbenbart er programmeret til at stjæle AutoCAD-filer, som typisk indeholder tekniske tegninger. Kaspersky mener dermed at kunne underbygge påstanden om, at der er tale om en meget avanceret super-virus.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job