Napster-stiftere er klar med video-chat til Facebook

De to Napster-stiftere Sean Parker og Shawn Fanning er gået sammen om en ny chat-tjeneste.

Artikel top billede

Tirsdag kunne de to Napster-stiftere Sean Parker og Shawn Fanning præsentere deres nye live-video-netværk Airtime på et pressemøde i New York. ComON fortalte om projektet allerede sidste år. Sean Parker er kendt for sin rolle i stiftelsen af Facebook - han blev portrætteret i filmen "The Social Network" - og der var flere kendisser på pressemødet, herunder rapperen Snoop Dogg, skuespillerinden Julia Louis-Dreyfus og komikeren Jimmy Fallon.

Den nye tjenester minder om Chatroulette og finder tilfældige chatpartnere til live-videokonferencer. Partneren bliver udvalgt baseret på fælles interesser. Airtime kører som Facebook-applikation i en split-screen-modus, hvor brugeren er vist i venstre side og chatpartneren står til højre. Chatten er anonym, indtil man har tilføjet modparten som ven på Facebook.

En version til mobile enheder er også under udvikling. Parker og Fanning indrømmer selv, at inspirationen kommer fra Chatroulette. Begge har også været involveret som rådgivere i denne tjeneste, og Fanning har arbejdet for Chatroulette.

Der er meget store forventninger til Airtime - ikke mindst fordi Parker selv er medejer af Facebook - og det kan få folk til at tænke nærmere over, hvad de "synes godt om" på det sociale netværk. Det er disse oplysninger, som Airtime bruger til at koble dig sammen med fremmede brugere.

Sidste år kunne Mark Zuckerberg fortælle at Skypes video-chat skulle integreres i Facebook, men det er uklart, hvor mange Facebook-brugere der faktisk benytter denne mulighed.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS