Napster-stiftere er klar med video-chat til Facebook

De to Napster-stiftere Sean Parker og Shawn Fanning er gået sammen om en ny chat-tjeneste.

Artikel top billede

Tirsdag kunne de to Napster-stiftere Sean Parker og Shawn Fanning præsentere deres nye live-video-netværk Airtime på et pressemøde i New York. ComON fortalte om projektet allerede sidste år. Sean Parker er kendt for sin rolle i stiftelsen af Facebook - han blev portrætteret i filmen "The Social Network" - og der var flere kendisser på pressemødet, herunder rapperen Snoop Dogg, skuespillerinden Julia Louis-Dreyfus og komikeren Jimmy Fallon.

Den nye tjenester minder om Chatroulette og finder tilfældige chatpartnere til live-videokonferencer. Partneren bliver udvalgt baseret på fælles interesser. Airtime kører som Facebook-applikation i en split-screen-modus, hvor brugeren er vist i venstre side og chatpartneren står til højre. Chatten er anonym, indtil man har tilføjet modparten som ven på Facebook.

En version til mobile enheder er også under udvikling. Parker og Fanning indrømmer selv, at inspirationen kommer fra Chatroulette. Begge har også været involveret som rådgivere i denne tjeneste, og Fanning har arbejdet for Chatroulette.

Der er meget store forventninger til Airtime - ikke mindst fordi Parker selv er medejer af Facebook - og det kan få folk til at tænke nærmere over, hvad de "synes godt om" på det sociale netværk. Det er disse oplysninger, som Airtime bruger til at koble dig sammen med fremmede brugere.

Sidste år kunne Mark Zuckerberg fortælle at Skypes video-chat skulle integreres i Facebook, men det er uklart, hvor mange Facebook-brugere der faktisk benytter denne mulighed.

Læses lige nu

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulent til IT-kontraktstyring og IT-udbud i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job