Din næste ARM-chip kommer måske fra Intel

Nu skal Intel også fremstille ARM-chips. Men de skal ikke sælges i firmaets eget navn.

Artikel top billede

Intel kæmper en hård kamp for at overbevise verden om, at x86-platformen er overlegen i forhold til ARM, der dominerer totalt inden for smartphones og tablets. ARM er også begyndt at vinde frem inden for servere og personlige computere. Tidligere har der været rygter om, at AMD ville fremstille processorer med ARM-teknologi, men ingen havde nok regnet med, at Intel ville producere ARM-chips. Indtil nu.

Ifølge CNET har Intel nu indgået en kontrakt med Netronome om at fremstille deres "200Gbps Flow Processor" med "120 flow processing cores" og "96 packet processing cores" på sine egne fabrikker. Denne chip indeholder også en ARM11MP processor.

Foruden sin almindelige chipproduktion har Intel også en sideforretning, hvor selskabet fremstiller processorer for andre kunder - også kaldet et "foundry".

Verdens største foundry er Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), som dermed er en konkurrent til Intel på dette marked.

Netronome fremstiller udstyr til "deep packet inspection" og her har man altså valgt Intel frem for TSMC som foundry.

Perspektiverne er store for Intel. Hvis selskabet får held til at vækste sin foundry-forretning, kan Intel blive en af de største producenter af ARM-chips. Den arkitektur, som Intel ellers har forsøgt at slå ihjel.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network