Din næste ARM-chip kommer måske fra Intel

Nu skal Intel også fremstille ARM-chips. Men de skal ikke sælges i firmaets eget navn.

Artikel top billede

Intel kæmper en hård kamp for at overbevise verden om, at x86-platformen er overlegen i forhold til ARM, der dominerer totalt inden for smartphones og tablets. ARM er også begyndt at vinde frem inden for servere og personlige computere. Tidligere har der været rygter om, at AMD ville fremstille processorer med ARM-teknologi, men ingen havde nok regnet med, at Intel ville producere ARM-chips. Indtil nu.

Ifølge CNET har Intel nu indgået en kontrakt med Netronome om at fremstille deres "200Gbps Flow Processor" med "120 flow processing cores" og "96 packet processing cores" på sine egne fabrikker. Denne chip indeholder også en ARM11MP processor.

Foruden sin almindelige chipproduktion har Intel også en sideforretning, hvor selskabet fremstiller processorer for andre kunder - også kaldet et "foundry".

Verdens største foundry er Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), som dermed er en konkurrent til Intel på dette marked.

Netronome fremstiller udstyr til "deep packet inspection" og her har man altså valgt Intel frem for TSMC som foundry.

Perspektiverne er store for Intel. Hvis selskabet får held til at vækste sin foundry-forretning, kan Intel blive en af de største producenter af ARM-chips. Den arkitektur, som Intel ellers har forsøgt at slå ihjel.

Læses lige nu

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS