Din næste ARM-chip kommer måske fra Intel

Nu skal Intel også fremstille ARM-chips. Men de skal ikke sælges i firmaets eget navn.

Artikel top billede

Intel kæmper en hård kamp for at overbevise verden om, at x86-platformen er overlegen i forhold til ARM, der dominerer totalt inden for smartphones og tablets. ARM er også begyndt at vinde frem inden for servere og personlige computere. Tidligere har der været rygter om, at AMD ville fremstille processorer med ARM-teknologi, men ingen havde nok regnet med, at Intel ville producere ARM-chips. Indtil nu.

Ifølge CNET har Intel nu indgået en kontrakt med Netronome om at fremstille deres "200Gbps Flow Processor" med "120 flow processing cores" og "96 packet processing cores" på sine egne fabrikker. Denne chip indeholder også en ARM11MP processor.

Foruden sin almindelige chipproduktion har Intel også en sideforretning, hvor selskabet fremstiller processorer for andre kunder - også kaldet et "foundry".

Verdens største foundry er Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), som dermed er en konkurrent til Intel på dette marked.

Netronome fremstiller udstyr til "deep packet inspection" og her har man altså valgt Intel frem for TSMC som foundry.

Perspektiverne er store for Intel. Hvis selskabet får held til at vækste sin foundry-forretning, kan Intel blive en af de største producenter af ARM-chips. Den arkitektur, som Intel ellers har forsøgt at slå ihjel.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S