Din næste ARM-chip kommer måske fra Intel

Nu skal Intel også fremstille ARM-chips. Men de skal ikke sælges i firmaets eget navn.

Artikel top billede

Intel kæmper en hård kamp for at overbevise verden om, at x86-platformen er overlegen i forhold til ARM, der dominerer totalt inden for smartphones og tablets. ARM er også begyndt at vinde frem inden for servere og personlige computere. Tidligere har der været rygter om, at AMD ville fremstille processorer med ARM-teknologi, men ingen havde nok regnet med, at Intel ville producere ARM-chips. Indtil nu.

Ifølge CNET har Intel nu indgået en kontrakt med Netronome om at fremstille deres "200Gbps Flow Processor" med "120 flow processing cores" og "96 packet processing cores" på sine egne fabrikker. Denne chip indeholder også en ARM11MP processor.

Foruden sin almindelige chipproduktion har Intel også en sideforretning, hvor selskabet fremstiller processorer for andre kunder - også kaldet et "foundry".

Verdens største foundry er Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), som dermed er en konkurrent til Intel på dette marked.

Netronome fremstiller udstyr til "deep packet inspection" og her har man altså valgt Intel frem for TSMC som foundry.

Perspektiverne er store for Intel. Hvis selskabet får held til at vækste sin foundry-forretning, kan Intel blive en af de største producenter af ARM-chips. Den arkitektur, som Intel ellers har forsøgt at slå ihjel.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS