Apple skal betale bøde for 4G-vildledning i Australien

Apple skal nu betale en millionbøde for at love kunderne 4G i den nye iPad, selv om den kun fungerer på amerikanske 4G-net.

Artikel top billede

I forbindelse med lanceringen af den nye iPad var der stor forvirring om, hvorvidt tavlecomputeren kunne bruges på europæiske 4G-net. Apple brugte betegnelsen 4G i sin markedsføring - også i Danmark - men den nye iPad bruger frekvenserne 700 Mhz og 2100 Mhz, som er anderledes end de europæiske frekvenser. I Danmark kører de første 4G-net på 1.800 og 2.600 Mhz.

Nu har Apple fået en millionbøde i Australien for sit falske løfte om 4G. Apple skal betale en bøde på omkring 12,7 mio kr. for vildledende markedsføring. Det skriver den australske avis The Age.

"Den nye iPad har Wi-Fi og 4G", lød budskabet fra Apple, og det har fået Australian Competition & Consumer Commission til at udstede bøden.

Telstra har det eneste 4G-net i Australien, og de kører med 1.800 Mhz ligesom i Danmark. Her kan iPad altså ikke bruges.

Apple har tidligere lovet, at man vil betale pengene tilbage til australske kunder, der føler sig snydt. Apple vil også ændre sit informationsmateriale, så det fremgår tydeligere, at 4G-funktionen ikke kan bruges i Australien.

Men det var altså ikke nok for den australske konkurrence-myndighed. Bøden mangler stadig at blive bekræftet af en australsk domstol. Her venter man på oplysninger om, hvor mange 4G-modeller der er solgt i Australien. Indtil videre har Apple nægtet at udlevere disse oplysninger.

Hvis man læser det, der er skrevet med meget småt på Apples amerikanske produktside, fremgår det at 4G LTE kun fungerer med AT&T og Verizon i USA og Bell, Rogers og Tellus i Canada. Brugere i resten af verden må undvære 4G.

Til gengæld understøtter den nye iPad både HSPA+ med 21 Mbit/s og den nyere DC-HSPA+, hvor hastigheden er den dobbelte. Men her er der altså tale om 3G og ikke 4G.

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Junior business analyst - Talent Program DK

Region Sjælland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune