Apple skal betale bøde for 4G-vildledning i Australien

Apple skal nu betale en millionbøde for at love kunderne 4G i den nye iPad, selv om den kun fungerer på amerikanske 4G-net.

Artikel top billede

I forbindelse med lanceringen af den nye iPad var der stor forvirring om, hvorvidt tavlecomputeren kunne bruges på europæiske 4G-net. Apple brugte betegnelsen 4G i sin markedsføring - også i Danmark - men den nye iPad bruger frekvenserne 700 Mhz og 2100 Mhz, som er anderledes end de europæiske frekvenser. I Danmark kører de første 4G-net på 1.800 og 2.600 Mhz.

Nu har Apple fået en millionbøde i Australien for sit falske løfte om 4G. Apple skal betale en bøde på omkring 12,7 mio kr. for vildledende markedsføring. Det skriver den australske avis The Age.

"Den nye iPad har Wi-Fi og 4G", lød budskabet fra Apple, og det har fået Australian Competition & Consumer Commission til at udstede bøden.

Telstra har det eneste 4G-net i Australien, og de kører med 1.800 Mhz ligesom i Danmark. Her kan iPad altså ikke bruges.

Apple har tidligere lovet, at man vil betale pengene tilbage til australske kunder, der føler sig snydt. Apple vil også ændre sit informationsmateriale, så det fremgår tydeligere, at 4G-funktionen ikke kan bruges i Australien.

Men det var altså ikke nok for den australske konkurrence-myndighed. Bøden mangler stadig at blive bekræftet af en australsk domstol. Her venter man på oplysninger om, hvor mange 4G-modeller der er solgt i Australien. Indtil videre har Apple nægtet at udlevere disse oplysninger.

Hvis man læser det, der er skrevet med meget småt på Apples amerikanske produktside, fremgår det at 4G LTE kun fungerer med AT&T og Verizon i USA og Bell, Rogers og Tellus i Canada. Brugere i resten af verden må undvære 4G.

Til gengæld understøtter den nye iPad både HSPA+ med 21 Mbit/s og den nyere DC-HSPA+, hvor hastigheden er den dobbelte. Men her er der altså tale om 3G og ikke 4G.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S