Apple skal betale bøde for 4G-vildledning i Australien

Apple skal nu betale en millionbøde for at love kunderne 4G i den nye iPad, selv om den kun fungerer på amerikanske 4G-net.

Artikel top billede

I forbindelse med lanceringen af den nye iPad var der stor forvirring om, hvorvidt tavlecomputeren kunne bruges på europæiske 4G-net. Apple brugte betegnelsen 4G i sin markedsføring - også i Danmark - men den nye iPad bruger frekvenserne 700 Mhz og 2100 Mhz, som er anderledes end de europæiske frekvenser. I Danmark kører de første 4G-net på 1.800 og 2.600 Mhz.

Nu har Apple fået en millionbøde i Australien for sit falske løfte om 4G. Apple skal betale en bøde på omkring 12,7 mio kr. for vildledende markedsføring. Det skriver den australske avis The Age.

"Den nye iPad har Wi-Fi og 4G", lød budskabet fra Apple, og det har fået Australian Competition & Consumer Commission til at udstede bøden.

Telstra har det eneste 4G-net i Australien, og de kører med 1.800 Mhz ligesom i Danmark. Her kan iPad altså ikke bruges.

Apple har tidligere lovet, at man vil betale pengene tilbage til australske kunder, der føler sig snydt. Apple vil også ændre sit informationsmateriale, så det fremgår tydeligere, at 4G-funktionen ikke kan bruges i Australien.

Men det var altså ikke nok for den australske konkurrence-myndighed. Bøden mangler stadig at blive bekræftet af en australsk domstol. Her venter man på oplysninger om, hvor mange 4G-modeller der er solgt i Australien. Indtil videre har Apple nægtet at udlevere disse oplysninger.

Hvis man læser det, der er skrevet med meget småt på Apples amerikanske produktside, fremgår det at 4G LTE kun fungerer med AT&T og Verizon i USA og Bell, Rogers og Tellus i Canada. Brugere i resten af verden må undvære 4G.

Til gengæld understøtter den nye iPad både HSPA+ med 21 Mbit/s og den nyere DC-HSPA+, hvor hastigheden er den dobbelte. Men her er der altså tale om 3G og ikke 4G.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car