Droner skal styres med Linux

Det amerikanske militær bruger 165 millioner kroner på at flytte sine droner til Linux.

Artikel top billede

I september sidste år blev kontrolsystemerne for det amerikanske militærs droner inficeret af en virus, som måske har samlet fortrolige data i de militære systemer. US Navy har forsøgt at nedtone hændelsen, men ifølge Associated Press var det meget svært at fjerne virussen igen. Det har åbenbart krævet en komplet formatering af alle harddiske.  

Dette virusangreb kan være den direkte årsag til, at US Navy nu har besluttet at flytte kontrolsystemerne for sine UAV'er (Unmanned Aerial Vehicles) fra Windows til Linux. Der er indgået en kontrakt med Raytheon Intelligence and Information Systems, som skal gennemføre migreringen til den nye platform.

Nu er Linux som udgangspunkt gratis, men den samlede pris for hele projektet lyder alligevel på 165 millioner kroner. Det skal være afsluttet i februar 2014.

Pentagon tillader at militæret kombinerer sin egen software med open source-software, så længe resultatet ikke bliver brugt af andre end militæret.

USA bruger hundredvis af droner i Irak, Afghanistan og andre konfliktzoner rundt omkring i verden, men de ubemandede fly kan være sårbare overfor elektroniske angreb. US Navy råder over 168 droner af typen Northrup-Grumman MQ8B Fire Scout, som også kan udstyres med missiler.

Det menes at virus-infektionen sidste år er sket over en usb-nøgle - kontrolsystemerne for dronerne er ikke direkte koblet på nettet.

I december sidste år fik Iran fat i en af de største og mest avancerede amerikanske droner - muligvis som følge af et GPS-hack. Der er dog ingen tegn på, at det har forbindelse til virusangrebet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job