Droner skal styres med Linux

Det amerikanske militær bruger 165 millioner kroner på at flytte sine droner til Linux.

Artikel top billede

I september sidste år blev kontrolsystemerne for det amerikanske militærs droner inficeret af en virus, som måske har samlet fortrolige data i de militære systemer. US Navy har forsøgt at nedtone hændelsen, men ifølge Associated Press var det meget svært at fjerne virussen igen. Det har åbenbart krævet en komplet formatering af alle harddiske.  

Dette virusangreb kan være den direkte årsag til, at US Navy nu har besluttet at flytte kontrolsystemerne for sine UAV'er (Unmanned Aerial Vehicles) fra Windows til Linux. Der er indgået en kontrakt med Raytheon Intelligence and Information Systems, som skal gennemføre migreringen til den nye platform.

Nu er Linux som udgangspunkt gratis, men den samlede pris for hele projektet lyder alligevel på 165 millioner kroner. Det skal være afsluttet i februar 2014.

Pentagon tillader at militæret kombinerer sin egen software med open source-software, så længe resultatet ikke bliver brugt af andre end militæret.

USA bruger hundredvis af droner i Irak, Afghanistan og andre konfliktzoner rundt omkring i verden, men de ubemandede fly kan være sårbare overfor elektroniske angreb. US Navy råder over 168 droner af typen Northrup-Grumman MQ8B Fire Scout, som også kan udstyres med missiler.

Det menes at virus-infektionen sidste år er sket over en usb-nøgle - kontrolsystemerne for dronerne er ikke direkte koblet på nettet.

I december sidste år fik Iran fat i en af de største og mest avancerede amerikanske droner - muligvis som følge af et GPS-hack. Der er dog ingen tegn på, at det har forbindelse til virusangrebet.

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse