Droner skal styres med Linux

Det amerikanske militær bruger 165 millioner kroner på at flytte sine droner til Linux.

Artikel top billede

I september sidste år blev kontrolsystemerne for det amerikanske militærs droner inficeret af en virus, som måske har samlet fortrolige data i de militære systemer. US Navy har forsøgt at nedtone hændelsen, men ifølge Associated Press var det meget svært at fjerne virussen igen. Det har åbenbart krævet en komplet formatering af alle harddiske.  

Dette virusangreb kan være den direkte årsag til, at US Navy nu har besluttet at flytte kontrolsystemerne for sine UAV'er (Unmanned Aerial Vehicles) fra Windows til Linux. Der er indgået en kontrakt med Raytheon Intelligence and Information Systems, som skal gennemføre migreringen til den nye platform.

Nu er Linux som udgangspunkt gratis, men den samlede pris for hele projektet lyder alligevel på 165 millioner kroner. Det skal være afsluttet i februar 2014.

Pentagon tillader at militæret kombinerer sin egen software med open source-software, så længe resultatet ikke bliver brugt af andre end militæret.

USA bruger hundredvis af droner i Irak, Afghanistan og andre konfliktzoner rundt omkring i verden, men de ubemandede fly kan være sårbare overfor elektroniske angreb. US Navy råder over 168 droner af typen Northrup-Grumman MQ8B Fire Scout, som også kan udstyres med missiler.

Det menes at virus-infektionen sidste år er sket over en usb-nøgle - kontrolsystemerne for dronerne er ikke direkte koblet på nettet.

I december sidste år fik Iran fat i en af de største og mest avancerede amerikanske droner - muligvis som følge af et GPS-hack. Der er dog ingen tegn på, at det har forbindelse til virusangrebet.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S