EET: Det er vores absolut største og mest komplekse opkøb

Købet af franske Europarts er EET's uden sammenligning største opkøb, og firmaet bliver en meget stor mundfuld at sluge, lyder det fra koncernchef John Thomas.

Artikel top billede

Man skal slå til, når muligheden er der. Det er budskabet fra EET's koncernchef John Thomas, der peger på krisen i Sydeuropa, som en væsentligt del af årsagen til, at EET nu går ind på det sydeuropæiske marked gennem opkøbet af franske Europarts.

"Vi har modet og den finansielle kapacitet til at købe op. Opkøbsmarkedet ligger relativt tungt i øjeblikket. Det giver gode muligheder for spillere som os, der både vil og kan deltage i konsolideringsbølgen. Markedet ser rigtig surt ud lige nu. Derfor er det et godt tidspunkt at købe op," siger John Thomas.

Men samtidig indrømmer EET Groups koncernchef også, at købet af Europarts er en enorm mundfuld for den danske distributør.

"Det er vores absolut største og mest komplekse opkøb nogensinde. Det er 10 til 15 gange større end det næststørste opkøb, vi har gjort. Det er 150 medarbejdere og en omsætning på 370 millioner kroner, vi køber. Det er en ordentlig bid," siger John Thomas.

Samlet set regner EET med, at ud af Europarts 20.000 købende kunder vil der være 15.000 kunder som EET ikke har i forvejen. Sammen med EET's egne 40.000 købende kunder bliver det 55.000 kunder, som EET satser på vil generere en årlig omsætning på 1,5 milliarder kroner.

John Thomas lægger heller ikke skjul på, at opkøbet kommer til at koste arbejde på ledelsesgangen. For med ét slag får EET Group øget antallet af medarbejdere med over 50 procent. Fra 270 medarbejdere vokser tallet til 420 medarbejdere.

"Langt størstedelen af de ansatte kommer til at fortsætte. Der er selvfølgelig nogle funktioner, som kan slås sammen. Så lige nu kan jeg ikke vurdere, om vi er 370 eller 400 ansatte om et år. Men det bliver ikke mindre end det," siger John Thomas og fortsætter:

"Det gode er, at vi får tilført så mange nye lande. Det betyder også, at vi regner med at størstedelen af den nuværende ledelse kommer til at fortsætte. Vi har også i dag en relativt tynd topledelse. Det bliver styrket via dette opkøb. Det passer fint, at vi får kompetente folk til at besætte nogle poster her."

Opkøbet af Europarts er ifølge John Thomas opkøb nummer 16.

"Ud af vores hidtidige 15 opkøb anser vi de 14 for en succes. Jeg satser stærkt på, at dette opkøb også bliver en succes, så det ikke går ind og ødelægger vores track record." slår John Thomas fast.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura