Blog betaler dusør for Zuckerberg-billeder

Gizmodo udlover en dusør på 20 dollar for nye billeder af Facebook-chefen.

Artikel top billede

(Foto: © Rick Wilking / Reuters)

Den populære internet-blog Gizmodo har startet en usædvanlig aktion, hvor man udlover en belønning på 20 dollar for nye billeder af Facebook-chefen Mark Zuckerberg. Det skal sætte fokus på, hvordan Facebook håndterer vores private informationer.

Nu er udgangspunktet for det sociale netværk jo, at alle ønsker at dele deres informationer, men Zuckerberg er selv meget beskyttende omkring sit privatliv.

Han skriver kun sjældent offentlige statusopdateringer og selv hans nærmeste venner vidste ikke besked om det forestående bryllup, som blev holdt samtidig med Facebook-børsnoteringen.

"Hele Facebooks forretningsmodel bygger på at du vil dele informationer om dig selv og andre så de kan tjene penge på dit privatliv - konvertere dine "synes godt om" tilkendegivelser, dine venskaber, dine tanker og beskeder til annonce-kampagner. Zuckerberg tager ejerskab over dit privatliv," skriver Gizmodo.

Derfor har man altså besluttet at vende legen rundt og kaste Zuckerbergs eget privatliv ud i rampelyset. Gizmodo har udråbt "Summer of Zuck".

Der er jagtsæson hele sommeren og den kontante præmie er altså 20 dollar for nye billeder og videoer, der sendes til Gizmodo. Det skal være nye billeder og de må ikke være taget på en konference eller et andet planlagt offentligt optrin. Gizmodo opfordrer også alle fotografer til at overholde loven og almindelig god kutyme - "please use no urban ninja tactics," som bloggen udtrykker det.

Så Zuckerberg behøver måske ikke frygte, at paparazzi-fotograferne snart hænger i trækronerne ude foran hans hus. Men alligevel har Gizmodo fået kritik for sin aktion. "Hvorfor betaler de for at chikanere Zuckerberg?" spørger Techcrunch, som kalder det en "vanvittig og dum" ide. The Next Web opfordrer Facebook-chefen til at sabotere hele aktionen ved selv at sende 500 billeder til Gizmodo.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Fjernvarme Fyn Service A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank