Blog betaler dusør for Zuckerberg-billeder

Gizmodo udlover en dusør på 20 dollar for nye billeder af Facebook-chefen.

Artikel top billede

(Foto: © Rick Wilking / Reuters)

Den populære internet-blog Gizmodo har startet en usædvanlig aktion, hvor man udlover en belønning på 20 dollar for nye billeder af Facebook-chefen Mark Zuckerberg. Det skal sætte fokus på, hvordan Facebook håndterer vores private informationer.

Nu er udgangspunktet for det sociale netværk jo, at alle ønsker at dele deres informationer, men Zuckerberg er selv meget beskyttende omkring sit privatliv.

Han skriver kun sjældent offentlige statusopdateringer og selv hans nærmeste venner vidste ikke besked om det forestående bryllup, som blev holdt samtidig med Facebook-børsnoteringen.

"Hele Facebooks forretningsmodel bygger på at du vil dele informationer om dig selv og andre så de kan tjene penge på dit privatliv - konvertere dine "synes godt om" tilkendegivelser, dine venskaber, dine tanker og beskeder til annonce-kampagner. Zuckerberg tager ejerskab over dit privatliv," skriver Gizmodo.

Derfor har man altså besluttet at vende legen rundt og kaste Zuckerbergs eget privatliv ud i rampelyset. Gizmodo har udråbt "Summer of Zuck".

Der er jagtsæson hele sommeren og den kontante præmie er altså 20 dollar for nye billeder og videoer, der sendes til Gizmodo. Det skal være nye billeder og de må ikke være taget på en konference eller et andet planlagt offentligt optrin. Gizmodo opfordrer også alle fotografer til at overholde loven og almindelig god kutyme - "please use no urban ninja tactics," som bloggen udtrykker det.

Så Zuckerberg behøver måske ikke frygte, at paparazzi-fotograferne snart hænger i trækronerne ude foran hans hus. Men alligevel har Gizmodo fået kritik for sin aktion. "Hvorfor betaler de for at chikanere Zuckerberg?" spørger Techcrunch, som kalder det en "vanvittig og dum" ide. The Next Web opfordrer Facebook-chefen til at sabotere hele aktionen ved selv at sende 500 billeder til Gizmodo.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S