Europæere bygger verdens største teleskop

Det nye super-teleskop skal bruges til jagten på fjerne kloder.

Artikel top billede

Den europæiske astronomi-organisation ESO har netop besluttet at bygge verdens største optiske og infrarøde teleskop, der skal stå klar i begyndelsen af næste årti. Det såkaldte European Extremely Large Telescope (E-ELT) skal bygges på den 3.064 meter høje Cerro Armazones i den nordlige del af Chile.

Danmark er også medlem af ESO, men var dog ikke blandt de lande, der stemte for at bygge teleskopet på et møde i ESO's styrende organ i denne uge. Ifølge ESO vil Danmark dog arbejde aktivt mod at deltage i programmet i den nærmeste fremtid.

E-ELT bliver verden største øje mod himlen. Det er et 39,3 meter segmenteret spejlteleskop, der skal placeres tæt ved  ESO's Paranal-observatorium.

Spejlet kommer til at bestå af 1.000 sekskantede segmenter, som hver har en bredde på 1,4 meter og en tykkelse på 5 centimeter. Prisen for hele projektet nærmer sig 10 milliarder kroner.

E-ELT er fire-fem større end det største optiske teleskop, som findes i dag, og det kan indfange 15 gange mere lys. Det skulle være i stand til at levere skarpere billeder end rumteleskopet Hubble og det skal blandt andet bruges til at lede efter planetter i fjerne solsystemer.

I år 2012 er der 50-års jubilæum for grundlæggelsen af det Europæiske Syd Observatorium. Der er 15 medlemmer, herunder altså Danmark, og det eneste medlem uden for Europa er Brasilien. I Chile driver ESO tre observatorier: La Silla, Paranal og Chajnantor.

På Paranal driver ESO Very Large Telescope (VLT), der er verdens mest avancerede astronomiske observatorium til observationer i synligt lys samt to  andre teleskoper. VISTA arbejder i infrarødt lys og er verdens største kortlægnings-teleskop, mens VLT Survey Telescope (VST) er det største teleskop, der udelukkende er bygget til at kortlægge himlen i synligt lys.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S