Europæere bygger verdens største teleskop

Det nye super-teleskop skal bruges til jagten på fjerne kloder.

Artikel top billede

Den europæiske astronomi-organisation ESO har netop besluttet at bygge verdens største optiske og infrarøde teleskop, der skal stå klar i begyndelsen af næste årti. Det såkaldte European Extremely Large Telescope (E-ELT) skal bygges på den 3.064 meter høje Cerro Armazones i den nordlige del af Chile.

Danmark er også medlem af ESO, men var dog ikke blandt de lande, der stemte for at bygge teleskopet på et møde i ESO's styrende organ i denne uge. Ifølge ESO vil Danmark dog arbejde aktivt mod at deltage i programmet i den nærmeste fremtid.

E-ELT bliver verden største øje mod himlen. Det er et 39,3 meter segmenteret spejlteleskop, der skal placeres tæt ved  ESO's Paranal-observatorium.

Spejlet kommer til at bestå af 1.000 sekskantede segmenter, som hver har en bredde på 1,4 meter og en tykkelse på 5 centimeter. Prisen for hele projektet nærmer sig 10 milliarder kroner.

E-ELT er fire-fem større end det største optiske teleskop, som findes i dag, og det kan indfange 15 gange mere lys. Det skulle være i stand til at levere skarpere billeder end rumteleskopet Hubble og det skal blandt andet bruges til at lede efter planetter i fjerne solsystemer.

I år 2012 er der 50-års jubilæum for grundlæggelsen af det Europæiske Syd Observatorium. Der er 15 medlemmer, herunder altså Danmark, og det eneste medlem uden for Europa er Brasilien. I Chile driver ESO tre observatorier: La Silla, Paranal og Chajnantor.

På Paranal driver ESO Very Large Telescope (VLT), der er verdens mest avancerede astronomiske observatorium til observationer i synligt lys samt to  andre teleskoper. VISTA arbejder i infrarødt lys og er verdens største kortlægnings-teleskop, mens VLT Survey Telescope (VST) er det største teleskop, der udelukkende er bygget til at kortlægge himlen i synligt lys.

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job