Europæere bygger verdens største teleskop

Det nye super-teleskop skal bruges til jagten på fjerne kloder.

Artikel top billede

Den europæiske astronomi-organisation ESO har netop besluttet at bygge verdens største optiske og infrarøde teleskop, der skal stå klar i begyndelsen af næste årti. Det såkaldte European Extremely Large Telescope (E-ELT) skal bygges på den 3.064 meter høje Cerro Armazones i den nordlige del af Chile.

Danmark er også medlem af ESO, men var dog ikke blandt de lande, der stemte for at bygge teleskopet på et møde i ESO's styrende organ i denne uge. Ifølge ESO vil Danmark dog arbejde aktivt mod at deltage i programmet i den nærmeste fremtid.

E-ELT bliver verden største øje mod himlen. Det er et 39,3 meter segmenteret spejlteleskop, der skal placeres tæt ved  ESO's Paranal-observatorium.

Spejlet kommer til at bestå af 1.000 sekskantede segmenter, som hver har en bredde på 1,4 meter og en tykkelse på 5 centimeter. Prisen for hele projektet nærmer sig 10 milliarder kroner.

E-ELT er fire-fem større end det største optiske teleskop, som findes i dag, og det kan indfange 15 gange mere lys. Det skulle være i stand til at levere skarpere billeder end rumteleskopet Hubble og det skal blandt andet bruges til at lede efter planetter i fjerne solsystemer.

I år 2012 er der 50-års jubilæum for grundlæggelsen af det Europæiske Syd Observatorium. Der er 15 medlemmer, herunder altså Danmark, og det eneste medlem uden for Europa er Brasilien. I Chile driver ESO tre observatorier: La Silla, Paranal og Chajnantor.

På Paranal driver ESO Very Large Telescope (VLT), der er verdens mest avancerede astronomiske observatorium til observationer i synligt lys samt to  andre teleskoper. VISTA arbejder i infrarødt lys og er verdens største kortlægnings-teleskop, mens VLT Survey Telescope (VST) er det største teleskop, der udelukkende er bygget til at kortlægge himlen i synligt lys.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS