Europæere bygger verdens største teleskop

Det nye super-teleskop skal bruges til jagten på fjerne kloder.

Artikel top billede

Den europæiske astronomi-organisation ESO har netop besluttet at bygge verdens største optiske og infrarøde teleskop, der skal stå klar i begyndelsen af næste årti. Det såkaldte European Extremely Large Telescope (E-ELT) skal bygges på den 3.064 meter høje Cerro Armazones i den nordlige del af Chile.

Danmark er også medlem af ESO, men var dog ikke blandt de lande, der stemte for at bygge teleskopet på et møde i ESO's styrende organ i denne uge. Ifølge ESO vil Danmark dog arbejde aktivt mod at deltage i programmet i den nærmeste fremtid.

E-ELT bliver verden største øje mod himlen. Det er et 39,3 meter segmenteret spejlteleskop, der skal placeres tæt ved  ESO's Paranal-observatorium.

Spejlet kommer til at bestå af 1.000 sekskantede segmenter, som hver har en bredde på 1,4 meter og en tykkelse på 5 centimeter. Prisen for hele projektet nærmer sig 10 milliarder kroner.

E-ELT er fire-fem større end det største optiske teleskop, som findes i dag, og det kan indfange 15 gange mere lys. Det skulle være i stand til at levere skarpere billeder end rumteleskopet Hubble og det skal blandt andet bruges til at lede efter planetter i fjerne solsystemer.

I år 2012 er der 50-års jubilæum for grundlæggelsen af det Europæiske Syd Observatorium. Der er 15 medlemmer, herunder altså Danmark, og det eneste medlem uden for Europa er Brasilien. I Chile driver ESO tre observatorier: La Silla, Paranal og Chajnantor.

På Paranal driver ESO Very Large Telescope (VLT), der er verdens mest avancerede astronomiske observatorium til observationer i synligt lys samt to  andre teleskoper. VISTA arbejder i infrarødt lys og er verdens største kortlægnings-teleskop, mens VLT Survey Telescope (VST) er det største teleskop, der udelukkende er bygget til at kortlægge himlen i synligt lys.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job