Amazon vil sælge 35.000 Kindle-enheder til diplomater

Kindle kommer til at erstatte de trykte bøger på amerikanske ambassader rundt omkring i verden.

Artikel top billede

Det amerikanske udenrigsministerium forhandler i øjeblikket om at købe 35.000 Kindle-enheder hos Amazon til en samlet værdi af mere end 80 millioner kroner. Det skriver NextGov. Kindle skal erstatte de trykte bøger på amerikanske ambassader og undervisnings-institutioner i udlandet.

Kontrakten løber over en periode på fem år. I det første år vil ministeriet købe mindst 2.500 Kindle-enheder, men der forhandles i øjeblikket om prisen. Den kommer sandsynligvis til at ligge på niveau med et forsøgsprojekt, hvor ministeriet forleden købte 6.000 Kindle-enheder til sine diplomater.

En talsmand for ministeriet siger til CNET, at man har sendt trykte bøger til ambassaderne i mange år. Det skal altså nu erstattes med e-bøger.

Det ser ud til at man allerede på forhånd har fravalgt andre konkurrerende produkter som Barnes and Noble Nook, Sony Reader Daily og Kobe e-Reader samt alle tavlecomputere. Der har ikke været mulighed for, at andre leverandører kunne byde på kontrakten.

Det begrundes med, at Kindle har en indbygget engelsk-ordbog, understøtter flere sprog, kan konvertere tekst til tale og modtage information over en sikker kanal fra en indholdsplatform der styres af udenrigsministeriet.

De andre produkter mangler tekst-til-tale eller har for kort batteri-levetid eller problemer med den trådløse opkobling. Kravene kan ses i dette dokument.

En anden mulighed kunne være at bruge en tablet som Apples iPad. Men den har unødvendige funktioner som skaber en "uacceptabel sikkerheds-risiko i dette specifikke projekt", hedder det i dokumenterne.

Ministeriet mener ikke, at man kan styre distributionen af indhold til iPad, og desuden holder batteriet ikke længe nok.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse