Amazon vil sælge 35.000 Kindle-enheder til diplomater

Kindle kommer til at erstatte de trykte bøger på amerikanske ambassader rundt omkring i verden.

Artikel top billede

Det amerikanske udenrigsministerium forhandler i øjeblikket om at købe 35.000 Kindle-enheder hos Amazon til en samlet værdi af mere end 80 millioner kroner. Det skriver NextGov. Kindle skal erstatte de trykte bøger på amerikanske ambassader og undervisnings-institutioner i udlandet.

Kontrakten løber over en periode på fem år. I det første år vil ministeriet købe mindst 2.500 Kindle-enheder, men der forhandles i øjeblikket om prisen. Den kommer sandsynligvis til at ligge på niveau med et forsøgsprojekt, hvor ministeriet forleden købte 6.000 Kindle-enheder til sine diplomater.

En talsmand for ministeriet siger til CNET, at man har sendt trykte bøger til ambassaderne i mange år. Det skal altså nu erstattes med e-bøger.

Det ser ud til at man allerede på forhånd har fravalgt andre konkurrerende produkter som Barnes and Noble Nook, Sony Reader Daily og Kobe e-Reader samt alle tavlecomputere. Der har ikke været mulighed for, at andre leverandører kunne byde på kontrakten.

Det begrundes med, at Kindle har en indbygget engelsk-ordbog, understøtter flere sprog, kan konvertere tekst til tale og modtage information over en sikker kanal fra en indholdsplatform der styres af udenrigsministeriet.

De andre produkter mangler tekst-til-tale eller har for kort batteri-levetid eller problemer med den trådløse opkobling. Kravene kan ses i dette dokument.

En anden mulighed kunne være at bruge en tablet som Apples iPad. Men den har unødvendige funktioner som skaber en "uacceptabel sikkerheds-risiko i dette specifikke projekt", hedder det i dokumenterne.

Ministeriet mener ikke, at man kan styre distributionen af indhold til iPad, og desuden holder batteriet ikke længe nok.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S