Amazon vil sælge 35.000 Kindle-enheder til diplomater

Kindle kommer til at erstatte de trykte bøger på amerikanske ambassader rundt omkring i verden.

Artikel top billede

Det amerikanske udenrigsministerium forhandler i øjeblikket om at købe 35.000 Kindle-enheder hos Amazon til en samlet værdi af mere end 80 millioner kroner. Det skriver NextGov. Kindle skal erstatte de trykte bøger på amerikanske ambassader og undervisnings-institutioner i udlandet.

Kontrakten løber over en periode på fem år. I det første år vil ministeriet købe mindst 2.500 Kindle-enheder, men der forhandles i øjeblikket om prisen. Den kommer sandsynligvis til at ligge på niveau med et forsøgsprojekt, hvor ministeriet forleden købte 6.000 Kindle-enheder til sine diplomater.

En talsmand for ministeriet siger til CNET, at man har sendt trykte bøger til ambassaderne i mange år. Det skal altså nu erstattes med e-bøger.

Det ser ud til at man allerede på forhånd har fravalgt andre konkurrerende produkter som Barnes and Noble Nook, Sony Reader Daily og Kobe e-Reader samt alle tavlecomputere. Der har ikke været mulighed for, at andre leverandører kunne byde på kontrakten.

Det begrundes med, at Kindle har en indbygget engelsk-ordbog, understøtter flere sprog, kan konvertere tekst til tale og modtage information over en sikker kanal fra en indholdsplatform der styres af udenrigsministeriet.

De andre produkter mangler tekst-til-tale eller har for kort batteri-levetid eller problemer med den trådløse opkobling. Kravene kan ses i dette dokument.

En anden mulighed kunne være at bruge en tablet som Apples iPad. Men den har unødvendige funktioner som skaber en "uacceptabel sikkerheds-risiko i dette specifikke projekt", hedder det i dokumenterne.

Ministeriet mener ikke, at man kan styre distributionen af indhold til iPad, og desuden holder batteriet ikke længe nok.

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Intempus

Senior Python Backend Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice