Amazon vil sælge 35.000 Kindle-enheder til diplomater

Kindle kommer til at erstatte de trykte bøger på amerikanske ambassader rundt omkring i verden.

Artikel top billede

Det amerikanske udenrigsministerium forhandler i øjeblikket om at købe 35.000 Kindle-enheder hos Amazon til en samlet værdi af mere end 80 millioner kroner. Det skriver NextGov. Kindle skal erstatte de trykte bøger på amerikanske ambassader og undervisnings-institutioner i udlandet.

Kontrakten løber over en periode på fem år. I det første år vil ministeriet købe mindst 2.500 Kindle-enheder, men der forhandles i øjeblikket om prisen. Den kommer sandsynligvis til at ligge på niveau med et forsøgsprojekt, hvor ministeriet forleden købte 6.000 Kindle-enheder til sine diplomater.

En talsmand for ministeriet siger til CNET, at man har sendt trykte bøger til ambassaderne i mange år. Det skal altså nu erstattes med e-bøger.

Det ser ud til at man allerede på forhånd har fravalgt andre konkurrerende produkter som Barnes and Noble Nook, Sony Reader Daily og Kobe e-Reader samt alle tavlecomputere. Der har ikke været mulighed for, at andre leverandører kunne byde på kontrakten.

Det begrundes med, at Kindle har en indbygget engelsk-ordbog, understøtter flere sprog, kan konvertere tekst til tale og modtage information over en sikker kanal fra en indholdsplatform der styres af udenrigsministeriet.

De andre produkter mangler tekst-til-tale eller har for kort batteri-levetid eller problemer med den trådløse opkobling. Kravene kan ses i dette dokument.

En anden mulighed kunne være at bruge en tablet som Apples iPad. Men den har unødvendige funktioner som skaber en "uacceptabel sikkerheds-risiko i dette specifikke projekt", hedder det i dokumenterne.

Ministeriet mener ikke, at man kan styre distributionen af indhold til iPad, og desuden holder batteriet ikke længe nok.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S