Intel mener at Android kører dårligt med flerkerne-chips

Det mobile operativsystem kan ikke udnytte processorer med flere kerner, mener Intel, som selv sælger en single-core Atom-processor til smartphones.

Artikel top billede

I et interview med The Inquirer kritiserer Intels mobilchef Mike Bell den indbyggede thread-håndtering i det mobile operativsystem Android. Ifølge Intel er Android ikke i stand til at udnytte flerkerne-processorer. I nogle tilfælde bliver ydelsen faktisk dårligere, hvis man tilføjer endnu en kerne.

Intel sælger selv sin nye Medfield Atom-processor til smartphones, som kun har en enkelt kerne, og den kommer på et tidspunkt, hvor de fleste af de store leverandører af ARM-chips fokuserer på dual- og quad-core-chips.

Derfor er spørgsmålet, hvordan Intel kan hævde sig på dette marked med en single-core-processor. Men Intel argumenterer altså med, at Android slet ikke er i stand til at udnytte de hurtige multi-core-chips.

"Vi har kørt vores egne tests, og i nogle af de scenarier, som vi har set, er det faktisk en ulempe at bruge to kerner, fordi thread-scheduling ikke er implementeret rigtigt," siger Mike Bell.

Intel mener, at det er chip-leverandørerne, som har ansvaret for den dårlige ydelse af multi-core-processorer.

"Som det er lige nu, kan Android ikke udnytte flere kerner så effektivt, som det burde, og jeg mener, det er leverandørerne, som burde have løst dette problem, men det har de ikke gjort," siger Bell.

Intel kommer også selv med en multi-core Atom-chip til smartphones på et tidspunkt, men først når man er sikker på, at Android faktisk kan udnytte alle kernerne. De første smartphones med Intel-chips er netop kommet på markedet i Europa.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank