Intel mener at Android kører dårligt med flerkerne-chips

Det mobile operativsystem kan ikke udnytte processorer med flere kerner, mener Intel, som selv sælger en single-core Atom-processor til smartphones.

Artikel top billede

I et interview med The Inquirer kritiserer Intels mobilchef Mike Bell den indbyggede thread-håndtering i det mobile operativsystem Android. Ifølge Intel er Android ikke i stand til at udnytte flerkerne-processorer. I nogle tilfælde bliver ydelsen faktisk dårligere, hvis man tilføjer endnu en kerne.

Intel sælger selv sin nye Medfield Atom-processor til smartphones, som kun har en enkelt kerne, og den kommer på et tidspunkt, hvor de fleste af de store leverandører af ARM-chips fokuserer på dual- og quad-core-chips.

Derfor er spørgsmålet, hvordan Intel kan hævde sig på dette marked med en single-core-processor. Men Intel argumenterer altså med, at Android slet ikke er i stand til at udnytte de hurtige multi-core-chips.

"Vi har kørt vores egne tests, og i nogle af de scenarier, som vi har set, er det faktisk en ulempe at bruge to kerner, fordi thread-scheduling ikke er implementeret rigtigt," siger Mike Bell.

Intel mener, at det er chip-leverandørerne, som har ansvaret for den dårlige ydelse af multi-core-processorer.

"Som det er lige nu, kan Android ikke udnytte flere kerner så effektivt, som det burde, og jeg mener, det er leverandørerne, som burde have løst dette problem, men det har de ikke gjort," siger Bell.

Intel kommer også selv med en multi-core Atom-chip til smartphones på et tidspunkt, men først når man er sikker på, at Android faktisk kan udnytte alle kernerne. De første smartphones med Intel-chips er netop kommet på markedet i Europa.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S