Intel mener at Android kører dårligt med flerkerne-chips

Det mobile operativsystem kan ikke udnytte processorer med flere kerner, mener Intel, som selv sælger en single-core Atom-processor til smartphones.

Artikel top billede

I et interview med The Inquirer kritiserer Intels mobilchef Mike Bell den indbyggede thread-håndtering i det mobile operativsystem Android. Ifølge Intel er Android ikke i stand til at udnytte flerkerne-processorer. I nogle tilfælde bliver ydelsen faktisk dårligere, hvis man tilføjer endnu en kerne.

Intel sælger selv sin nye Medfield Atom-processor til smartphones, som kun har en enkelt kerne, og den kommer på et tidspunkt, hvor de fleste af de store leverandører af ARM-chips fokuserer på dual- og quad-core-chips.

Derfor er spørgsmålet, hvordan Intel kan hævde sig på dette marked med en single-core-processor. Men Intel argumenterer altså med, at Android slet ikke er i stand til at udnytte de hurtige multi-core-chips.

"Vi har kørt vores egne tests, og i nogle af de scenarier, som vi har set, er det faktisk en ulempe at bruge to kerner, fordi thread-scheduling ikke er implementeret rigtigt," siger Mike Bell.

Intel mener, at det er chip-leverandørerne, som har ansvaret for den dårlige ydelse af multi-core-processorer.

"Som det er lige nu, kan Android ikke udnytte flere kerner så effektivt, som det burde, og jeg mener, det er leverandørerne, som burde have løst dette problem, men det har de ikke gjort," siger Bell.

Intel kommer også selv med en multi-core Atom-chip til smartphones på et tidspunkt, men først når man er sikker på, at Android faktisk kan udnytte alle kernerne. De første smartphones med Intel-chips er netop kommet på markedet i Europa.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos