Samsung kommer med programmerbare NFC-tags

Med de nye Samsung Tectiles kan NFC-teknologien måske endelig få sit store gennembrud.

Artikel top billede

Samsung vil nu sælge programmerbare NFC-tags til almindelige forbrugere under navnet Tectiles. NFC er en forkortelse for Near Field Communication og bruges til at overføre data over korte afstande. Teknologien er indbygget i mange smartphones og den bliver blandt andet brugt til mobile betalinger, hvor man blot behøver vifte med mobilen i forretningen for at overføre pengene.

De nye NFC-tags kan bruges til at automatisere forskellige funktioner i Samsungs egne Galaxy-smartphones med NFC-teknologi. Hvis brugeren holder sin smartphone i nærheden af en tag, kan den f.eks. åbne en applikation, starte et opkald, skifte telefonen til lydløs tilstand eller oprette en aftale i kalenderen.

Man kan også automatisere statusopdateringer, "synes godt om" tilkendegivelser og check-ins på sociale netværk som Facebook og Foursquare.

Så man kunne eksempelvis forestille sig, at et Tectiles-mærkat kan anbringes ved indgangen til en biografsal og automatisk sørge for, at der bliver slukket for lyden i telefonen.

Tectiles har også mange andre funktioner. Det kan bruges til at koble telefonen på et trådløst netværk eller starte download af software. Telefonens indstillinger for ringetoner, WLAN, lydstyrke og displayets lysstyrke kan ændres. En NFC-tag kan automatisk åbne browseren og sende brugeren til en bestemt webadresse.

Den nødvendige software til at programmere NFC-tags kan downloades i Google Play-store. Det fungerer kun med smartphones som har NFC indbygget, og nogle af funktionerne er begrænset til Samsungs egne telefoner. En pakke med fem Tectile NFC-tags koster 15 dollar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job