Samsung kommer med programmerbare NFC-tags

Med de nye Samsung Tectiles kan NFC-teknologien måske endelig få sit store gennembrud.

Artikel top billede

Samsung vil nu sælge programmerbare NFC-tags til almindelige forbrugere under navnet Tectiles. NFC er en forkortelse for Near Field Communication og bruges til at overføre data over korte afstande. Teknologien er indbygget i mange smartphones og den bliver blandt andet brugt til mobile betalinger, hvor man blot behøver vifte med mobilen i forretningen for at overføre pengene.

De nye NFC-tags kan bruges til at automatisere forskellige funktioner i Samsungs egne Galaxy-smartphones med NFC-teknologi. Hvis brugeren holder sin smartphone i nærheden af en tag, kan den f.eks. åbne en applikation, starte et opkald, skifte telefonen til lydløs tilstand eller oprette en aftale i kalenderen.

Man kan også automatisere statusopdateringer, "synes godt om" tilkendegivelser og check-ins på sociale netværk som Facebook og Foursquare.

Så man kunne eksempelvis forestille sig, at et Tectiles-mærkat kan anbringes ved indgangen til en biografsal og automatisk sørge for, at der bliver slukket for lyden i telefonen.

Tectiles har også mange andre funktioner. Det kan bruges til at koble telefonen på et trådløst netværk eller starte download af software. Telefonens indstillinger for ringetoner, WLAN, lydstyrke og displayets lysstyrke kan ændres. En NFC-tag kan automatisk åbne browseren og sende brugeren til en bestemt webadresse.

Den nødvendige software til at programmere NFC-tags kan downloades i Google Play-store. Det fungerer kun med smartphones som har NFC indbygget, og nogle af funktionerne er begrænset til Samsungs egne telefoner. En pakke med fem Tectile NFC-tags koster 15 dollar.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S