Samsung kommer med programmerbare NFC-tags

Med de nye Samsung Tectiles kan NFC-teknologien måske endelig få sit store gennembrud.

Artikel top billede

Samsung vil nu sælge programmerbare NFC-tags til almindelige forbrugere under navnet Tectiles. NFC er en forkortelse for Near Field Communication og bruges til at overføre data over korte afstande. Teknologien er indbygget i mange smartphones og den bliver blandt andet brugt til mobile betalinger, hvor man blot behøver vifte med mobilen i forretningen for at overføre pengene.

De nye NFC-tags kan bruges til at automatisere forskellige funktioner i Samsungs egne Galaxy-smartphones med NFC-teknologi. Hvis brugeren holder sin smartphone i nærheden af en tag, kan den f.eks. åbne en applikation, starte et opkald, skifte telefonen til lydløs tilstand eller oprette en aftale i kalenderen.

Man kan også automatisere statusopdateringer, "synes godt om" tilkendegivelser og check-ins på sociale netværk som Facebook og Foursquare.

Så man kunne eksempelvis forestille sig, at et Tectiles-mærkat kan anbringes ved indgangen til en biografsal og automatisk sørge for, at der bliver slukket for lyden i telefonen.

Tectiles har også mange andre funktioner. Det kan bruges til at koble telefonen på et trådløst netværk eller starte download af software. Telefonens indstillinger for ringetoner, WLAN, lydstyrke og displayets lysstyrke kan ændres. En NFC-tag kan automatisk åbne browseren og sende brugeren til en bestemt webadresse.

Den nødvendige software til at programmere NFC-tags kan downloades i Google Play-store. Det fungerer kun med smartphones som har NFC indbygget, og nogle af funktionerne er begrænset til Samsungs egne telefoner. En pakke med fem Tectile NFC-tags koster 15 dollar.

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS