Flash-drev erstatter harddiske i datacentre

De store netgiganter som Facebook, Amazon og Dropbox erstatter i stigende grad mekaniske harddiske med Flash-baserede SSD'er i deres servere.

Artikel top billede

Den gamle harddisk lever stadig en tryg tilværelse i mange personlige computere og servere, selv om den er blevet erklæret død mange gange, men den Flash-baserede SSD (Solid State Drive) er ved at blive en alvorlig konkurrent i server-rummet. Det skriver Wired, der har været på besøg hos Dropbox. Det er et klassisk cloud-firma, hvor server-infrastrukturen er alfa og omega.

Her har man valgt at bruge de superhurtige SSD'er i stedet for harddiske. Ikke i alle servere, men det er den retning, man bevæger sig i.

Dropbox er ikke de eneste. Internet-giganter som Facebook, Amazon, Mozilla og Wikia bruger også i stigende grad SSD'er.

Det største problem for Flash-diske har været prisen, som stadig er 5-10 gange højere end for en mekanisk harddisk med tilsvarende kapacitet.

Derfor bliver SSD'er især brugt i bærbare computere som Macbook Air, Google Chromebooks og alle ultrabooks.

Men ifølge firmaet Fastly kan virksomheder faktisk spare mange penge ved at bruge SSD'er i deres datacenter.

En SSD kan håndtere omkring 40.000 gange skrive- og læse-operationer i sekundet, og det er langt mere end en harddisk, og samtidig er strømforbruget helt nede på en watt. Så man kan klare sig med færre servere og der kan spares meget på elregningen.

"Nogle folk har svært ved at forstå det, men disse drev kan spare meget store summer. De ser måske dyre ud, men når du har brug for høj ydelse, kan du klare dig med færre af dem," siger Fastly-stifter Artur Bergman til Wired.

Den begrænsede levetid er stadig et problem for SSD'er, men det samme er tilfældet med harddiske.

Amazons S3-tjeneste bruger stadig harddiske, men firmaets nye DynamoDB online-database kører udelukkende med SSD'er. Microsoft bruger også Flash-diske til den nye generation af sin cloud-platform Azure.

En analytiker vurderer at der er solgt 79 millioner SSD'er med SATA-interface til virksomheder i 2011, og det forventes at markedets værdi bliver næsten fordoblet i år.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos