Wikileaks-stifter har tabt sin kamp mod udlevering

Julian Assange kan nu regne med en hurtig udlevering til Sverige.

Artikel top billede

Den britiske Højesteret har netop afvist Wikileaks-stifteren Julian Assanges forsøg på at få sagen om udlevering til Sverige genåbnet. De syv dommere stemte alle for at afvise anmodningen fra Assanges forsvarer som "grundløs".

Dermed ser det ud til, at Assanges lange kamp mod det britiske retssystem er slut. For to uger siden afgjorde Højesteret i en kendelse, at han kan udleveres til Sverige, hvor han er efterlyst i en sag om seksuelle overgreb.  

Samtidig fik hans advokat mulighed for at begære sagen genåbnet. Det er denne begæring, som nu er afvist, og dermed er Wikileaks-stifterens sidste mulighed for at undgå udlevering opbrugt.

Han kan stadig klage til den europæiske menneskeretsdomstol, men denne klage har ikke opsættende virkning.

Det kan altså ikke forhindre, at han formentlig allerede inden for de næste dage bliver sat på et fly til Sverige, hvor anklageren ønsker at afhøre ham om beskyldningerne.

Assange er ikke sigtet i sagen, men efterlyst af det svenske politi, og det ventes at han bliver varetægts-fængslet efter sin ankomst i Sverige.

Først efter afhøringen vil anklageren tage stilling til, om der skal rejses sigtelse mod Assange.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S