Thunderbolt er stadig kun en niche

Intel forsøger at etablere sin Thunderbolt-teknologi som afløser for usb-porten, men trods støtte fra Apple har det været svært at slå igennem på det brede marked.

Artikel top billede

Sidste år kom Intel med sin Thunderbolt-teknologi (det tidligere Light Peak), der markedsføres som et alternativ til USB 3.0 i stationære og bærbare computere. I første omgang understøtter Light Peak en hastighed på 10 gigabit i sekundet begge veje. Men senere skal hastigheden øges til 100 gigabit. Det kræver dog optiske kabler, mens den første generation stadig bruger kobber.

Thunderbolt skal gøre det lettere at forbinde ekstraudstyr til computeren og slippe for kabelrod under skrivebordet. Men bortset fra Apple, som allerede bruger Thunderbolt i sine MacBooks, har det været svært for teknologien at slå igennem. Apple har været en tidlig støtte, og den nye MacBook Pro med retina-skærm har hele to Thunderbolt-porte.

Den store udfordring er at få Thunderbolt ud til Windows-verden. Acer har netop annonceret at den nye ultrabook Aspire S5 kommer med en Thunderbolt-port. Det er stadig et high-end-produkt med en pris på 1.400 dollar i USA - det dobbelte af den magiske prisgrænse på 700 dollar, som Intel forsøger at nå med sit ultrabook-koncept.

Et af de store problemer for Thunderbolt er prisen, skriver CNET i denne lange artikel. Den nødvendige controller-chip fra Intel koster fire gange mere end den tilsvarende komponent til FireWire.

Det anslås, at Thunderbolt-chippen koster omkring 35 dollar til pc'er og 20-25 dollar for de mobile enheder, der skal tilsluttes med Thunderbolt.

Intels Thunderbolt-chef Jason Ziller forventer alligevel, at de fleste pc'er vil have Thunderbolt inden for en periode på tre-fem år.

Men hos analysefirmaet IDC regner man kun med, at Thunderbolt vil være på 15 pct. af de bærbare i 2016.

Foruden USB 3.0 og FireWire er der også konkurrenter som HDMI til video og det kommende PCI Cable. Dertil kommer, at en stor del af datakommunikationen efterhånden kører trådløst.

Men her har Thunderbolt den fordel, at det også er muligt at overføre strøm over kablerne. Det kan man ikke gøre trådløst - i hvert fald ikke endnu.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect