Obama kikser på LinkedIn - lær af hans fejl

Selv en præsident kan fejle. Se om du begår de samme fejl som Obama på LinkedIn.

Artikel top billede

Barack Obamas brug af sociale medier har været til stor inspiration for mange.

Og her i spalterne har vi også tidligere fortalt, at der næsten ikke findes et socialt medie, hvor præsidenten ikke er aktiv.

Selv det professionelle netværk LinkedIn har han taget i brug, selv om vi må formode, at præsidenten næppe vil få store problemer med at få noget rive i, hvis han skulle blive sat fra bestillingen ved det kommende valg.

Det skal præsidenten måske glæde sig over, fordi det amerikanske iværksættermagasin Inc. har haft et panel af eksperter i sociale medier til at gennemgå hans profil, og de mener, at præsidentens LinkedIn-profil fejler på flere områder.

Derfor kommer de med fire råd, som både præsidenten og vi andre kan tage ved lære af.  

1. Ingen profil er bedre end en halv

Inc.'s ekspertpanel mener, at Obamas profil er udtryk for et uheldigt kompromis, hvor præsidenten på den ene side gerne vil være til stede på LinkedIn, men heller ikke vil risikere at skrive noget, der kan opfatttes som kontroversielt.

Eksperterne kritiserer blandt andet Obama for, at han på sin profil skriver: "Vi har opnået meget gennem de sidste tre år," men kommer ikke med nogen eksempler på, hvad han rent faktisk har opnået.

Præsidenten oplyser også på LinkedIn, at han har arbejdet som professor på University of Chicago, men han undlader at henvise til nogle af de videnskabelige publikationer, som man må formode, at han har udarbejdet i sin tid som professor.

Ifølge eksperterne kan en ufærdig LinkedIn-profil som Obamas meget let blive opfattet som et eksempel på manglende perfektionisme.

2. Du skal ikke være ensom

Uanset hvilket netværk du er aktiv på, er det vigtigt at have kontakter.

Obama har masser af kontakter på LinkedIn, men de gør ikke meget væsen af sig, for præsidenten har ingen anbefalinger på sin profil.

Ifølge Inc.'s eksperter giver manglen på anbefalinger et uheldigt og ufærdigt indtryk af din profil.

Skal du linke til din Facebook-profil på LinkedIn?

3. Link dine forbindelser videre

Din LinkedIn profil må ikke være en endestation. 

Derimod skal du sørge for at lede folk, der besøger profilen, videre til nogle af de andre platforme, hvor du er til stede.

Det kan eksempelvis være din hjemmeside, din Facebook-profil eller Twitter-konto, Men det gør Obama ikke godt nok på sin LinkedIn-profil. 

Eksperterne anbefaler at linke dine kontakter videre, fordi du på denne måde kan sende dem videre til medier, hvor du selv har bedre mulighed for at kontrollere og skræddersy det budskab, som du vil sende til modtageren. 

En af eksperterne påpeger også, at Obama kunne præsentere sit eget budskab bedre på LinkedIn ved at smide en "dias-præsentation" eller en Youtube-video ind på sin LinkedIn-side. 

4. Accepter ikke kontakter fra alle

En stor personlighed som Barack Obama må sortere i de kontakt-henvendelser, som han får, fordi LinkedIn har en begrænsning, der betyder, at du maksimalt kan have 30.000 kontakter. 

Et af medlemmerne af Inc.'s ekspert-panel foreslår, at præsidenten derfor kan skrive, at han udelukkende modtager kontakter fra en bestemt gruppe af befolkningen. Det kunne være krigsveteraner. 

På den måde vil præsidentens eksempelvis kunne bruge sin profil som et forum, der hjælper krigsveteraner med at komme i arbejde.

Det kan eksempelvis foregå ved, at nye kontakter bliver oplyst om, at de automatisk vil blive tilmeldt en mailingliste med jobtilbud til veteraner.

På samme måde vil nogle mindre virksomheder også have gavn af at bruge deres LinkedIn-profil til at henvende sig til en meget specifik målgruppe, mener eksperterne.

Inc. konkluderer dog, at det ikke blot er Obama, der har problemer på LinkedIn. Ifølge magasinets ekspertpanel er der meget få virksomheder og politikere, der forstår at bruge LinkedIn korrekt.

Læs også:
 
Se hvordan Obama går amok på de sociale medier  

Her er seks supergode LinkedIn-tip

Fem råd: Få det perfekte jobsøgnings-billede

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S