Microsofts hemmelige Xbox-planer lækket

Den næste Xbox kommer med en ny version af Kinect og særlige computerbriller, ifølge et lækket Microsoft-dokument.

Artikel top billede

I weekenden er et 56-siders strategidokument fra Microsoft dukket op på nettet. Det beskriver planerne for Xbox-konsollen frem til 2015. Microsofts advokater har fået dokumentet fjernet fra social-publishing-platformen Scribd, men det ligger stadig forskellige steder på nettet.

Ifølge dokumentet bliver den aktuelle Xbox 360 afløst en ny generation med det interne kodenavn Xbox 720 i 2013. Den nye maskine har 4-8 gange højere regneydelse end den gamle version og kommer med 4 GB hukommelse. Den skulle også understøtte Full HD og 3D.

Boksen er bygget til at være "always on", og den er i stand til at drosle sit energiforbrug, så det bliver lavere, når der f.eks. spilles film. Denne "One Box" skal markedsføres som en løsning til "All Your Entertainment". Den kan spille Blu-ray-film, tv-udsendelser, on-demand-video og internet-tv.

Der er også en indbygget digital videooptager og en remote-funktion, hvor man kan streame spillene til smartphones, tablets eller pc'er.

Denne Xbox-efterfølger bruger et operativsystem, der bygger på Windows 8.

Det nuværende Kinect-kamera bliver erstattet af en ny model med to HD-kameraer, der placeres til højre og venstre for skærmen.

Kinect skulle så være i stand til at følge op til fire personers bevægelser, hvad enten de står op eller sidder ned.

Strategipapiret fortæller også, at Xbox 720 skulle være fuldt bagudkompatibel med den gamle Xbox og den har en forventet levetid på 10 år. I løbet af denne periode vil Microsoft komme med flere reviderede udgaver, og der forventes et samlet salg på 100 millioner maskiner. Den planlagte pris ligger på 299 dollar.

Et års tid efter lanceringen af den nye konsol kommer Microsoft med augmented-reality-briller til Xbox under kodenavnet "Fortaleza". Disse briller minder om Googles computerbriller. Her kan man blænde forskellige elementer ind i synsfeltet.

I 2015 kommer muligheden for at streame cloud-spil til Xbox og andre enheder. Det er en service, som allerede tilbydes af firmaer som Onlive.

Microsoft har ikke selv bekræftet oplysningerne i dokumentet, men lanceringen af en ny Xbox til næste år regnes for sandsynlig.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job