Nye gadgets gør det sværere at håndhæve flyregler

Du må ikke bruge din computer under start og landing, men hvad med det intelligente armbåndsur eller computer-brillen?

Artikel top billede

Husk at slukke for alt elektronisk udstyr under start og landing. Dén besked kender alle flyrejsende. Men hvad er egentlig elektronisk udstyr - og kan man virkelig forvente, at stewardesserne skal kontrollere folks armbåndsure og briller?

Wearable computing er en af de helt store fremtids-trends - nu bliver teknologien integreret i vores beklædning, smykker, ure, sko og andre personlige genstande.

Men det kan gøre det særdeles svært at håndhæve de eksisterende flyregler, skriver New York Times. I USA har Federal Aviation Administration (FAA) bestemt, at elektronisk udstyr skal være slukket fra det tidspunkt, hvor flyet forlader gaten, indtil en højde på 3.300 meter.

Det gælder for alle former for computere - også et intelligent armbåndsur som det nye Smartwatch fra Sony, hvor man kan bruge Twitter, tjekke mails og se vejrudsigten på håndleddet. Eller det meget omtalte Pebble, der viser data fra en iPhone eller Android-telefon. Eller iPod Nano, der også kan bruges som ur.

Der er også sensorer som Nike Fuelband og Jawbone Up, der anbringes på håndleddet og måler din daglige aktivitet.

Nu kommer Google så med sine Project Glass briller, hvor er der indbygget et kamera og datadisplay.

Det kan gøre det helt umuligt at kontrollere, om det elektroniske udstyr hos de flyrejsende er aktivt.

"Vi er ikke politifolk. Vi bliver aldrig færdige, hvis vi skal spørge folk, om de har solbriller eller computerbriller, eller om deres ur er en computer. Jeg håber, at der kommer en lempelse fra FAA, men jeg forventer ikke, at de bliver klar til at håndtere disse problemer i god tid. Teknologien er 10 år forude for FAA," siger formanden for Transport Workers Union, Stacy K. Martin, til avisen.

De nuværende regler betyder, at udstyret skal være helt slukket - det er altså ikke nok at sætte sin iPad eller Kindle i "Flight mode". Men der er ingen tegn på, at de faktisk kan forstyrre flyets elektronik selv om de er tændt. Faktisk har FAA godkendt, at piloterne kan bruge dem i cockpittet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S