Nye gadgets gør det sværere at håndhæve flyregler

Du må ikke bruge din computer under start og landing, men hvad med det intelligente armbåndsur eller computer-brillen?

Artikel top billede

Husk at slukke for alt elektronisk udstyr under start og landing. Dén besked kender alle flyrejsende. Men hvad er egentlig elektronisk udstyr - og kan man virkelig forvente, at stewardesserne skal kontrollere folks armbåndsure og briller?

Wearable computing er en af de helt store fremtids-trends - nu bliver teknologien integreret i vores beklædning, smykker, ure, sko og andre personlige genstande.

Men det kan gøre det særdeles svært at håndhæve de eksisterende flyregler, skriver New York Times. I USA har Federal Aviation Administration (FAA) bestemt, at elektronisk udstyr skal være slukket fra det tidspunkt, hvor flyet forlader gaten, indtil en højde på 3.300 meter.

Det gælder for alle former for computere - også et intelligent armbåndsur som det nye Smartwatch fra Sony, hvor man kan bruge Twitter, tjekke mails og se vejrudsigten på håndleddet. Eller det meget omtalte Pebble, der viser data fra en iPhone eller Android-telefon. Eller iPod Nano, der også kan bruges som ur.

Der er også sensorer som Nike Fuelband og Jawbone Up, der anbringes på håndleddet og måler din daglige aktivitet.

Nu kommer Google så med sine Project Glass briller, hvor er der indbygget et kamera og datadisplay.

Det kan gøre det helt umuligt at kontrollere, om det elektroniske udstyr hos de flyrejsende er aktivt.

"Vi er ikke politifolk. Vi bliver aldrig færdige, hvis vi skal spørge folk, om de har solbriller eller computerbriller, eller om deres ur er en computer. Jeg håber, at der kommer en lempelse fra FAA, men jeg forventer ikke, at de bliver klar til at håndtere disse problemer i god tid. Teknologien er 10 år forude for FAA," siger formanden for Transport Workers Union, Stacy K. Martin, til avisen.

De nuværende regler betyder, at udstyret skal være helt slukket - det er altså ikke nok at sætte sin iPad eller Kindle i "Flight mode". Men der er ingen tegn på, at de faktisk kan forstyrre flyets elektronik selv om de er tændt. Faktisk har FAA godkendt, at piloterne kan bruge dem i cockpittet.

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos