Så meget skal du betale for batteriskift i den nye retina-MacBook

Glem alt om at skifte batteriet selv.

Artikel top billede

I sidste uge kom iFixit med en klar advarsel mod den nye MacBook med retina-skærm. Hos iFixit har man aldrig set en computer, der er så svær at reparere og opgradere. Apple har brugt masser af lim og særlige skruer, som gør det meget vanskeligt at åbne computeren, og det er hverken muligt at opgradere hukommelsen eller udskifte batteriet selv.

Batteriet har dog en begrænset levetid og det kan trods alt blive nødvendigt at skifte det. Det kan man også få Apple til - men det koster. Denne nye pristabel viser, hvor meget det koster at få skiftet batteriet uden for garantiperioden og uden den betalingspligtige AppleCare Protection Plan.

I en normal MacBook Pro med 13- eller 15-tommers skærm koster det 129 euro at få batteriet skiftet hos Apple. Men i retina-Mac'en ligger prisen på hele 199 euro. Det er altså 54 pct. mere.

Prisforskellen skyldes sandsynligvis, at Apple har limet batteriet fast, og dermed er det altså svært at skifte.

I denne tabel man kan se, hvor længe batterierne i de forskellige MacBook-modeller holder. I de gamle modeller kunne batteriet kun klare 300 opladninger, mens de nye batterier er normeret til 1.000 opladninger. Når denne grænse er nået, bør man skifte batteriet, lyder anbefalingen.

I sin analyse af den nye computer kommer iFixit med en række kritikpunkter. På en skala fra 1 til 10, hvor 10 er det nemmeste at reparere, kan den nye MacBook ikke score mere end 1.

Hvis man alligevel har held til at få adgang til maskinens indre, bliver man formentlig skuffet. Ligesom i MacBook Air er RAM-modulerne loddet fast til bundkortet, så glem alt om at opgradere med yderligere hukommelse.

Det er heller ikke uden videre muligt at opgradere SSD'en, selv om iFixit udtrykker forhåbning om, at man måske finder en smutvej her.

Den meget omtalte retina-skærm bruger en helt ny konstruktion, hvor der overhovedet ikke er beskyttende glas, og det kan betyde, at det kan blive meget dyrt, hvis der kommer en skade på displayet. I værste fald kan man risikere, at hele computeren skal kasseres.

Kritikken af Apple bliver uddybet i denne Wired-artikel, som konstaterer, at det er forbrugerne, som i sidste ende skal stemme med deres pengepung.

"Indtil nu har vi stemt på hardware, der er tyndere i stedet for at være nem at opgradere. Men vi bliver nødt til at trække en streg i sandet et sted. Vores købsbeslutninger fortæller Apple, at vi er tilfredse med at købe computere med en begrænset levetid. Når vi vælger en kortlivet laptop i stedet for en robust model som er en kvart tomme tykkere, hvad siger det så om vores værdier?" spørger iFixit-chefen Kyle Wiens.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

Midtjylland

Fagligt Fælles Forbund

Konsulent til Medlemskontaktcenter

Sydjylland

KMD A/S

Product Owner

Nordjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird