Julian Assange søger asyl i Ecuador

For at undgå udlevering til Sverige har Wikileaks-stifteren søgt tilflugt på Ecuadors ambassade i London.

Artikel top billede

Julian Assange søger nu om politisk asyl i det sydamerikanske land Ecuador. Han har søgt tilflugt på landets ambassade i London og forsøger dermed at undgå den kommende udlevering til Sverige. Ecuadors udenrigsminister, Ricardo Patino, fortalte tirsdag på et pressemøde i Quito, at man vil vurdere ansøgningen.

Ifølge Patino frygter Wikileaks-stifteren at blive udleveret til et land, hvor han risikerer dødsstraf for spionage. Han satte ikke navn på landet, men i Sverige er der ikke dødsstraf, så det er åbenlyst, at der er tale om USA.

Sagen kan yderligere belaste forholdet mellem Ecuador og USA. Den venstreorienterede præsident Rafael Correa i Ecuador er kendt som modstander af USA.

I begrundelsen til sin asylansøgning anfører Assange, at han er blevet ladt i stikken af sit hjemland Australien, men den australske premierminister, Julia Gillard, sagde på G20-mødet i Mexico, at man vil forsøge at hjælpe ham og forhindre en udlevering af Assange til USA.

Skal afhøres i Sverige

Den britiske Højesteret afviste i sidste uge Assanges forsøg på at få sagen om udlevering til Sverige genåbnet. De syv dommere stemte alle for at afvise anmodningen fra Assanges forsvarer som "ubegrundet".

Dermed var det sat punktum for Assanges lange kamp mod det britiske retssystem. For tre uger siden afgjorde Højesteret i en kendelse, at han kan udleveres til Sverige, hvor han er efterlyst i en sag om seksuelle overgreb.  

Samtidig fik hans advokat mulighed for at begære sagen genåbnet. Det er denne begæring, som blev afvist i sidste uge, og dermed er Wikileaks-stifterens sidste mulighed for at undgå udlevering opbrugt.

Han kan stadig klage til den europæiske menneskeretsdomstol, men denne klage har ikke opsættende virkning.

Det var ventet, at han inden for de næste dage ville blive sat på et fly til Sverige, hvor anklageren ønsker at afhøre ham om beskyldningerne.

Assange er ikke sigtet i sagen, men efterlyst af det svenske politi, og her vil han sandsynligvis blive varetægts-fængslet efter ankomsten.

Først efter afhøringen vil den svenske anklager tage stilling til, om der skal rejses sigtelse mod Assange.

Men nu ser det altså ud til, at Assange har fundet en anden udvej for at slippe for udlevering til Sverige.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS