Roskilde Festival lancerer elektronisk pung uden kodeord

Eksperimenterende betalingskort har ingen pinkode. Det er som digitale pengesedler, siger Roskilde Festival.

Artikel top billede

Sidste år kunne man som forsøg handle fadøl helt uden kontanter på Roskilde Festival. I år bliver der igen eksperimenteret med betalingsmulighederne på græsmarkerne.

Igen i  år er der tale om NFC, som forventes at blive fremtidens betalings-facon, der afprøves på festivalen.

Roskilde Festival laver sammen med Point Transaction Systems NFC-forsøg tre steder på pladsen. Det betyder, at områderne bliver kontantløse, og der kun kan betales med den digitale møntfod.

Kontante betalinger er ofte med til at skabe køer, og svind i boderne er også mere sandsynligt, hvis der skal mønter og sedler over disken.

Den flytter ind i telefonen

Til formålet bliver der lavet et betalingskort (se det nederst). Kortet har en NFC-chip, så betaling kan gennemføres blot ved at holde kortet i nærkontakt med specielle trådløse terminaler. Kortene kan også bruges i almindelige betalingskort-terminaler.

Kortet har intet kodeord. Det skal opfattes som digital pengeseddel med titlen: Trash your cash.

""Trash your cash" handler om, at vi gerne vil minimere mængden af kontanter på festivalen. Vi introducerer NFC-teknologien, men vi er ikke bundet til plastickortet. Perspektivet er, at NFC-chippen kan sidde i telefonen eller i festival-armbåndet. Det her er første skridt. I år vil vi gerne gøre os nogle erfaringer, og vi vil samtidig sikre, at alle de eksisterende terminaler ude på festivalen kan fungere sammen med kortet," siger teknikchef Thomas Keller fra Roskilde Festival. 

Festivalen håber også at kunne opsamle brugernes anvendelse af kortet, så man kan tilpasse tjenester til dem eller tilbyde loyalitets-tilbud.

Læses lige nu

    Annonce

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec