Lenovo hædrer Atea med europæisk partnerpris

Atea er så god til at lange Lenovo-computere over disken, at den store forhandler har vundet en europæisk partnerpris for sin indsats.

Artikel top billede

Atea-direktør Claus Hougesen står her med Gianfranco Lanci på sin højre side og Lenovos topchef Yang Yuanqing på sin venstre. (Foto: SPORTS IMAGE PRO / K BATCHELOR)

Da Lenovo for nylig holdt sin europæiske partnerkonference i Berlin, blev der også delt priser ud til en række partnere fra EMEA-regionen (Europa, Mellemøsten og Afrika).

Blandt partnerne, der modtog priser i Berlin, var danske Atea, som modtog sin pris for Outstanding Contribution of the Year.

Atea er den største it-forhandler i Danmark, og selskabet er vokset markant de seneste mange år og har "vist stort engagement over for Lenovo."

"I Danmark er vi meget glade for det fremragende samarbejde, vi har med vores kanal. Det er selvfølgelig en fornøjelse, når en dansk partner kan vinde så fornem en pris i konkurrence med andre store udenlandske partnere," udtaler Peter Juul Jørgensen, administrerende direktør, Lenovo Danmark.

Også den danske Atea-direktør Claus Hougesen meget tilfreds med at blive prist for sit Lenovo-salg:

"Atea har i mange år haft et tæt samarbejde med Lenovo, og vi er glade for at begge selskaber er vokset mere end markedet i år 2011," udtaler Claus Hougesen, administrerende direktør, Atea.

Mersalg for milliarder

Værterne for Lenovos konference var den forholdsvis nyansatte Yang Yuanqing, administrerende direktør og formand for Lenovo og Gianfranco Lanci, som er Lenovos EMEA-chef og Senior Vice President for Lenovo Group.

Arrangementet handlede først og fremmest om, at:
• Præsentere Lenovos globale strategi, og hvordan virksomheden vil gennemføre denne i EMEA for at nå sit mål om at blive nummer et på verdensplan

• Styrke forholdet yderligere mellem partnere og Lenovo som et led i at nå virksomhedens mål om at blive nummer tre i EMEA senest år 2013.

For at nå de to ovenstående mål skal Lenovo inden udløbet af marts næste år pumpe yderligere salg ud i kanalen til en værdi af knap seks milliarder kroner.

• Endelig handlede konferencen om at styrke forholdet mellem forhandlere og Lenovo, samtidig med at virksomheden går ind på forbrugermarkedet på tværs af Europa. At Lenovo er populær illustreres af, at selskabet for tiden får 700 nye forhandlere om måneden.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job