Surface er fyldt med hemmeligheder: Her er de ting, vi ikke ved

Hvad gemmer Microsoft under overfladen? Den nye Surface-tablet er stadigvæk omgærdet af masser af hemmelighedskræmmeri.

Artikel top billede

For en uge siden præsenterede Microsoft under stort medie-ståhej sin Microsoft Surface-tablet, der allerede nu er blevet udråbt som en kommende iPad-dræber.

Surface vækker især interesse, fordi den med Windows 8 som styresystem, et fysisk tastatur og sågar en usb-port kan være netop det tablet-produkt, som mange virksomheder har gået og ventet på.

Men før vi udråber den Surface-tabletten som iPad-dræber, er det værd at bemærke, at vi ved overraskende lidt om den nye Microsoft-tablet. 

Hvordan virker den?

Det er eksempelvis afgørende at finde ud af, hvor stabilt den fungerer, og om det nye fikse tastatur virker så godt, som Microsoft selv hævder. 

Men det ved vi endnu ikke, for selv om der er skrevet meget om Surface, har Microsoft endnu ikke ladet nogen journalister være alene med den nye tablet. 

Det bliver påpeget af flere medier, der var til stede under præsentationen.

Det gælder blandt andet den amerikanske tech-side Gizmodo samt den amerikanske markedsføringsside Marketing Land.

Til sammenligning oplyser Apple-bloggeren John Gruber på sin blog Daring Fireball, at journalister ved præsentationen af den første iPad havde adgang til et testlokale, hvor de i en time uafbrudt kunne lege med den nye tablet.

Spænding om tastatur

Vi ved heller ikke endnu, hvordan Microsoft Surfaces nye og fascinerende ultratynde touch-tastatur virker, fordi ifølge Marketing Land var der heller ikke nogen journalister, der fik lov til at prøve det. 

Efter lanceringsshowet demonstrerede Microsoft-ansatte ganske vist tabletten for de tilstedeværende journalister, der også allernådigt fik lov til selve at holde den i få sekunder.

Men journalisten fra Marketing Land fortæller, at de Microsoft-ansatte hurtigt var klar til at snuppe den igen, og da han forsøgte at gå ind i indstillingsmenuen for at se, hvilken opløsning tabletten kørte med, blev den prompte taget ud af hænderne på ham igen.

Og skærmopløsningen er blot en af de specifikationer, der endnu er ukendte. Men Microsoft har dog oplyst, at pro-udgaven vil have en full-hd-opløsning, mens der gættes på, at den billigere forbruger-version vil have en opløsning på 1366 x 768.

Batteritiden er ukendt

Derudover ved vi heller ikke, hvad prisen lander på, ligesom lanceringstidspunkt, batteritid og muligheden for 3G- eller 4G-forbindelser også er ukendt.

Vi ved dog, at tabletten kommer i en 32 GB og 64 GB version, er udstyret med en Nvidia Tegra processor og at priserne ifølge Microsoft vil være "konkurrencedygtige."

Vi må dog formode, at oplevelsen kommer til at minde om den, du får med andre tablets med Windows 8, og her har PC World forsøgt sig med at lægge Windows 8 over på Asus-tabletten Eee-slate samt Samsung-tabletten Slate 7.

Begge tablets kører normalt med Windows 7, men på trods af det beskriver PC World Windows 8 som et hurtigt, effektivt og flot styresystem til tablets.

Læs også:

Test: Kan det lade sig gøre at arbejde på en iPad?

Så god er Asus Transformer Prime med Android 4.0  

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S