Surface er fyldt med hemmeligheder: Her er de ting, vi ikke ved

Hvad gemmer Microsoft under overfladen? Den nye Surface-tablet er stadigvæk omgærdet af masser af hemmelighedskræmmeri.

Artikel top billede

For en uge siden præsenterede Microsoft under stort medie-ståhej sin Microsoft Surface-tablet, der allerede nu er blevet udråbt som en kommende iPad-dræber.

Surface vækker især interesse, fordi den med Windows 8 som styresystem, et fysisk tastatur og sågar en usb-port kan være netop det tablet-produkt, som mange virksomheder har gået og ventet på.

Men før vi udråber den Surface-tabletten som iPad-dræber, er det værd at bemærke, at vi ved overraskende lidt om den nye Microsoft-tablet. 

Hvordan virker den?

Det er eksempelvis afgørende at finde ud af, hvor stabilt den fungerer, og om det nye fikse tastatur virker så godt, som Microsoft selv hævder. 

Men det ved vi endnu ikke, for selv om der er skrevet meget om Surface, har Microsoft endnu ikke ladet nogen journalister være alene med den nye tablet. 

Det bliver påpeget af flere medier, der var til stede under præsentationen.

Det gælder blandt andet den amerikanske tech-side Gizmodo samt den amerikanske markedsføringsside Marketing Land.

Til sammenligning oplyser Apple-bloggeren John Gruber på sin blog Daring Fireball, at journalister ved præsentationen af den første iPad havde adgang til et testlokale, hvor de i en time uafbrudt kunne lege med den nye tablet.

Spænding om tastatur

Vi ved heller ikke endnu, hvordan Microsoft Surfaces nye og fascinerende ultratynde touch-tastatur virker, fordi ifølge Marketing Land var der heller ikke nogen journalister, der fik lov til at prøve det. 

Efter lanceringsshowet demonstrerede Microsoft-ansatte ganske vist tabletten for de tilstedeværende journalister, der også allernådigt fik lov til selve at holde den i få sekunder.

Men journalisten fra Marketing Land fortæller, at de Microsoft-ansatte hurtigt var klar til at snuppe den igen, og da han forsøgte at gå ind i indstillingsmenuen for at se, hvilken opløsning tabletten kørte med, blev den prompte taget ud af hænderne på ham igen.

Og skærmopløsningen er blot en af de specifikationer, der endnu er ukendte. Men Microsoft har dog oplyst, at pro-udgaven vil have en full-hd-opløsning, mens der gættes på, at den billigere forbruger-version vil have en opløsning på 1366 x 768.

Batteritiden er ukendt

Derudover ved vi heller ikke, hvad prisen lander på, ligesom lanceringstidspunkt, batteritid og muligheden for 3G- eller 4G-forbindelser også er ukendt.

Vi ved dog, at tabletten kommer i en 32 GB og 64 GB version, er udstyret med en Nvidia Tegra processor og at priserne ifølge Microsoft vil være "konkurrencedygtige."

Vi må dog formode, at oplevelsen kommer til at minde om den, du får med andre tablets med Windows 8, og her har PC World forsøgt sig med at lægge Windows 8 over på Asus-tabletten Eee-slate samt Samsung-tabletten Slate 7.

Begge tablets kører normalt med Windows 7, men på trods af det beskriver PC World Windows 8 som et hurtigt, effektivt og flot styresystem til tablets.

Læs også:

Test: Kan det lade sig gøre at arbejde på en iPad?

Så god er Asus Transformer Prime med Android 4.0  

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Banedanmark

Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect