Religiøs digitalisering - Jehovas Vidner flytter mod nettet

"Vågn Op!" går på nettet. Dørklokke-stemmere får dog ikke iPads i tasken.

Artikel top billede

Digitaliseringen gør sit indtog overalt. Og selv gudfrygtige må tilpasse sig de nye tider.

Jehovas Vidner oplyser, at magasinerne "Vågn Op!" og "Vagttårnet", med de karakteristiske illustrationer, står over for en digital slankekur, og at trossamfundet i højere grad vil anvende nettet til at nå i yngre målgrupper.

Magasinerne, der begge har 32 sider, bliver i begyndelsen af 2013 halveret til 16 sider. Men skribenterne skal stadig levere det samme indhold.

"En del af de artikler, der kunne læses i magasinerne, vil i fremtiden kunne læses på vores hjemmeside. Det er især artikler, der henvender sig til børn og unge mennesker. Man flytter simpelthen noget af det, der har stået på papir, over på nettet," fortæller Erik Jørgensen, talsmand for trossamfundet i Danmark, Grønland, Island og Færøerne.

Det er ifølge talsmanden ikke klemte budgetter, der gør bladene halvt så store. Det er et spørgsmål om, at stadig flere læser tingene på nettet. Og der vil Jehovas Vidner være med.

iPads på gaden?

Kirkens forkyndere på gader og stræder bliver dog ikke fuldblods digitale med det skridt.

Men når man møder jer på gaden, skal man så forvente at se jer med iPads under armen?

"Nej, så så vil man stadig møde os med biblen under armen og med glittet papir," siger Erik Jørgensen.

Men kirkens forkyndere er klar med digitale alternativer, hvis de efterspørges.

"Man kan allerede downloade alt vores materiale som e-bøger og til iPads. Det er der allerede mange, der bruger til vores interne studiemøder," fortæller Erik Jørgensen.

Allerede til september bliver trossamfundets digitale tilværelse optimeret. Mange forskellige hjemmesider (for eksempel Watchtower og JW-Media.org) smeltes sammen på JW.org. Og det er her, man både kan hente digitale udgaver af trossamfundets og indtalte optagelser af de samme publikationer.

Endnu et digitalt tigerspring kommer, når Jehovas Vidner offentliggør sine publikationer helt tilbage til 1970. De lægges formentlig ud på Watchtower Online Library. De findes pt. kun på interne cd-rom'er.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cybersecurity

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S