Religiøs digitalisering - Jehovas Vidner flytter mod nettet

"Vågn Op!" går på nettet. Dørklokke-stemmere får dog ikke iPads i tasken.

Artikel top billede

Digitaliseringen gør sit indtog overalt. Og selv gudfrygtige må tilpasse sig de nye tider.

Jehovas Vidner oplyser, at magasinerne "Vågn Op!" og "Vagttårnet", med de karakteristiske illustrationer, står over for en digital slankekur, og at trossamfundet i højere grad vil anvende nettet til at nå i yngre målgrupper.

Magasinerne, der begge har 32 sider, bliver i begyndelsen af 2013 halveret til 16 sider. Men skribenterne skal stadig levere det samme indhold.

"En del af de artikler, der kunne læses i magasinerne, vil i fremtiden kunne læses på vores hjemmeside. Det er især artikler, der henvender sig til børn og unge mennesker. Man flytter simpelthen noget af det, der har stået på papir, over på nettet," fortæller Erik Jørgensen, talsmand for trossamfundet i Danmark, Grønland, Island og Færøerne.

Det er ifølge talsmanden ikke klemte budgetter, der gør bladene halvt så store. Det er et spørgsmål om, at stadig flere læser tingene på nettet. Og der vil Jehovas Vidner være med.

iPads på gaden?

Kirkens forkyndere på gader og stræder bliver dog ikke fuldblods digitale med det skridt.

Men når man møder jer på gaden, skal man så forvente at se jer med iPads under armen?

"Nej, så så vil man stadig møde os med biblen under armen og med glittet papir," siger Erik Jørgensen.

Men kirkens forkyndere er klar med digitale alternativer, hvis de efterspørges.

"Man kan allerede downloade alt vores materiale som e-bøger og til iPads. Det er der allerede mange, der bruger til vores interne studiemøder," fortæller Erik Jørgensen.

Allerede til september bliver trossamfundets digitale tilværelse optimeret. Mange forskellige hjemmesider (for eksempel Watchtower og JW-Media.org) smeltes sammen på JW.org. Og det er her, man både kan hente digitale udgaver af trossamfundets og indtalte optagelser af de samme publikationer.

Endnu et digitalt tigerspring kommer, når Jehovas Vidner offentliggør sine publikationer helt tilbage til 1970. De lægges formentlig ud på Watchtower Online Library. De findes pt. kun på interne cd-rom'er.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car