Religiøs digitalisering - Jehovas Vidner flytter mod nettet

"Vågn Op!" går på nettet. Dørklokke-stemmere får dog ikke iPads i tasken.

Artikel top billede

Digitaliseringen gør sit indtog overalt. Og selv gudfrygtige må tilpasse sig de nye tider.

Jehovas Vidner oplyser, at magasinerne "Vågn Op!" og "Vagttårnet", med de karakteristiske illustrationer, står over for en digital slankekur, og at trossamfundet i højere grad vil anvende nettet til at nå i yngre målgrupper.

Magasinerne, der begge har 32 sider, bliver i begyndelsen af 2013 halveret til 16 sider. Men skribenterne skal stadig levere det samme indhold.

"En del af de artikler, der kunne læses i magasinerne, vil i fremtiden kunne læses på vores hjemmeside. Det er især artikler, der henvender sig til børn og unge mennesker. Man flytter simpelthen noget af det, der har stået på papir, over på nettet," fortæller Erik Jørgensen, talsmand for trossamfundet i Danmark, Grønland, Island og Færøerne.

Det er ifølge talsmanden ikke klemte budgetter, der gør bladene halvt så store. Det er et spørgsmål om, at stadig flere læser tingene på nettet. Og der vil Jehovas Vidner være med.

iPads på gaden?

Kirkens forkyndere på gader og stræder bliver dog ikke fuldblods digitale med det skridt.

Men når man møder jer på gaden, skal man så forvente at se jer med iPads under armen?

"Nej, så så vil man stadig møde os med biblen under armen og med glittet papir," siger Erik Jørgensen.

Men kirkens forkyndere er klar med digitale alternativer, hvis de efterspørges.

"Man kan allerede downloade alt vores materiale som e-bøger og til iPads. Det er der allerede mange, der bruger til vores interne studiemøder," fortæller Erik Jørgensen.

Allerede til september bliver trossamfundets digitale tilværelse optimeret. Mange forskellige hjemmesider (for eksempel Watchtower og JW-Media.org) smeltes sammen på JW.org. Og det er her, man både kan hente digitale udgaver af trossamfundets og indtalte optagelser af de samme publikationer.

Endnu et digitalt tigerspring kommer, når Jehovas Vidner offentliggør sine publikationer helt tilbage til 1970. De lægges formentlig ud på Watchtower Online Library. De findes pt. kun på interne cd-rom'er.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S